Контакт

Економија

Анѓушев до Кејт Мари Брнз: Инвестициите во реалната економија обезбедуваат одржлив економски развој

Објавено пред

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се сретна со неодамна именуваната амбасадорка на САД во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз, со која разговора за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата.
Вицепремиерот Анѓушев се заблагодари за поддршката што САД ја даваат во процесот на станување полноправна членка на НАТО, како и во процесот на спроведување реформи во насока на отворање преговори за членство со Европската Унија.

Тој потенцира дека соработката помеѓу двете земји е на особено високо ниво. САД се стратешки партнер на нашата земја и така ќе остане и во иднина, истакна вицепремиерот Анѓушев.

Тој ги презентира економските политики на Владата, при што истакна дека од наследената економска состојба, која беше во негатива, сега економијата е стабилна, а стапката на раст на БДП од 4,1 отсто, која е регистрирана во првиот квартал од 2019 година, е базирана на работата на реалната економија, која на долг рок ќе обезбеди одржлив економски раст и развој. Воедно, информира дека во 2018 година забележано е рекордно високо ниво странски директни инвестиции од 624,5 милиони евра, со што се потврдуваат добрите економските политики, односно стабилноста и сигурноста како клучен постулат во креирањето на севкупните политики за сигурност на инвеститорите.

Вицепремиерот потенцира дека основа на развојот на економијата е Законот за финансиската поддршка на инвестициите, кој е транспарентен и еднаков за сите инвеститори, со јасни критериуми, чија цел е да се поттикнат модернизација и технолошкиот развој на стопанството и со тоа да се зајакне конкурентноста на македонските компании на домашните и меѓународните пазари.

Како клучен предизвик за кој се сложија двата соговорника е реформата во образованието за надминување на јазот помеѓу побарувачката и понудата на работната сила во насока на побрз развој на стопанството. Клучно е да се развие претриемачки дух кај младите лица, како и да се креира образовен систем, кој ќе продуцира високоедуциран кадар со вештини и знаења за потребите на стопанстсвото.

Соговорниците се согласија дека поддршката на реалната економија и индустријализацијата, односно новите инвестиции во модернизација и технолошки развој на компаниите, обезбедуваат одржлив и посилен економски раст на долг рок.

Новоименуваната амбасадорка на САД е дипломат од кариера веќе 26 години. Како амбасадор во земјата доаѓа по нејзината функција заменик-шеф на мисијата на САД во Атина. Претходно беше постојан претставник на Мисијата на САД на ОБСЕ во Виена.

Економија

Денеска ќе се исплатат субвенции на 3.213 сточари

Објавено пред

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, беа во посета на селото Дихово од каде што ги известија сите одгледувачи на овци дека денеска ќе се изврши исплата на субвенции за обележани грла.

На сметките на 3.213 сточари, одгледувачи на овци, ќе бидат исплатени 607.032.300 денари, а, како што информираат од ресорното министерство, пред точно една недела беа исплатени субвенциите наменети за одгледувачите на говеда.

„На сите сточари им благодарам за активниот придонес за развојот на сточарското производство и се надевам дека средствата од субвенциите ќе ги инвестираат во набавка на нови грла, набавка на потребна опрема за производство и сè она што им е потребно за да го развиваат сточарството“, изјави министерот Димковски.

Во следниот период, според календарот за исплата, ќе продолжи исплатата на субвенциите за останатите мерки од Програмата за финансиска поддршка, односно ќе следуваат исплати на субвенциите за одгледувачите на кози, свињи и пчели.

Прикажи повеќе...

Економија

Димковски: По 40 години реконструиран патот од село Кажани до село Маловишта

Објавено пред

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, беа на увид во активностите на проектот што се реализира од Програмата за рурален развој, проект за реконструкција на патот од село Кажани до село Моловишта – Битола.

„Оваа Влада, преку Програмата за рурален развој обезбеди финансиска поддршка во висина од 38 милиони евра, за општините да можат да инвестираат во подобрување на инфраструктурата во руралните средини. За овој зафат, Владата обезбеди средства во износ од 16,3 милиони денари по склучен договор и истите се обезбедени од Програмата за рурален развој. Сите овие проекти кои веќе се реализираат на терен, се само потврда на мерките кои оваа Влада ги презема за подобрување на условите за живот во руралните средини“, изјави министерот Димковски.

