Контакт

Црна хроника

Фатени арамии што оперирале на територијата на Кисела Вода и Аеродром

Објавено пред

Тројца арамии заработија кривична пријава и 30 дневен притвор откако биле фатени како се обидуваат да ограбат куќа.

Секторот за внатрешни работи Скопје, по превземени мерки и активности до надлежното ОЈО Скопје поднесе една кривична пријава и едно писмено известување против лицата С.М. (21), Б.А. (19) и С.Д. (20) сите од Скопје, поради основано сомнение дека истите извршиле 65 кривични дела и тоа 55 дела – “тешки кражби“ предвидени и казниви по член 236 од КЗ на РМ и 10 дела – “тешки кражби во обид“ предвидени и казниви по чл.236/19 од КЗ на РМ при што се стекнале со противправна имотна корист од околу 3.877.700 денари.

За сторените кривични дела од страна на судија на претходна постапка одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Имено, по претходна анонимна телефонска дојава дека на бул.“12-та Македонска бригада“ две непознати лица сомнително се движат помеѓу куќите, од страна на полициски службеници било излезено на лице место, при што биле затекнати лицата С.М. и Б.А. кои се лишени од слобода и приведени во ПС ОН „Аеродром“ за понатамошна постапка.

Во ПС ОН „Аеродром“ бил извршен разговор со истите, во кој тие појасниле дека кога биле затекнати во дворот од куќата имале намера да влезат во куќата и да извршат кражба, но дека биле спречени во намерата од страна на полициски службеници.

Исто така појасниле дека во претходниот период на подрачјето на општините „Аеродром“ и „Кисела Вода“ заедно со трето пријавената С.Д. имаат извршено повеќе тешки кражби во куќи и станови од каде имаат украдено пари, златен и друг накит, преносни компјутери (лап топ) и други предмети. Златниот накит го продавале во златара лоцирана во ГТЦ Скопје, преносните компјутери (лап топ) ги заложувале во заложна куќа, а останатиот накит и предмети ги продавале на непознати лица на пазарот во населбата „Шуто Оризари“. Парите кои ги добивале од продажбата, заложувањето и парите кои ги пронаоѓале и одземале од куќите и становите ги делеле помеѓу себе, по што дел од парите ги трошеле во казина, а другиот дел од парите ги трошеле за свои потреби. По извршениот разговор од страна на С.М и Б.А. биле посочени куќите и становите во кои ги имале извршено тешките кражби, а дале и појаснување за начинот на кој влегувале во куќите и становите и какви се предмети одземале.

Кривичните дела ги вршеле преку ден, но и во ноќните часови во временскиот период од 16.03 до 23.10. годинава и тоа на подрачјето на Аеродром и Кисела Вода при што 46 тешки кражби извршиле во станови лоцирани на приземје и 19 тешки кражби во куќи.

Во ПС ОН „Аеродром“ бил повикан сопственикот на златарски дуќан лоциран во Градски трговски центар – Скопје и со него е извршен разговор во врска со сознанието дека горепријавените во неговиот златарски дуќан го продавале украдениот златен накит. Во разговорот истиот појаснил дека од пријавените во повеќе наврати имал откупено златен накит за што им биле издавани потврди за откупено лом злато, но дека златниот накит веќе го имал претопено.

По предходно издадена Наредба од Судија на предходна постапка од Основен Суд Скопје I Скопје, бил извршен претрес и во заложната куќа поради основи на сомнение дека во заложната куќа горепријавените имаат заложено повеќе преносни компјутери (лаптопи) кои потекнуваат од извршените кривични дела. При претресот пронајдени биле неколку заложени преносни компјутери (лаптопи) за кои им биле издадени каса исплати и кои со потврда се одземени од сопственикот на заложната куќа и вратени на сопствениците.

Инаку, С.М. е познат сторител на кривични дела од областа на имотните деликти за што од страна на СВР Скопје во временскиот период од 2011-2016 година поднесени му биле 20 кривични пријави по чл.235 и 236 од КЗ на РМ; против Б.А. како сторител на кривични дела од областа на имотните деликти од страна на СВР Скопје во временскиот период од 2015-2016 година поднесени му се седум кривични пријави по чл.236 од КЗ на РМ, а против С.Д. СВР Скопје во временскиот период од 2009-2016 година има поднесено 45 кривични пријави по чл.235, 236, 242 и 237 од КЗ на РМ. /крај/со/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Скопјанка нападната пред очите на својот малолетен син

Објавено пред

Скопјанка била физички нападната пред својот малолетен син, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Вчера, во 22.30 часот, во СВР Скопје, М. М. (27) од Скопје пријавила дека околу 19.15 часот на подрачјето на Бутел, додека била со својот малолетен син, била физички нападната од Р. И., С. И. и М. И.

Направен е записник за констатиран прекршок по член 12 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир, информираат надлежните.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Поради семејна прослава, кривична пријава за две лица од Куманово

Објавено пред

На две лица од Куманово им беше изречена кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита од Ковид-19. Тие пред својата семејна куќа организирале семејна прослава, на која присуствувале 30 луѓе.

Од СВР Куманово информираат дека е поднесена кривична пријава против лицата Ш. Б. и В. Б. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на пандемија.

На 26.12.2020 пред семејната куќа на пријавените била организирана семејна прослава по повод свршувачка на второпријавениот, а на која присуствувале 30-ина луѓе, со што било постапено спротивно на член 206 од Кривичниот законик и мерките за заштита од Ковид-19 донесени од Владата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен дилер на дрога од Тетово, при претреси пронајдена дрога и оружје

Објавено пред

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Тетово приведоа 21-годишен жител на Тетово кај кого била најдена дрога и оружје.

Според информациите од МВР, при извршени претреси во дом и помошни простории во с.Боговиње и на ул.„Штипска“ во Тетово била пронајдена поголема количина марихуана и пиштол, кој го поседувал без дозвола. Дрогата е предадена на вештачење, а Б.Б. е приведен во полициска станица и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија6 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет7 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет10 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија10 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија12 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија13 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ14 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија16 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет16 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија16 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет17 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет17 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет17 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет17 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие