Контакт

Економија

Србија не воведе реципроцитетни мерки за Македонија

Објавено пред

Србија нема воведено никакви официјални мерки на реципроцитет против Македонија која го ограничи увозот на брачно и пченица од Србија, јави агенцијата Бета повикувајќи се на извори до српското министерство за внатрешна и надворешна трговија.

Од министерството велат дека немаат информации за тоа дела не би дозволен увоз на домати од Македонија во Србија, како што јавија претходно некои медиуми.Претставник на министерството за земјоделие, пак, за агенцијата Бета кажа дека на инспекторите на граничниот премин Прешево денеска им биле пријавени две пратки на домати со потекло од Македонија, на кои им бил дозволен увоз во Србија.„По извршените редовни прегледи согласно Законот за здравје на растенијата и законот за безбедност на храната, на пратките им е дозволен влез и царинење“, велат од српското министерство за земјоделие.Владата на Србија во петокот најави мерки на реципроцитет кон Македонија, доколку во наредните десет дена не се реши проблемот со ограничувањето на увозот на брашно и пченица.Во тој случај, како што беше најавено, ќе се разгледа органичувањето на увозот на македонско вино и домати./крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Владата: Продолжува да расте просечната месечна нето-плата

Објавено пред

Во согласност со податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата од вработен во август 2021 година изнесува 28.642 денара.

Тоа значи зголемување од 4 % во однос на истиот месец минатата година, поточно за 1.107 денари. Зголемување на просечната нето-плата е регистрирано и во однос на јули годинава кога платата изнесувала 28.540 денари, соопшти Владата.

Зголемувањето, како што образложуваат од таму, се должи, пред сѐ, на зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата од вработен во секторите: објекти за сместување и сервисни дејности со храна (15,1 %), уметност, забава и рекреација (14,2 %) и други услужни дејности (13,5 %).

Во согласност со статистиката, највисока просечна нето-плата е регистрирана во секторот информации и комуникации, потоа следуваат финансиски дејности и дејности на осигурување.

„Податоците на Државниот завод за статистика го потврдуваат трендот на раст на платите, кој е резултат на економските мерки и политики што ги спроведува Владата за раст на просечната и на минималната плата. Доколку последниот податок го споредиме со август 2017 година кога просечната плата била 22.912 денари, разликата е 5.730 денари“, пишува во владиното соопштение.

Од таму додаваат дека се посветени на реализација на стапките на економски раст од 4-5 % и покачување на платите за 20 до 30 отсто сѐ со цел подобрување на стандардот на граѓаните и економијата во земјата.

Прикажи повеќе...

Економија

Хоџа: Успешно завршен проектот „Поддршка за развој на земјоделските задруги“

Објавено пред

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, присуствуваше на завршен настан по повод затворањето на проектот „Поддршка за развој на земјоделските задруги“. Завршниот настан се реализира во присуство на претставници од релевантни национални и меѓународни организации, институции, ѓраѓански организации, задруги, земјоделци и групи на земјоделци.

Проектот „Поддршка за развој на земјоделските задруги“ е од исклучителна важност за развој на задругарството во Република Северна Македонија. Финансиски е поддржан од Европската Унија, имплементиран од страна на CARE International и Македонската развојна фондација за претпријатија. Краен корисник се МЗШВ и сите земјоделци, информираат од Министерството.

На настанот поздравни обраќања имаа министерот Арјанит Хоџа, Константинос Супилас – програмски менаџер на делегацијата на ЕУ, Сумка Бучан – регионална директорка на CARE, Лазар Неданоски – извршен директор на МРФП и Сузана Димитриевска – претседателка на Македонската асоцијација на земјоделските задруги.

„Во изминатиот период Министерството направи сериозен исчекор во развојот и поддршката на задругарството. Земјоделците ги препознаа поддршката од државата и реалниот бенефит што го имаат од членството во задруги. Тие имаат можност да купуваат државно земјоделско земјиште, поволности при бодирањето за финансиска поддршка и можности за субвенционирана набавка на опрема и механизација, која ќе им го олесни производството и ќе придонесе за поголеми резулати во нивното работење. Исто така, достапни се европските фондови, набргу ќе почне и ИПАРД 3-програмата, со што се отвораат нови можности и нови средства на располагање“, изјави Хоџа.

Тој се заблагодари на поддршката што континуирано ја добиваме од Делегацијата на Европската Унија, како и на сите учесници во проектот.

Константинос Супилас – програмски менаџер на Делегацијата на ЕУ, изјави дека е многу задоволен што денеска одбележуваме завршување на уште еден проект, реализиран со поддршка од Европската Унија. Тој им се заблагодари на сите учесници што беа директно вклучени во процесот и кои заеднички ги постигнаа проектираните цели на проектот.

Вкупниот износ на проектот е 1,98 милион евра и има цел да се зголемат конкурентноста на пазарот и соработката меѓу земјоделците во земјата преку создавање поволни услови за развој на постојните и создавање нови земјоделски задруги.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Ковачевски: Електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Објавено пред

АД ЕСМ има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува, увери денеска генералниот директор на претпријатието, Васко Ковачевски.

„АД ЕСМ го засили ископот на јаглен во РЕК Битола и РЕК Осломеј заради стабилно производство на електрична енергија за домаќинставата и го оптимизира производството во хидроелектраните, гасната и ветерната електрана“, посочи тој.

Ковачевски нагласи дека компанијата во целост ги испорачува потребните количини електрична енергија кон универзалнот снабдувач за домаќинствата ЕВН Хоум.

„По одредени написи во дел од медиумите-уште еднаш потенцираме дека набавката на јаглен, која ја спроведуваме по препорака на Владата, а во соработка со стопанската комора, поради високите цени на берзите во регионот и во Европа, е исклучиво за потребите на отворениот пазар, односно стопанството и институциите, со цел тие да се снабдат со електрична енергија по цени пониски од моменталните цени на берзите“, објасни генералниот директор на АД ЕСМ.

Тој кажа и дека во текот на наредните денови ќе биде склучен договор за набавка на јаглен за РЕК Осломеј за негова континуирана работа од декември до април 2022 година.

За РЕК Битола, пак, повторно е распишан повик со цел да се добие поголема количина јаглен, со поволна цена која ќе има економска оправданост.

„Истовремено, се прават координации со ТЕЦ Неготино за стартување на оваа термоелектрана и доколку се обезбеди мазут истата ќе се стави во функција. Потенцираме, електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста”, истакна Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија15 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет16 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет19 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија19 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија21 час

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ22 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет2 дена

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие