Контакт

Економија

Претставен новиот Porsche Taycan: помоќен, побрз и со досег до 687 километри

Објавено пред

· Помоќен: Капацитетот на полнење помоќен за 50 kW до 320 kW. Рекуперацијата до 400 kW

dobivaj vesti na viber

· Побрз: Забрзувањето од 0 до 100 км/ч за 0,6 секунди побрзо. Taycan Turbo S со време од 0 до 100 км/ч за само 2,4 секунди.

· Опсег зголемен за 35% до максимални 678 километри (WLTP). Сите варијанти на Taycan можат да полнат од 10% до 80% батерија за 18 минути

Porsche го претстави новиот Taycan. Новите верзии имаат поголема моќност, повеќе опсег, побрзо забрзуваат и полнат побрзо со поголема стабилност. Style Porsche, исто така го заостри дизајнот и посилно ги диференцираше Turbo моделите. Сите верзии на Taycan имаат уште поопширна стандардна листа на опрема и доаѓаат со најновата генерација на Porsche Driver Experience со подобрен дисплеј и контролен концепт.

Сите три варијанти на ќе ги содржат бројните модификации од самото лансирање – спортскиот седан Taycan, разновидниот Taycan Cross Turismo, кој е достапен со оф-роуд пакет, и спортскиот, но сепак практичен Taycan Sport Turismo. Во секој случај, на располагање се четири опции за моќност, со варијанти на погон на задни и сите тркала. Новиот Taycan ќе пристигне во Porsche Center Skopje на пролет оваа година.

На патот кон сериското производство, инженерите за развој и тест возачите во камуфлираните тест автомобили имаат поминато повеќе од 3,6 милиони километри низ целиот свет за да го продолжат подобрувањето на првиот целосно електричен спортски автомобил од Porsche. Производителот на спортски автомобили изработи скоро 150.000 примери на Taycan.

„Ја започнавме новата ера на е-мобилност со Taycan на крајот од 2019 година. Тоа веднаш се покажа како „Game Changer“ и иновативен пионер во сегментот на електрични возила“, вели шефот на моделската линија, Кевин Џек. „Сега ја продолжуваме оваа успешна приказна со опширно ажурираниот Taycan. Моделската линија достигна нови височини во однос на перформансите, со исклучителна динамика на возење и возачко задоволство. Истовремено, успеавме значително да ја подобриме ефикасноста, опсегот, секојдневната употребливост и удобност.

Уште подобри перформанси

Сите модели забрзуваат многу побрзо од нивните претходници. Два примера од двата краја на портфолиото: како спортските седани, Taycan и Taycan Turbo S достигнуваат 100 км/ч од 0 за само 4,8, односно 2,4 секунди. Ова ги прави 0,6 и 0,4 секунди побрзи од нивните претходници.

Со новата push-to-pass функција во пакетот Sport Chrono, поттик до 70 kW, во зависност од моделот, е на располагање за 10 секунди со допир на копче. Подобрените забрзувања генерално се резултат на повисокиот системски излез. На пример, основната верзија на Taycan испорачува 60 kW повеќе од претходно. Кај Taycan Turbo S, тоа се дополнителни 140 kW со Launch Control. Ова го зголемува системскиот излез на моделот на 700 kW или 952 коњски сили.

Повеќе од 35 отсто повеќе опсег во споредба со претходникот

Во зависност од варијантата, WLTP опсегот се зголеми на 678 километри, зголемување од 175 километри или 35 отсто. Новиот Taycan не само што бара помалку застанувања за полнење на долги патувања отколку неговиот претходник, туку исто така се полни побрзо: на 800-волтните станици за полнење на DC, на пример, може да се наполни до 320 kW. Тоа е 50 kW повеќе од порано.

Во зависност од стилот на возење, помеѓу другите променливи, може да се преполови времето потребно за да се наполни од 10 до 80 отсто во споредба со претходникот. Првата генерација на Taycan, времето на полнење од 10 до 80 отсто изнесува 37 минути. Под исти услови, новиот Taycan полни за само 18 минути и покрај поголемиот капацитет на батеријата. Батеријата за перформанси Plus сега има бруто капацитет од 105 kWh, зголемен од 93 kWh.

Нова активна шасија

Сите модели на Taycan доаѓаат со воздушна, адаптивна суспензија како стандард. Новата Porsche Active Ride суспензија може да се нарача како опција за верзиите со погон на сите тркала. Овој систем нуди неверојатен спектар на диференцијација помеѓу возачките профили за удобно возење и врвна спортска динамика.

