Контакт

Економија

Министерството за финансии: Преку редовна аукција се сервисираат долгови пред пет години

Објавено пред

Со денешната аукција на државни хартии од вредност ќе се покријат стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои достасуваат за исплата на 16 и 19 октомври, информираат од Министерството за финансии.

dobivaj vesti na viber

„Ова е редовна аукција најавена во календарот објавен на веб-страницата на Министерството за финансии и нема ново нето-задолжување. Станува збор за презапишување претходно издадени државни обврзници, од кои повеќето се издадени пред 5 години“, се наведува во соопштението на ресорното Министерство.

Од таму истакнуваат дека бројот на аукции сега е преполовен во однос на бројот на аукции на претходната влада и е сведен на две месечно.

„Каматните стапки по кои се издаваат државните хартии од вредност сега се на најниско историско ниво. Тие се неколкукратно пониски во однос пред неколку години. И со оваа аукција тие се намалени за дополнителни 10 базни поени. Со ова се намалува трошокот на државата за сервисирање на долгот. Стариот долг со повисока каматна стамка се сервисира со значително пониска каматна стапка со денешната аукција на ДХВ“, објаснуваат од Министерството.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Маричиќ: ИПАРД 3 ветува многу, со поддршката од ЕУ македонското земјоделство се развива по европски терк

Објавено пред

Вицепремиерот за европски прашања и Национален ИПА координатор, Бојан Маричиќ, денеска ја потпиша Финансиската спогодба за ИПАРД 3 програмата и во своето излагање рече дека суштинска за македонското земјоделство.

dobivaj vesti na viber

ИПАРД е успешна приказна која веќе подолго време ја имаме и дека потпишувањето на оваа спогодба е само нејзино продолжување и уште поголемо развивање.

– ИПАРД 2 беше доволно силна и успешна приказна, а ИПАРД 3 ќе биде ветувачка приказна, приказна што ветува многу за македонскиот земјоделец и гаранција дека Северна Македонија ќе продолжи да биде најдобар корисник на ИПАРД програмите во регионот, рече Маричиќ.

Покрај на Секретаријатот за европски прашања, вицепремиерот им честита на сите засегнати страни во спроведувањето на ИПАРД програмата, на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Министерството за финансии и на Платежната агенција која има клучна улога во спроведувањето на овие европски неповратни средства, преку кои се зајакнува земјоделскиот сектор и се приближуваме кон стандардите утврдени со заедничката земјоделска политика на ЕУ.

– Со финансиската спогодба се обезбедија 97 милиони евра за македонското земјоделство за мерки од ИПАРД III програмата и тоа за: Инвестиции во физички средства на земјоделски стопанства, за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи, за диверзификација на фармите и развој на бизнисот и за техничка помош, објасни вицепремиерот Маричиќ.

Прикажи повеќе...

Економија

Економистите со предупредување за Германија: „Недостигот од работници е голем, ова е сериозно“

Објавено пред

Недостигот на работна сила и преминот кон обновливи извори на енергија долгорочно ќе биде товар за германската економија, предупреди шефот на економскиот Институт „Ифо“ оценувајќи дека цената на струјата во Германија во иднина ќе биде повисока отколку во другите земји. Германската економија во иднина ќе расте побавно, предупреди Клеменс Фуест во интервју за новинската агенција ДПА.

dobivaj vesti na viber

„Недостигот во снабдувањето со електрична енергија во Германија беше грешка“, рече Фуест мислејќи на затворањето на нуклеарните централи и намаленото снабдување со руски гас поради војната во Украина. Хемиските компании сè почесто предупредуваат дека поради високите трошоци за енергија, може да бидат принудени да преселат дел од своето производство во странство.

„Овие планови треба да се сфатат сериозно“, рече Фуест додавајќи дека подоброто снабдување со енергија ќе го ублажи проблемот. Тој, сепак, смета дека владата не треба да ги ограничува цените на струјата. „Очекувам дека цената на струјата во Германија во иднина да биде повисока отколку во другите земји“, рече Фуест.

Според него, најголем товар за економијата е недостигот на работна сила во многу сектори, што ќе го попречи растот во наредните години. Можни решенија се новиот закон за привлекување квалификувана работна сила од странство и подобрена грижа за децата, предлага тој.

Прикажи повеќе...

Економија

Ангел Анѓушев од Грин Машинс на Бизнис форум во Тирана: на команиите од регионот им треба државна поддршка за технолошки напредок и јавни набавки кои се транспарентни и конкурентни

Објавено пред

Оперативниот директор на Грин Машинс, ќерка фирма на велешки БРАКО, Ангел Анѓушев, на бизнис форумот кој се одржа во Тирана во рамките на Берлинскиот процес, порача дека државите од Западен Балкан очекуваат економска помош и поддршка од ЕУ, но нагласи и дека самите земји треба да вложат во зајакнување на сопствениот економски сектор.

dobivaj vesti na viber

„Сите ние, властите и стопанството, во секоја од земјите, треба да погледнеме прво во нашата сопствена земја, што можеме ние самите да направиме за себе пред да погледнеме што ЕУ би можела да ни помогне.

Компании во регионот, немаат добра средина за раст, немаат доволно буџетска поддршка за инвестирање во технолошки напредни производи и постои реален недостаток на транспарентни и конкурентни процедури за јавни набавки од државните и локалните институции.

Да го дадеме приоритетот на локалниот развој и да создадеме погодна средина за раст токму овде во Западен Балкан“, потенцираше Анѓушев во своето излагање пред присутните министри за економија и финансии од регионот на Западен Балкан.

Во рамките на Берлинскиот процес, со кој оваа година претседава Република Албанија, Министерството за финансии и економија на земјата домаќин, заедно со Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (КИФ), беа домаќини на бизнис форумот кој се одржа во Тирана и ги претстави достигнувањата и предизвиците на патот на регионот кон единствениот пазар на ЕУ.

(ПР)

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион4 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет4 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија6 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија7 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија7 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ10 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија11 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ12 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија12 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија12 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија13 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија14 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион16 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија16 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет17 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...