Контакт

Црна хроника

Мајката која го фрли синот од тераса била психички растроена

Објавено пред

Мајката која во понеделникот го фрли своето дете од тераса во скопската населба Хиподром, а потоа и самата се фрли, била психички растроена и со сопругот имале семејни недоразбирање, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи од каде излегоа со официјална информација за овој случај.

dobivaj vesti na viber

Случајот во полиција го пријавил сопругот во 8.47 часот и побарал интервенција од полицијата да ја однесе сопругата во соодветна институција, бидејќи се заканувала дека ќе го фрли нивниот син и себеси.Десетина минути подоцна истиот случај во полиција го пријавила сосетка која раскажала дека триесет иседумгодишната Ема се заканува дека ќе го фрли своето дете и дека самата ќе се фрли. По добиената пријава на местото на настанот била упатена групата за интервенции, која по пристигнувањето ја констатирале фактичката состојба и побарале да дојдат екипи на итна медицинска помош и бригадата за противпожарна заштита и да донесат воздушен душек. Противпожарната бригада со возило пристигнала од задната страна на зградата каде бил подобар пристапот за поставување на воздушниот душек. Таткото, заедно со сосед, стоеле под терасата и разговарале со жената со намера да разубедат во намерата. Околу 09.50 часот мајката го качила нивното шестгодишно дете на прозорецот од западниот дел на терасата и со раце го турнала. Паѓајќи, детето со глава удрило на метална шипка за поставување жица за сушење алишта, а неговиот татко и соседот успеале да го прифатат со раце и да го ублажат падот.Детето со возило на итна медицинска помош било однесено во Ургентен центар за укажување на медицинска помош. За тоа време мајката разговарала на телефон и фрлила два мобилни телефони и лист хартија – проштално писмо.Од страна на Противпожарната бригада душекот бил поставен под терасата каде се наоѓала мајката, но таа откако ќе видела дека е поставен душекот, влегувала во станот и се појавувала на прозорците од западната и југоисточната страна, каде душекот бил преместуван.Во меѓувреме преку Единицата за известување и команда е побарано да се вклучи  алпинистички тим и лица за преговарање од Единицата за специјални задачи, кои со три возила пристигнале на местото на настанот околу 10.05/10.10 часот.  По согледување на  состојбата кон влезната врата од станот, веднаш се упатени преговарачкиот тим и тимот за обезбедување со задача да воспостават вербална комуникација со жената и да го обезбедат просторот. Околу 10.15 часот, преговарачкиот тим успеал да воспостави вербален  контакт со мајката при што таа одговарала во вид на исповед за се што направила и има намера да направи. И рекле да ја отвори вратата со намера да се оддалечи од прозорците (за да на алпинистичкиот тим му овозможи да се спушти и ги блокира прозорците од станот), но таа не прифатила.Направен е и обид со давање информација за добра здравствена состојба на нејзиниот син да се одврати од намерата. За цело време додека траела комуникацијата Ема  седела на рамката од прозорецот. Околу 10.20 часот прекинала комуникацијата, а мајката која била свртена со грбот кон надвор, ја тргнала раката од рамката на прозорецот и со наклонување наназад паднала.Во тој момент алпинистот се спуштил обидувајќи се да ја спаси, но не успеал во намерата. Со возило на итна медицинска помош била однесена во ургентен центар.Од извршените проверки во ургентниот центар од медицинските лица е заклучено дека  мајката се здобила со повреди на градниот кош, додека нејзиниот син се здобил со повреди на коските на главата. Таткото изјавил дека неговата сопруга имала здравствени проблеми (психички нарушувања) и дека имале семејни недоразбирања.Увидот е во фаза на изработка и истиот во наредните денови ќе биде процесиран до Основното Јавно обвинителство во Скопје. Мајката и детето се закрепнуваат во Клиничкиот центар./крај/мф/

Извор: Фото: Утрински весник©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Две жени нападнати од нивните сопрузи во Скопје

Објавено пред

Две скопјанки пријавиле дека биле нападнати од страна на нивните сопрузи во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На 20.02.2024 во 23.20 часот во СВР Скопје, 40-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 20.30 часот на подрачјето на Центар била физички нападната од нејзиниот сопруг С.Л.(43) од Скопје.

На 20.02.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, 57-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 11.30 часот во домот на подрачјето на Шуто Оризари физички била нападната од својот сопруг И.Д.(63) од Скопје, информираа од МВР.

По целосно документирање на случаите ќе следува пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Внимавајте каде ги оставате картичките додека вежбате во теретана

Објавено пред

Полицијата обзнани случај со крадење на туѓи податоци во теретана.

dobivaj vesti na viber

Осомниечен е 17-годишник од Кавадарци за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем.

„На 22 јануари пријавениот во теретана во Кавадарци ја фотографирал дебитната картица на Т.Т.(31), при што извршил повеќе трансакции и се стекнал со противправна имотна корист од околу 4.739 денари“, објави МВР.

Два вакви случаи беа расчистени минатата недела, исто на територијата на Кавадарци.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Возачи во Скопје се судриле и се договориле за штетата, но потоа почнале телефонски закани

Објавено пред

Скопјанец вчера пријавил дека во Ѓорче Петров, при излегување од неговото возило оштетил друго возило кое го управувало женско лице.

dobivaj vesti na viber

Откако се договориле дека ќе ја подмири штетата, по кратко време на телефон добил закана од едно лице, објави МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија6 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија7 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија7 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија9 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија10 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ10 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија11 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ11 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија12 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија14 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија14 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија14 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија17 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија17 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет19 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа19 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет20 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион20 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...