Контакт

Економија

(Видео) Анѓушев претстави мерки за повисока продуктвност и конкурентност на компаниите

Објавено пред

Економијата во земјата се развива во добра насока, а за тоа доказ е растот на домашниот бруто-производ од 4,1 отсто во првиот квартал и од 3,1 отсто во вториот квартал на 2019 година, но и дека Владата оцени оти е вистински момент, со дополнителни стимулативни мерки, реалната економија, која е носител на економскиот раст, дополнително да се раздвижи, истакна вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, кој денеска пред претставници на компании, членки на Комората, ги презентира измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на инвестициите, усвоени неодамна, како и мерките од предлог-законот за субвенционирање на придонесите од задолжителното социјално осигурување поради зголемување на платата, кој само пред неколку дена е поставен на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

„До минатата година имаше право да користи финансиска поддршка само оној што не го намалуваше бројот на вработени. Со измените на законот дозволена е толеранција до 5 отсто во поглед на намалување на вработените во годината што се аплицира во споредба со претходните три години. Го проширивме опфатот на компании, вклучени се фирмите од информатичкиот сектор, како и фирмите регистрирани како трговски или некоја друга гранка. Во опфатот сега се вклучени и фирмите што се од земјоделството ако реализираат инвестиции во преработувачката индустрија. Речиси 4.000 компани ги исполнуваат условите да аплицираат за мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите“, потенцира вицепремиерот.

Вицепремиерот се осврна и на мерките планирани со Законот за субвенционирање на придонесите од задолжителното социјално осигурување поради зголемување на платата, кои исто така се произлезени како барање и потреба на стопанството.

„Повеќето од стопанствениците се соочуваат со проблемот на работна сила, односно со наоѓање квалитетни и квалификувани вработени или со задржување на квалитетниот обучен кадар. Сите тие вршат притисок за покачување на платите. Сите вие сте соочени со еден проблем или со една трка, а тој проблем е што вие би ги зголемиле платите затоа што јас не познавам совесен сопанственик што не би сакал да ги задржи квалитетните работници, меѓутоа кога ќе ги зголемите платите, прашање е дали вашата ликвидност може тоа да го издржи. Во таа насока ценевме дека можеби е добро ние како држава во тој дел да можеме да помогнеме. Се разбира, не можеме да ги субвенционираме платите на вработените, меѓутоа можеме да помогнеме во делот на придонесите. Го цениме тоа како инвестиција во човечкиот капитал. Мерката е едноставна, во вредноста од 600 до 6.000 денари сите оние што сакаат да му зголемат плата на вработен, а како референтна плата се цени просечната плата во претходните 3 месеци, во тој случај работодавецот треба да ги плати нето-платата и персоналниот данок за вработениот, а државата ќе ги плати преостанатите средства: придонесите за здравственото и пензиското осигурување и другите додатоци што се во пакетот на социјални придонеси, а што ги плаќа секој работодавец. Со други зборови, доколку сакате да ја покачите платата 100 евра, сега би требало вие на тоа да платите 10 отсто +27,7 отсто, а со новите мерки ќе треба да се плати само 10 отсто, а 27,7 отсто ќе плати државата и тоа значи ќе ги уплати реално тие пари во фондовите. Со тоа нема да бидат оштетени ни пензискиот ни здравствениот фонд, напротив, само ќе се дополнат средствата во овие фондови“, заврши вицепремиерот Анѓушев.

Економија

Горивата поевтинуваат

Објавено пред

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за половина денар и со тоа малопродажната цена на еуросупер БС-95 изнесува 67,5 денари за литар додека на еуросупер БС-98 изнесува 69,5 денари за литар.

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство ќе поевтинат за еден денар на 60, односно 49 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 1,490 денари на 36,395 денари за килограм.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Николовски: Шампиони сме во регионот на рекордна искористеност на европските средства од ИПАРД

Објавено пред

Горд сум што бев дел од министерството за земјоделство во период кога се донесоа клучни промени и земјоделците без разлика на партиска припадност, неселективно сите ги добиваа субвенциите навремено. –истакна генералниот секретар Николовски, на новинарско прашање во врска со исплатата на субвенциите на земјоделците во иднина, при неговата посета во Прилеп и прилепскиот регион.

Тој истакна дека законите и календарот на исплата строго се почитуваат и земјоделците може да очекуваат исплата на субвенциите за нивните производи.

Во делот на тутунопроизводството, оваа година можеме да очекуваме рекордна исплата на субвенциите од 32.5 милиони евра, а ако споредиме со исплатата од пред три години од 25 милиони евра ќе видиме значителна разлика. –посочи Николовски.

Прикажи повеќе...

Економија

Царовска: Повеќе од 300.000 граѓани сега земаат плата повисока од 18.000 денари

Објавено пред

Заедно со работодавачите, работниците, синдикатите и стопанските комори заеднички донесовме одлука дека економијата сега може да издржи минимална плата од 14.500 денари и тоа сега се случува, истакна потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на програмската трибина Агенда Социјална заштита што денеска се одржува во Штип.

„Со години имавме една група на граѓани којашто со години се држеше на ниски примања посебно овде во источниот регион а тоа беше поради тоа што претходната влада ја промовираше државата како земја на евтина работна сила. Денес тоа е променето, ако ја видите структурата на плати ќе видите дека денес повеќе од 300.000 граѓани земаат плата повисока од 18.000 денари“, посочи Царовска.

Паралелно со растот на минималната плата на 14.500 денари донесовме закон со кој на сите работодавачи кои сакаат да ги покачат платите на своите вработени до 6.000 денари, државата ќе ги субвенционира придонесите и тоа дополнително влијае на раст на платите во државата, заклучи Царовска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија2 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија2 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет2 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија3 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет3 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија4 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет5 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет5 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет5 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет6 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет6 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт15 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт16 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт17 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет18 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ23 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Досие