Контакт

Економија

Царовска: 44.940 работници добија поголема плата

Објавено пред

Субвенционирањето на придонеси за раст на плати само за еден месец е искористено за зголемување на платите на 44.940 вработени во приватниот сектор, соопшти министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

„Согласно Законот за субвенционирање на придонес, со кој работодавачите се ослободени од плаќање придонес за делот на покачена плата од 600 до 6.000 денари и наместо нив ги уплаќа државата, за месец ноември покачена плата зедоа 44.940 работници. Просечното покачување изнесува 4.100 денари во нето-износ“, рече Царовска.

Министерката истакна дека вкупниот број вработени во приватниот сектор во државата е околу 490.000 врботени, што значи дека во првиот месец од имплементација на законот 9% добиле зголемување на плата.

„Нашите проекции беа дека месечното искористување на мерката ќе биде за околу 20% вработени од таргетираната група. Зголемен број на искористеност на мерката се очекува за претстојните месеци поради стапување на сила на Законот за минимална плата“, рече Царовска.

Директорката на УЈП, Лукаревска, истакна дека Управата и Министерството за труд и социјална политика водеа сметка работодавачите на наједноставен начин да можат да го искористат ова право, при што законските одредби и софтверското решение овозможуваат користење на субвенционирањето со самото поднесување на МПИН-пресметката до Управата за јавни приходи.

„Досегашното искуство со поднесување на барањата од страна на работодавачите е многу добро и од нив добиваме позитивен фидбек за лесниот и брз начин на аплицирање во системот на УЈП. Барањето за субвенционирање на придонеси работодавачите го поднесуваат преку Месечната пресметка за интегрирана наплата (познат како образец МПИН), со внесување на ознака за лицето за кое побаруваат субвенционирање на придонесите по основ на зголемување на плата. Со внесување на шифрата, Управата за јавни приходи за конкретното лице за кое се бара субвенционирање, како и за работодавачот, ја проверува исполнетоста на законските услови и во Декларацијата за прием дава известување до работодавачот“, рече Лукаревска.

Директорката на УЈП истакна дека на интернет-страницата на УЈП објавено е соопштение за јавноста со детали за начинот на спроведување на мерката, за сите работодавачи кои се заинтересирани да го користат ова право.

„Би сакала да потсетам дека земени се предвид и исплатите на минималната плата, за коишто придонесите се плаќаат до најниската основица за пресметка на придонеси. На пример, при зголемување на плата од 12.500 денари на 14.500 денари, иако се пресметуваат и плаќаат исти придонеси, сепак предвидено е субвенционирање на придонесите на работодавачите, пресметани на разликата на зголемувањето на платата“, рече Лукаревска.

Ангел Димитров од ОРМ ги повика работодавачите коишто ги исполнуваат условите да ја искористат оваа мерка што е предвидена да се спроведува во следните три години.

Одделение за односи со јавност©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

МФ утре ќе исплати над 166 милиони евра по основ на стари доспеани долгови

Објавено пред

Министерството за финансии утре ќе врати 166,4 милиони евра по основ доспеани долгови, и тоа 155 милиони евра за втората рата на ПБГ-заемот земен 2013 година и 700 милиони денари по основ издадени државни хартии од вредност.

Од Министерството соопштија дека годинaва треба да се отплатат стари долгови во износ од 702,7 милиони евра, од кои кон надвор, односно надворешен долг – 437, 8 милиони евра и домашен долг од 264,9 милиони евра.

„Покрај ПБГ-заемот, во декември треба да се отплати останатиот дел од еврообврзницата од 2015 година во износ од 180 милиони евра со каматна стапка од 4,9%. Вкупната вредност на еврообврзницата издадена во 2015 година е 270 милиони евра, од кои во 2018 година со издавањето на еврообврзницата со најниска камата досега од 2,75%, беа рефинансирани 92 милиони евра од еврообврзницата од 2015 или за првпат беше предвреме отплатена која било од еврообврзниците и воедно намален товарот за отплата во 2020 година“, соопштија од МФ.

Од таму велат дека јавниот долг е стабилизиран. „Ако во 2016 година тој изнесувал 48,8%, согласно последната состојба, јавниот долг изнесува 47,7% и тоа со вклучен негарантиран долг, кој порано не бил вкалкулиран“, велат од Министерството.

Прикажи повеќе...

Економија

Потпишан меморандум за соработка за проектот „Образование за вработување“

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, Сибил Зутер Техада, потпишаа меморандум за соработка за проектот „Образование за вработување во Северна Македонија“ со Курт Витрих, тим-лидер на проектот.

Проектот работи на воспоставување партнерства помеѓу средните стручни училишта и компаниите, подобрување на понудата за обуки за стручни вештини, како и зголемување на интересот за стручното образование и обука.

Соработката од овој меморандум ќе се реализира преку Програмата за конкурентност и иновации на Министерството за еконимија.

„Важноста на овој меморандум за нас е голема пред сè бидејќи се создаваат услови за примена на современи методи за реализација на практична настава на учениците во домашните претпријатија. Ние како Влада уште од самиот почеток се посветивме да работиме за унапредување на пазарот на труд во земјата и овозможување на учениците веднаш по завршувањето на образованието да бидат подготвени за пазарот на трудот. Целта за ваквата заложба е од една страна да им излеземе во пресрет на компаниите да обезбедат квалитетен кадар, а од друга страна да ги задржиме младите да останат во земјата и својот иден кариерен развој да го градат тука. Образованието е основа за развој на стабилна и одржлива економија, но се соочуваме со предизвик што гласно го алармираа стопанските комори и работодавачите за дефицит на стручен и квалификуван кадар во одредени струки“, истакна министерот Бектеши по потпишување на меморандумот.

Тој потенцираше дека секој којшто ќе се приклучи кон дуалното образование во иднина ќе биде сигурно вработен, ќе има струка која ќе се вреднува.

„Направивме неколку чекори во оваа насока во образовниот систем, но тоа се првични чекори, затоа со ваква директна поддршка од институциите, ако пристапиме кон реформите побрзо и подинамично тогаш резултатите ќе бидат поголеми и побрзо ќе ги прилагодиме младите, но и невработените на барањата на пазарот на труд, кој е многу динамичен. Со овој меморандум и со поддршка од Министерството за економија очекувам дека во иднина ќе се постигне поголем напредок во усогласување на понудата и побарувачката на пазарот на труд и ќе ја покаже уште еднаш нашата силна заложба за развој на концептот на учење преку работа во претпријатијата и кај занаетчиите, како и понатамошен развој и подигнување на степенот на соработка во иднина“, потенцираше Бектеши.

Амбасадорката истакна дека вклучувањето на приватниот сектор во подобрување на работните вештини е значаен аспект во системот на образование во Северна Македонија.

„Во 2019 година нашиот проект соработуваше со 16 компании во Северна Македонија во кои тренинг имаа 600 невработени лица во соработка со училиштата. Повеќе од 350 лица веќе се вработени и вклучени во подобрување на конкурентноста на компаниите кои ги ангажирале“, истакна амбасадорката.

Прикажи повеќе...

Економија

Во БиХ лани биле увезени мобилни телефони во вредност од 86 милиони евра

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина минатата година биле увезени мобилни телефони и други слични уреди во вредност од 85,8 милиони евра, покажуваат податоците на Управата за индиректно оданочување.

Според истите податоци, вкупниот увоз на овие производи лани достигнал тежина од 249 тони, а давачките изнесувале 19,4 милиони евра, пренесува порталот „Кликс“.

Трендот на раст на увозот на мобилни телефони и слични уреди најдобро го потврдува фактот дека не толку одамна, во 2012 година, овој увоз изнесувал околу 35,8 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија3 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија3 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија4 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ5 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура5 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет6 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет7 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет7 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет7 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија20 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ23 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија23 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие