Контакт

Црна хроника

Десет лица загинаа во авионска несреќа на Аласка

Објавено пред

Десет лица загинаа во неделата во несреќа на авион-такси која се случи на аеродромот во Солдотна на Аласка, соопшти Националната комисија за безбедност во транспортот на САД (NTSB).

Според претставникот на полицијата на сојузната држава Аласка, Меган Петер, авионот се урнал за време на полетувањето од аеродромот во Солдотна. Веднаш потоа избил пожар и воздухопловот бил целосно уништен кога пристигнала противпожарната единици. Идентитетот на загинатите сé уште не е познат.

Во соопштението на NTSB се истакнува дека во неделата навечер била испратена екипа на местото на несреќата за да се утврдат причините за несреќата.

Авионот од типот „De Havilland DHC-3 Otter“ на компанијата „ Rediske Air“ со девет патници и пилот се урнал во неделата наутро по локално време, а потоа се запалил, истакнал Клинт Џонсон, локалне началника на NTSB во Аноориџ

Од NTSB во Солдотна бил испратен истражителот кој беше ангажиран во истрагата за несреќата на боингот на јужнокорејската компанија „Asian Airlines“ во Сан Франциско кога загинаа две лица а над 180 беа повредени.

Гратчето Содлотна има 4.200 жители и се наоѓа 120 километри јужно од Анкориџ./крај/мф/сн

Топ

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Објавено пред

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката „Кромберг и Шуберт“.

Според информациите од полицијата, во 6.28 часот било пријавено дека на излез од фабрика во близина на селото Жабени, Битолско, на пат за Битола, се превртел автобус со патници.

„До сега од несреќата како повредени со телесни повреди се пријавени тројца патници и возачот, а помош им е укажана во Клиничката болница Битола. Увид извршила екипа на СВР Битола“, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Оружје и дрога пронајдени во домот на 67-годишен битолчанец

Објавено пред

Битолчан,ец со иницијали К. Н. на 67-годишна возраст, бил уапсен во текот на вчерашниот ден кога при полициски претрес на неговиот дом и други простории на улицата Илинденска во Битола биле пронајдени и одземени марихуана, таблети, две ловни пушки, пиштол и куршуми.

Од МВР информираат дека против 67-годишникот ќе бидат поднесени пријави поради сомнение за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Автобус со работници излета од патот и се преврте во Битола

Објавено пред

Автобус со работници во Битола утрово излета од патот и се преврте. Неофицијално, има повредени лица.

Во автобусот се превезувале работници од фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Индустриската зона Жабени, а возилото се превртело околу 6.30 часот во близина на фабриката.

Засега не се познати причините за несреќата и колку патници имало во автобусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија3 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ6 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија8 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија9 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија9 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Досие