Покрај овој проект, во општина Битола се реализираат и други шест проекти одобрени од страна на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, односно Битола ќе се поддржи со вкупен грант од 38 милиони денари.

„За првпат по цели 40 години патот Кажани – Маловиште ќе се прошири и ќе се реконструира со што значително ќе се подобри протокот на добра и услуги, ќе се зголеми и безбеденоста во сообраќајот, а ќе се овозможи развој на руралниот туроизам бидејќи селото Млаовиште е единствено населено место во склоп на Националниот парк Пелистер“, изјави директорот Бабовски.

 

Прикажи повеќе...

Економија

ЕБОР ќе финансира станбени кредити и еколошки инвестиции во згради во земјава

Објавено пред

Вкупната сума на кредитирањето на ЕБОР изнесува 5 милиони евра за Шпаркасе банка Македонија, наменети за поддршка на кредитирањето на домаќинствата заедно со мерки за енергетска ефикасност.

Кредитот во износ од 2 милиони евра од ЕБОР за Шпаркасе Банка Македонија, ќе ги поддржи инвестициите во еколошки технологии со високи перформанси, наменети за зградите во приватна сопственост, вклучувајќи и објекти за домување во Северна Македонија.

Шпаркасе Банка Македонија ќе ги пласира средствата на физички лица-корисници на кредитите кои планираат да инвестираат во технологии, материјали и решенија за подобрување на енергетската ефикасност. Финансирањето на ЕБОР е преку Програмата за финансирање на зелена економија (Green Economy Financing Facility – GEFF).

Зградите во Северна Македонија имаат итна потреба од реновирање и воведување на изолација, со што се очекува да ги намалат трошоците и да се подобри удобноста на живеење. Ова е трета кредитна линија преку GEFF за Шпаркасе Банка Македонија, со која се задоволува растечката побарувачка за овој финансиски продукт.

Дополнително на ова, ЕБОР одобри €3 милиони од кредитната линија за хипотекарни кредити на Шпаркасе Банка Македонија, за натамошно приватно кредитирање на потребите на домаќинствата. Ова е вториот хипотекарен кредит на ЕБОР кон оваа банка. Првиот беше потпишан во 2017 година и беше целосно пласиран на пазарот во земјата. Финансирањето на хипотеките, во комбинација со кредитот за подобрување на заштедите на енергија кај домаќинствата, ќе помогне во проширување на кредитирањето во резиденцијалниот сектор.

GEFF во Северна Македонија е дел од Програмата за Западен Балкан (Green Economy Financing Facility – GEFF) во износ од €85 милиони, одобрена во 2017 година, како заедничка иницијатива на Европската Унија (ЕУ), Австриското Федерално Министерство за Финансии и земјите кориснички на средствата од Инвестициска програма за поддршка на Западен Балкан ( Western Balkans Investment Framework – WBIF).

Иницијативата работи под покровителство на Регионалната програма за енергетска ефикасност за Западен Балкан (Regional Energy Efficiency Programme for the Western Balkans – REEP Plus), финансирана од ЕУ, и имплементирана во партнерство со Европскиот Секретаријат за енергетика. Со оваа програма се обезбедува поддршка на политиките за хармонизација на законодавството и регулативите на енергетската ефикасност кај зградите на домување во земјата, со релевантните европски директиви.

ЕБОР е главен институционален инвеститор во Северна Македонија и до денес има инвестирано над €2 милијарди во 129 проекти во земјата. Поддршката на зелената енергија е приоритет за ЕБОР, бидејќи се справува со еден од најважните предизвици во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 минути

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Седмо лице почина од коронавирус во Италија. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми. Претходно...

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија2 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Македонија4 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија4 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија4 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ5 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа6 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа6 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет7 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет7 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа20 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет22 часа

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа24 часа

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт1 ден

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил...

Топ1 ден

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица...

Досие