Суспензијата го задржува нивото на Taycan константно рамно, дури и за време на динамични маневри за кочење, управување и забрзување. Со непречено возење, системот апсорбира удари речиси целосно. Во динамични ситуации на возење, суспензијата Porsche Active Ride обезбедува речиси совршена врска со патот благодарение на балансираната распределба на оптоварувањата на тркалата.

Екстензивни мерки за ефикасност

Истовременото подобрување на перформансите и ефикасноста се сведува на голем број фактори: напреден нов мотор на задна оска со до 80 kW поголема моќност од претходникот кај сите модели, Модифициран пулс инвертор со оптимизиран софтвер, посилни батерии, преработено термално управување, целосно нова топлотна пумпа и модифициран систем за рекуперација и концепт за погон на сите тркала.

Максималниот капацитет за рекуперација за време на забрзувањето од високите брзини се зголеми за повеќе од 30 отсто од 290 на 400 kW. Сите варијанти сега доаѓаат како стандардни со аеродинамички оптимизирани тркала и гуми со намален отпор. Новите 21-инчни тркала и гуми се специјално развиени за оваа намена.

Значително подобрена опрема со помала тежина

Иако моделите тежат до 15 килограми помалку, стандардната опрема е уште поопширна од порано. Амбиентално осветлување, ParkAssist со камера, електрично преклопување на ретровизори со целосно осветлување, греење на предни седишта, Porsche Intelligent Range Manager (PIRM), топлотна пумпа со нов систем за ладење, безжично полнење на мобилен телефон, приклучоци за полнење на мобилни телефони, Drive Mode селектор и Power Steering Plus сега доаѓаат стандардно.

Основните верзии на Taycan сега се исто така опремени со адаптивна воздушна суспензија и алуминиумски прагови на врати како стандард. Покрај модернизираната опрема, подобрената спецификација на производот вклучува батерија со зголемен капацитет, но со намалена тежина.

Уште попривлечен дизајн

Со новиот преден и заден дизајн со нови фарови и задни светла, експертите во Style Porsche дополнително ги унапредија чистиот, препознатлив дизајн на Taycan.

Новите предни крила и светла даваат уште поголем акцент на ширината на Taycan. Новите фарови се со HD Matrix технологија со висока резолуција со детална оптика и сега ја прикажуваат карактеристиката на брендот со четири точки навечер. Логото на Porsche во задната светлосна лента има тридимензионален дизајн со стакло. Осветлена верзија на ова е достапна за прв пат, сега со функција за анимации.

Меѓу другите значајни карактеристики, акцентната боја Turbonite ги прави Turbo и Turbo S верзиите да се истакнат дополнително од останатите и во надворешноста и во внатрешноста.

Обновен концепт за оперативна контрола и дисплеј

На инструмент таблата, централниот дисплеј и опционалниот патнички дисплеј имаат оптимизиран кориснички интерфејс со дополнителни функции. Drive Mode селекторот на воланот сега доаѓа како стандарден. Кај моделите на Taycan опремени со пакетот Sport Chrono и Performance Battery Plus, на селекторот за избор на режим имаат специјално копче push-to-pass.

Користејќи го новиот контролен лост лево зад воланот, контролата на системите за помош на возачот е уште поинтуитивна. Apple CarPlay е подлабоко интегриран во дисплеите и функциите на возилото. Новата in-Car Video функција овозможува видео стриминг на централниот дисплеј и на екраните пред патниците.

ПР

Економија

Трајковски повика на општествена одговорност: Не можеме да спречиме зголемување на цените

Објавено пред

Државниот пазарен инспекторат во континуитет правеше контрола и надзори по одлуките и во текот на вчерашниот ден, рече директорот на ДПИ, Горан Трајковски.

dobivaj vesti na viber

ДПИ вчера направи контрола на сите големи синџири маркети во Македонија со цел да утврди дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на цените. Од првичните информации потврдено е дека има прекршоци, но ќе се почека да завршат надзорите во целост, извести директорот Горан Трајковски.

Како институција, тој објасни дека нема надлежност да влијае врз формирањето на пазарната цена, која е исклучиво слободна волја на трговците.

Тој апелира до трговците на мало и големо да направат акции, односно да ги задржат цените на основните прехранбени производи на ниво на стандардот на граѓаните.

„Ќе контролираме во маркетите по завршувањето на одлуките, дали се придржуваат до одредбите на Законот за трговијата, Законот за заштита на потрошувачите, дали соодветно се води трговска евиденција, дали се тие доведени до заблуда, една цена на рафт, друга на каса, реалност на попустите и слично“, рече Трајковски.

