Контакт

Црна хроника

МВР: Лицето Д.С. бегајќи од една предизвикало друга сообраќајка, па побегнало пешки

Објавено пред

 Министерството за внатрешни работи во саботата излезе со официјално и детално соопштение за јавноста за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Тафталиџе, за којашто медиумите повикувајќи се на очевидци и полициски извори тврдат дека станува збор за дополнителниот министер за труд и социјална политика Диме Спасов, во која се откриваат бизарни поединости од инцидентот.

dobivaj vesti na viber

Забележливо е меѓутоа, што иако според прописите и вообичаената практика во полицискиот билтен лицата се наведени со иницијалите, отсуствуваат вообичаените податоци за возраста и местото на живеење.

Во соопштението се наведува дека во петокот на 28-ти октомври, во 23:20 часот лицето идентификувано со иницијалите Е.А. на телефонскиот број за помош 192 пријавил дека во Градскиот парк во Скопје, движејќи се по сервисната улица кон хотел „Парк“ со своето возило „фолксваген“ со скопски регистарски таблици коешто лично го управувал, бил удрен од возило „туарег“ со скопски регистарски таблички кое доаѓало од спротивен правец.

Поради тоа што возачот на „туарегот“ по сударот не застанал, туку се дал во бегство, Е.А. со својот автомобил тргнал во потера по џипот. Но возачот на „туарег“-от продолжил да се движи по улицата „Франклин Рузвелт“, по што свртел десно по улицата „М.Т.Гологанов“, па потоа по улицата „Њуделхиска“, каде што предизвикал и втора сообраќајна незгода удирајќи во апркиран автомобил „рено“ со скопски регистарски таблици, и повторно, без да застане, продолжил кон улицата „Алжирска“, каде бил сопрен од полициска патрола, којашто веќе била алармирана.

Од страна на полициски службеници лично и непосредно било утврдено дека од возилото „туарег“, кое е во сопственост на Агенцијата за вработување, излегле Д.С. и сопатничката Т.К..

Лицето идентификувано со иницијалите Д.С. на полицискиот службеник му кажал дека тој го управувал возилото, по што од страна на полицискиот службеник била известена Единицата за информирање и командување.

За време на утврдувањето на идентитетот на сопатничката, лицето кое го управувало возилото Д. С. разговарало на мобилен телефон и се оддалечило од возилото на неколку метри, по што со трчање се дало во бегство во правец на улицата „Дрезденска“. Од страна на полицајци заедно со тимови од единицата „Алфа“ биле извршени обиколки во непосредната околина, но лицето не било пронајдено односно успеало да избега.

Меѓутоа, околу 2 часот на улицата „Алжирска“, односно на местото каде што било оставен „туарег“-от дошоло лице идентификувано како М. Т. и на полициските службеници им пренел дека возилото било управувано од негова страна. Меѓутоа, од дадената изјава на ова лице, полицијата констатира дека тоа недоволно ги познавало околностите под кои се случиле двете сообраќајни незгоди, што наведува на заклучок дека тој не го управувал возилото.

Изјавата на М.Т., исто така, не кореспондира со изјавата на сопатничката и утврдената фактичка состојба на лице место од страна на полициските службеници коишто констатирале дека во возилото се наоѓале само лицата Д.С. и Т. К. Имено, ова лице не знаело да каже каде се случила првата сообраќајка, како и по која рута се движело возилото до местото на вториот инцидент. 

Според сознанијата на медиумите, лицето коешто се пријавило како сторител на незгодата, е личниот возач на министерот Спасов, вработен Минисерството за труд и социјална политика.

Од МВР додаваат дека работат на комплетно расчистување на околносите околу случените сообраќајни незгоди, за што јавноста ќе биде соодветно информирана.

Како што е веќе објавено, синоќа на улицата Алжирска се случила сообраќајка во која учествувал црн „туарег“, кој удрил во неколку паркирани возила. Според пишувањата на повеќето медиуми и сведочења, возачот наводно бил Диме Спасов, дополнителниот министер за труд, кој наводно бил пијан и го управувал службеното возило, кое наводно било сопственост на Агенцијата за вработување.

Според одредени сознанија полицијата кај Спасов извршила тестирање за евентуално присуство на алкохол и психотропни супстанци, а резултатите би требало да бидат објавени во текот на денот. Исто така, извори наведоа дека Спасов не се појавил во саботата до раните попладневни часови на распит во сообраќајната полиција./крај/мф

Извор: Макфакс

Црна хроника

Исчезнат велешанец, внукот пријавил во полиција

Објавено пред

Маж на возраст од 59 години бил пријавен за исчезнат во СВР Велес вчера во 19 часот.

dobivaj vesti na viber

За исчезнувањето пријавил неговиот внук кој рекол дека педесет и девет годишниот вујко Д.П се оддалечил од неговиот дом во којшто живеел сам.

Од СВР Велес ја потврдија информацијата, и како што велат – истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведена скопјанка за издржување затворска казна од две години и шест месеци

Објавено пред

Околу 13.30 часот на ул.„Јордан Мијалков“ во Скопје, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потраги ја лишиле од слобода С.Ц.(63) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Таа била барана по потерница врз основа на наредба од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор затвор од две години и шест месеци за сторено кривично дело по член 247 од Кривичниот законик.

Лицето било предадено во Полициската станица Центар за понатамошна постапка, по што ќе биде спроведено во надлежната казнено-поправна установа за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Од обложувалница во Шутка одземени пари, уапсени три лица од Скопје

Објавено пред

Полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода М.Д.(35), Р.К.(33) и А.И.(36), сите од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат дека околу 22.25 часот на 06.12.2023 во спортска обложувалница на подрачјето на Шуто Оризари со закана кон вработената oдзеле пари од касата. При претрес во домот на М.Д., извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пари за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривичното дело.

По целосно документирање на случајот, ЕВР Чаир до ОЈО Скопје ќе поднесе соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 часа

Во Македонија уапсено лице од Косово кое се сомничи за убиство на Еквадор

Македонската полиција го приведе Рамзи Аземи од Косово поради распишана потерница по него во Еквадор за убиство на државјанинот на...

Македонија2 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија3 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија4 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет4 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет5 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија5 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет7 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија18 часа

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија24 часа

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...

Македонија1 ден

Дали е нормално кога возрасен маж со возило за време на настава бара да оди на „кафе“ со малолетно девојче од 13 години, му се обрати Паунов на Спасовски

Виктор Паунов, градоначалник на општина Карбинци утрово преку друштвените мрежи му се обрати на Спасовски и рече дека граѓаните не...

Свет1 ден

Украина во голем страв од пораз, Зеленски нагло ја откажа средбата со Американците

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја откажа средбата со американските конгресмени поради несогласување околу идното американско финансирање за неговата земја. Виртуелните...