Контакт

Економија

МФ: Извештајот на Standard & Poor's е нелогичен, неконзистентен и со многу погрешни факти

Објавено пред

Извештајот што во петокот го објави кредитната агенција Standard & Poor’s, со кој за едно ниво беше намален кредитниот рејтинг на Македонија, министерството за финансии излезе со сериозни забелешки за квалитетот на анализата, точноста на податоците и наведените причини за намалување на кредитниот рејтинг .

Како што забележуваат од Министерството за финанси, прво, намалувањето на кредитниот рејтинг се поврзува со намалената проекција за економски раст и заостанати обврски на Буџетот и можност за нивно акумулирање до крајот на годината.

„Ова е многу чудно и неконзистентно објаснување, доколку се има предвид дека во 2012 година Standard & Poor’s го задржа рејтингот на Македонија на исто ниво во услови на негативна стапка на бруто домашниот производ (БДП) и нерешени обврски кон стопанството. А сега во 2013 година кога растот на економијата е позитивен и има први знаци на заздравување, а заостанатите обврски се целосно намирени и долгот е сведен на нула, агенцијата го намалува рејтингот на земјата. Очигледна е неконзистентноста на рејтинг агенцијата“, се вели во писмената реакција на македонското министерство за финансии.

Воедно, потсетуваа дека Македонија е единствена од земјите од југоисточна Европа која го реши проблемот со исплата на обврските кон стопанството, односно дека заклучно со февруари се исплатени сите заостанати обврски, а најавуваат дека ваквите обврски редовно се сервисираат и ќе се сервисираат во иднина.

Се истакнува, исто така, и дека со решавањето на долговите Македонија останува земја со четврто најниско ниво на задолженост во Европа. Што се аргументира со извештаите кои го истакнуваа овај податок од Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), чиишто претставници во април престојуваа во Македонија.

„Во однос на транспарентноста – премиерот, минатата година во септември јавно, пред бизнис заедницата ја презентираше состојбата со долговите како и планот за нејзино надминување. Во десетици јавни настапи после тоа од страна на Министерот за финансии и од Премиерот јавно беа соопштувани податоците колку точно обврски се исплатени и колкав е долгот, за на крајот од февруари тој да се сведе на нула. Тоа не го прави ниедна друга земја и Република Македонија е истакнувана од страна на Светска банка како пример како треба да се реши ова прашање“, се истакнува уште во .дописот на Министерството за финансии.

„Второ, чудно е, да не речеме индикативно, е намалувањето на рејтингот на Македонија годинава кога се случува економско заздравување, за разлика од минатата година кога се соочувавме со тешкотии, а агенцијата Standard & Poor’s го задржа на исто ниво рејтингот. Имено, првиот квартал од 2013 година Македонија имаше раст на индустриското производство од 2,7 отсто (последните два месеца по 4,5 и 4,2 проценти), извршените градежни работи првите два месеца годинава се удвоени на годишна основа, трговијата на големо забележува раст од 6,8 отсто во првиот квартал годинава, додека трговијата на мало раст од 4,4 отсто. Се очекува и натаму да се задржат овие позитивни економски тенденции, особено благодарение на влезот на странски директни инвестиции во земјава, како и најавата на голем број на нови странски компании кои ќе почнат да работат во Македонија“, се потсетува во соопштението.

„Агенцијата со својот извештај неоправдано ја става Македонија во ист кош со земји кои имаат повеќе од 60 отсто државен долг (потсетуваме државниот долг на Македонија е 33 отсто и е значително под пропишаната граница со Маастришкиот критериум)“, истакнуваат од Министерството за финансии.

Забележуваат и дека агенцијата со својот извештај си дозволила и да се меша во внатрешната политика на земјата, зборувајќи за случувањата во Собранието околу носењето на Буџетот за 2013 година и сосема несоодветно зазема страна споменувајќи дека „членови на опозицијата биле отстранети од Собранието за да се избегне дискусија за зголемените расходи на Владата“.