„Владата донесе мерки за да го спречиме растот на цени. ДПИ вршеше проверки и се почитуваа одлуките. Затворивме големи синџири маркети, немаше никаков компромис. Она што ДПИ го направи вчера е обемни контроли и по одлуките на Владата, што значи има прекршувања, но ќе чекам да завршат контролите до крај. Доколку се прекршени, ние можеме да затвораме, од три до 30 дена. Не сакаме да казнуваме, сакаме да видиме одговорност“, рече Трајковски.

„Некои од маркетите ги немаат зголемено цените, други ги имаат. Се очекува да се покачат цените, повикувам на општествена одговорснот цените да ги остават на исто ниво“, изјави директорот на ДПИ и додаде дека како институција не може да спречат цената на лебот од 29 денари да порасне на 35 денари.

Прикажи повеќе...

Економија

Средствата за субвенциониран оброк ќе се исплаќаат на неделна основа

Објавено пред

По донесувањето на последните измени на Законот за субвенциониран студентски оброк, Шпаркасе Банка ги известува студентите што се корисници на кобрендираната картичка за студентски оброк издадена од Шпаркасе Банка во соработка со Министерство за образование и наука, дека се врши измена во начинот на исплата на средствата за субвенциониран оброк – наместо на дневна, ќе се исплаќаат на неделна основа.

dobivaj vesti na viber

Со промената на Законот, почнувајќи од 1.3.2024 година, секој студент што го остварува правото на субвенциониран студентски оброк, на својата трансакциска сметка ќе добива буџет во износ од 840 денари, кои ќе може да се користат за приготвена храна и за прехранбени производи. Овој износ ќе им биде на располагање од понеделник до сабота. Доколку во сабота не се искористат средствата, тие нема да бидат префрлени за понатамошно користење.

(ПР)

Прикажи повеќе...

Економија

ТИРЗ: Претставена првата генерација од 32 амбасадори на проектот „Иднината почнува дома“

Објавено пред

TИРЗ и Стопанската комора ја претставија првата генерација амбасадори во рамките на проектот „Иднината почнува дома“. 32 млади успешни и инспиративни луѓе од разни сфери беа избрани заедно со пошироката јавност, ТИРЗ и Стопанската комора. Бројката од 32 млади амбасадори на „Иднината почнува дома“ симболизира 32 години од независноста на Македонија, кои преку својот пример придонесуваат за нејзиниот иден раст и развој.

dobivaj vesti na viber

Меѓу амбасадорите на „Иднината почнува дома“ се и актерката Дарја Ризова, деветгодишниот математичар гениј Македон Димитриевски, пијанистот Дино Имери, Борче Стаменов од иницијативата „Донирај компјутер“, наставничката Весела Богдановиќ, единствена македонска добитничка на глобалното признанието „50 најдобри едукатори во светот“, олимпиецот Дејан Георгиевски, како и стопанственици, професори, граѓански активисти, културни работници, студенти и ученици.

Во своите пораки претседателот на државата, Стево Пендаровски, и директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски, истакнаа дека овие луѓе и уште многу како нив треба да го добијат вниманието на јавноста како пример на идни лидери што ќе ја движат државата напред.

„Политичките лидери креираат рамка, но овие луѓе ја движат државата напред. На младите квалитетни луѓе треба да им се даде видливост. Ни требаат лидери во дигиталната сфера, луѓе што се борат за човекови права, за лицата со посебни потреби, за здрава животна средина… Во една пригода кажав и сега ќе повторам, најголемата закана за земјата е демографијата, иселувањето на младите. Имаме паметни деца, тие мора да влечат напред“, истакна претседателот Пендаровски и додаде:

„Имаме супер квалитетни луѓе, на кои мора да им даваме видливост, а и сите треба да учиме од нив. Треба со наш памет да ја туркаме државата напред. Младите стојат зад секоја општествена промена. Ние повозрасните може да помагаме со сугестии, но тие влечат напред“, истакна Пендаровски.

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски, посочи дека ова е само прва фаза на проектот и најави продолжување со конкретни иницијативи за младите. Тој додаде и дека кога станува збор за иднината на државата, а особено за младите квалитетни луѓе, матрицата мора да биде натпартиска.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет12 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија13 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија15 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија16 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ19 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ20 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија20 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија20 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија20 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија21 час

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет21 час

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет21 час

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...