Контакт

Актуелно

Македонија59 минути

Верските лидери во земјава со апел до граѓаните да ги почитуваат мерките против коронавирусот

Верските лидери во земјава упатија апел до граѓаните да ги почитуваат мерките против коронавирусот. „Ние, Црквите и верските заедници, испраќаме...

Европа2 часа

Мајка во Италија напуштила бебе кое имало коронавирус

Мајка која ја однела својата ќерка во болница откако бебето се заразило со Ковид-19 го напуштила детето, соопштија италијанските лекари....

Свет2 часа

Јапонско истражување: Маските штитат, но не можат целосно да го спречат ризикот од зараза

Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да обезбедат заштита од честичките на коронавирусот во воздухот, но дури и маски со...

Свет2 часа

ЕУ подготвува проект за реформирање на СЗО

Европската Унија составила пакет предлози за реформа на Светската здравствена организација (СЗО), предвидувајќи зголемена транспарентност на механизмот за соработка со...

Свет3 часа

Примирје само на хартија, продолжуваат борбите во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека борбите околу Нагорно-Карабах на целата линија на фронтот продолжиле и денес. Според соопштението...