„На тој начин се прејудицираат случувањата од 24-ти декември кои се предмет на испитување на Анкетната комисија, а агенцијата грубо се меша во внатрешната политика на земјата“, реагираат од МФ до каде велат дека сите наброени факти потврдуваат дека станува збор за неконзистентност и нелогичност на извештајот на агенцијата на Standard & Poor’s, иако, како што се нагласува, сите податоци и факти им биле достапни и презентирани.

Претходно во петокот бонитетната агенција Standard & Poor’s објави дека го намалила кредитниот рејтинг на Македонија за долгорочно задолжување во домашна и странска валута од ниво ББ на ББ-, додека потврден е краткорочниот рејтинг со стабилна прогноза, при што се констатира дека транспарентноста на македонските јавни финансии се намалени од почетокот на глобалната финансиска криза а изгледите за економски раст ослабеле. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Поголема финансиска самостојност за општините – Владата ги усвои измените на законот

Објавено пред

Владата на денешната 107. редовна седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа.

Предложените измени ќе го подобрат фискалниот капацитет и ќе ги зголемат приходите на општините преку постепено зголемување на стапката на дотацијата од ДДВ и персоналниот данок на доход, со цел поголема финансиска самостојност и стабилност на единиците на локалната самоуправа.

По предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање Владата ја разгледа и ја усвои информацијата и го прифати текстот на билатералниот договор помеѓу Европската Унија и Република Северна Македонија за кофинансирање на големиот инвестициски проект „Интегриран и самоодржлив систем за управување со отпад во Источниот и Североисточниот Регион“.

Со проектот „Интегриран и самоодржлив систем за управување со отпад во Источниот и Североисточниот Регион“ се решаваат значајните еколошки и оперативни проблеми поврзани со создавање и управување со отпадот и ќе се создадат услови за развивање интегриран систем за управување со отпадот во овие региони, како и во општината Свети Николе.

Системот е во целосна согласност со ЕУ-принципите и принципите на националното законодавство за животна средина и ги адресира сите елементи на управувањето со отпадот, од спречување создавање отпад, негово собирање, па сѐ до отстранување на остатоците од отпадот.

Со проектот ќе бидат опфатени два региона: Североисточниот Регион (општините Куманово, Липково, Старо Нагоричане, Ранковце, Кратово и Крива Паланка) и Источниот Регион (општините Штип, Кочани, Берово, Пехчево, Делчево, Македонска Каменица, Виница, Пробиштип, Зрновци, Облешево-Чешиново и Карбинци) и Општина Свети Николе.

Прикажи повеќе...

Економија

Исплатата на пензиите ќе почне од 28 септември

Објавено пред

Владата денеска ја разгледа и усвои информацијата за исплата на пензии за септември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.9.2021 година, со препорака деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со септемвриските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.9.2021 година, соопштија владините служби.

Им се препорачува на деловните банки преку филијалите и експозитурите на банките да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите што не користат картички во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

– за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.9.2021 година (вторник);
– за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.9.2021 година (среда);
– за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.9.2021 година (четврток); и
– за пензии со висина над 18.001 денар, исплата да се изврши на 1.10.2021 година (петок).

Прикажи повеќе...

Економија

Од денеска редовни летови од Скопје до Санкт Петербург

Објавено пред

ТАВ Македонија, попладнево, во 13:35 часот, го пречека првиот лет од аеродромот Пулково во Санкт Петербург на Меѓународниот аеродром Скопје, на кој лета авиокомпанијата „Нордвинд“, со што се одбележа отворањето на оваа нова авиолинија.

Од денес, 21 септември 2021 година, Нордвинд ќе сообраќа од Санкт Петербург до Скопје, еднаш неделно, секој вторник, со време на пристигнување на Меѓународниот аеродром Скопје – 13:35 часот и време на заминување кон Аеродромот Пулково во Санкт Петербург – 14:40 часот. Времетраењето на летот меѓу двата града е 3 часови и 25 минути.

