Контакт

Економија

Германската индустрија бара детален план за отворање на економијата

Објавено пред

Германската индустрија од владата во Берлин бара детален план и практични критериуми за безбедно отворање на економијата по повеќемесечна блокада, соопшти здружението БДИ, повикувајќи на европска координација за граничните ограничувања.

„Индустријата моментално закрепнува од корона-кризата, но тоа закрепнување е на стаклените нозе“, предупреди БДИ, потсетувајќи на проценките дека економијата најверојатно нема да се врати на нивото на пред-пандемијата до 2022 година.

Предвидливоста и поинтензивната координација на ограничувањата на европско ниво се клучни за успешно ублажување на ефектите од пандемијата, посочуваат тие, додавајќи дека затворањето на границите е „крајно контрапродуктивно за набавка на стоки“.

Германија неодамна ги затвори своите граници со Чешка и австрискиот регион Тирол за да спречи ширење на нови видови на коронавирус. Индустријалците бараат јасна стратегија за среднорочна вакцинација и доволен капацитет за тестирање.

„ Треба да се обезбедат можности за практично тестирање низ цела Европа за да се обезбеди непречен проток на стоки“, нагласија тие.

Меѓу 20-те барања, тие вклучија силна дигитална инфраструктура и стимулации за инвестиции и побараа од владата да го поддржи предлогот на Европската комисија за продолжување на пофлексибилните регулативи за државна помош до крајот на оваа година.

Најновата рунда мерки за затворање најмногу ги погоди туризмот, малопродажбата и угостителството, но податоците објавени денес од Централното биро за статистика покажуваат дека пандемијата во 2020 година силно ја погодила индустријата.

Бројот на вработени во индустријата падна за првпат во последните десет години. На крајот на 2020 година индустриските претпријатија со над 50 вработени вработија 5,5 милиони работници, што е за 2,2 проценти помалку од претходната година.

Економија

KFC DELIVERY: Отсега, бесплатна достава на највкусното пилешко до твојот дом

Објавено пред

KFC Македонија, како лидер на македонскиот пазар кога станува збор за крцкаво пилешко, воведе сопствена достава на територијата на Скопје и Тетово. Со цел на сите љубители на пилешкото, на различни локации низ градот, да им се овозможи на лесен начин да дојдат до вкусните специјалитети, доставата ќе се врши бесплатно.

Процесот на достава е спроведен според познатите глобални стандарди на франшизата за контрола на квалитет, хигиена и безбедност на храната. Секој доставен оброк ги почитува главните принципи на брендот – свежо направено, брзо и безбедно доставено! Притоа, особено внимание е посветено на вопоставување минимален контакт во целиот процес, од подготовка до достава, што е особено важно во обидот за запазување на мерките за безбедност. За целите на доставата, компанијата обезбеди професионални возила кои ќе овозможат брза и сигурна испорака.

Од КФЦ велат дека лансирањето на сопствена достава е уште еден начин да дојдат поблиску до своите потрошувачи и да ги направат нивните специјалитети достапни за секого, во секое време, на секоја локација. “Нашата филозофија е на нашите гости да им понудиме вкусно и лесно решение за квалитетен оброк, како и брза и безбедна услуга. Со новата платформа за достава, која е целосно менаџирана од KFC тимот, омилените оброци ќе им бидат достапни на сите љубители на KFC до нивната адреса за просечно време од 30мин. Целиот тим работи на обезбедување врвна услуга според глобалните стандарди на франшизата, се со цел да им понудиме нова вредност на нашите гости и да бидеме поблиску до нив”.

Нарачките ќе се одвиваат онлајн, преку веб-страницата delivery.kfc-mk.com, која е практична и лесна за употреба и овозможува следење на статусот на нарачките, а за поголема флексибилност, ќе има можност за плаќање со кеш или картичка. На потрошувачите дополнително ќе им бидат понудени ексклузивни промоции кои ќе бидат достапни само преку овој канал, а за лојалните корисници се подготвуваат голем број на поволности.

КФЦ Македонија како еден од најиновативните брендови во државата уште еднаш покажа дека е во чекор со сите трендови и секогаш наоѓа начин да го одржи високиот стандард на работење и услужување. Посетете ја веб-страницата за нарачки на следниот линк и уживајте во вкусен и крцкав оброк од удобноста на вашиот дом.

ПР-текст

Прикажи повеќе...

Економија

Во Ресен доделени седум договори преку ИПАРД-програмата за набавка на земјоделска механизација

Објавено пред

Министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа, заедно со директорот на Агенцијата на финансиска поддршка во земјоделството, Никица Бачовски, и градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски, денеска, во големата сала на Општината, свечено доделија седум договори за набавка на приклучна земјоделска механизација.

Како што информираат од Министерството, средствата се обезбедени преку ИПАРД-програмата.

Вредноста на набавката изнесува 65.000 евра прифатливи трошоци за инвестиции за набавка на атомизери, косачка, ножици за режење, фрези, платформи со хидраулично подигање, тањирачи, приколки со агробар, екобоксови за скалдирање овошје, електричен стакер и друга механизација што на земјоделците ќе им го олесни и ќе им го осовремени производството.

За сите седум договори вредноста на кофиннсирањето од ИПАРД-фондот изнесува 70 отсто од прифатливите трошоци.

„Земјоделското производство е повеќе од само професија. Тоа е начин на живеење, најчесто на целото семејство. Токму затоа, ценејќи го вашиот труд и вреднувајќи го вашиот ангажман во производството на храна, државата прави напори да ви помогне во производството за вие да имате поголема и сигурна заработка. Тоа најдобро се прави со модернизирање на производството, со што ќе ви се олесни работата, а ќе имате повисоки и поквалитетни приноси од земјоделските култури“, изјави Хоџа на настанот.

Министерот им честита на земјоделците и им посака успех.

Тој истакна дека ваквите примери треба да послужат како мотивација за други земјоделци и агробизнисмени да аплицираат и да ги користат средствата од ИПАРД.

„Ваквите примери на инвестиции во земјоделското производство се најдобриот показател дека европските фондови се достижни за секого и за секоја идеја за развој“, посочи Хоџа.

Прикажи повеќе...

Економија

Нови повисоки цени на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,95 % во однос на одлуката од минатата недела.

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“, на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат 1 денар за литар и ќе изнесуваат: за „евросупер БС-95“ – 65,50 денaри, за „евродизел“ (Д-Е V) – 56 денaри, а малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 45 денари за литар.

Цената на бензинот „евросупер БС-98“ се зголемува еден и пол денар и од полноќ ќе изнесува 67,50 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува 0,637 ден./кг и сега ќе изнесува 35,396 денари.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај бензинот 4,364 %, дизелот 2,798 %, екстра-лесното масло 3,039 % и кај мазутот 3,013 %.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок 0,43 %, информираат од Регулаторната комисија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Регион1 час

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија...

Свет1 час

Шок бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активираше шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет13 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет13 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа16 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет16 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија18 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија19 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија20 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион22 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија23 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа23 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет24 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Досие