Според најавениот ред на летање на авиокомпанијата, овие времиња ќе важат до крајот на октомври, кога и завршува летната сезона. Од 2 ноември 2021 година, Нордвинд ќе сообраќа од Санкт Петербург до Скопје, секој вторник, со време на пристигнување на скопскиот аеродром – 15:45 часот и време на заминување кон Аеродромот Пулково – 16:45 часот.

„Санкт Петербург е втората дестинација во Русија воведена од Нордвинд од Меѓународниот аеродром Скопје, по воведувањето на авиолинијата Москва – Скопје во јуни оваа година. Оваа воздушна конекција до Санкт Петербург се воспоставува за првпат во историјата на македонските аеродроми. Отсега, Скопје се поврзува со авиолинија со Санкт Петербург, благодарение на Нордвинд. Среќни сме за нивниот интерес да го развиваат сообраќајот меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација. Како ТАВ, искрено веруваме дека македонските патници ќе ја искористат можноста да го откријат историското и културното наследство на ова прекрасно пристаниште на Балтичкото Море, поранешната царска престолнина на Русија прекрасно опишана во руската литература. Во исто време, граѓаните на Санкт Петербург ќе имаат можност да пристигнат со авион до Скопје за само 3 часа и 25 минути и да уживаат во убавините на Македонија и соседниот регион“, изјави Метин Батак, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Детални информации за резервации на авиобилети на веб-страницата на Нордвинд: https://nordwindairlines.ru/ru каде сите патници можат да користат дополнителни услуги за удобен лет, како што се избор на седиште во авионот, избор на оброк, дополнителен багаж, дополнително место во близина, како и други онлајн услуги.

„Ние како Нордвинд eрлајнс сме горди што сме првата авиокомпанија која ги поврзува двата града со директен лет; главниот град на културата на Русија – Санкт Петербург и прекрасниот град Скопје. Почнуваме со летот секој вторник, или со еден лет неделно, со многу комфорен распоред. Како една од водечките авиокомпании во Русија со 8 милиони патници на годишно ниво и флота од 60 воздухоплови, Нордвинд ерлајнс им нуди на патниците не само можност за истражување на неверојатната историја, архитектура, природа, поставки, туку и на многу други атракции на Санкт Петербург. Исто така сакаме да им се заблагодариме на ТАВ Македонија за нивната ефикасна соработка и топлото добредојде. Уште еднаш, би сакале да ви се заблагодариме на сите вас што сте тука и да ви понудиме да го посетите нашиот прекрасен град, Санкт Петербург“, изјави Ибрахим Јилдиз, Директор за приходи на Нордвинд ерлајнс.

Само пред 3,5 месеци, на 4 јуни 2021 година, Нордвинд Ерлајнс почна да сообраќа од Меѓународниот аеродром Скопје до Меѓународниот Аеродром Шереметјево во Москва, воспоставувајќи нова редовна директна авиолинија меѓу двата главни града, по 20 годишна пауза.

Нордвинд е една од најголемите авиокомпании во Русија според бројот на патници и ја има една од најразвиените мрежи на авиолинии во земјата. Базата на Нордвинд е Меѓународниот аеродром Шереметјево во Москва. Со флексибилни авионски билети, погоден ред на летови и бонуси во програмите за лојалност, летовите со Нордвинд ќе бидат успешен почеток за патувања на бизнис-патниците, како и оние кои сакаат да уживаат во планираниот одмор.

ТАВ Македонија ги заврши првите 8 месеци од 2021 година со вкупно 849 илјади патници на двата македонски аеродрома – Меѓународен аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, што претставува пад од 52% на годишно ниво споредено со периодот јануари – август 2019 година, и 48% пораст на годишно ниво споредено со истиот период, јануари – август 2020 година, кога аеродромите беа најтешко погодени од ковид-кризата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија6 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет7 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет7 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион7 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија10 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија10 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион12 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија12 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија15 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија15 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет16 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион16 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет17 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија17 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие