Контакт

Економија

Сараќини: До крајот на 2014 година очекуваме 350 млн. евра странски инвестиции

Објавено пред

Министерот за економија Ваљон Сараќини во четвртокот ја прифати поканата на Советот на странски инвеститори и одржа средба со раководството и компаниите кои се дел од овој совет, кој брои 100 компании.

dobivaj vesti na viber

Целта на средбата беше запознавање со годинешните планирани активности на Советот и изнаоѓање на модули за продлабочување на соработката меѓу домашните и странските инвеститори.Министерот Сараќини изрази задоволство од активноста на Советот на странски инвеститори и компаниите кои се дел од него, бидејќи заеднички придонесуваат за економскиот развој на државата и одиграа особено важна улога во надминување на кризата која го зафати целиот регион. Како што истакна министерот за економија тоа ефектуираше со значително зголемување на БДП во 2010 и 2012 година, а особено во 2013 година за околу 3,2%, кога дојде и до стабилен и значаен годишен пораст на индустриското производство од 3,5% на годишно ниво „Странските инвестиции за економијата имаат повеќедимензионално значење. Тие придонесоа за зголемување на пазарната конкуренција и зголемување на извозот, па во 2013 година од погоните на овие компании во странство завршиле производи вредни 760 милиони евра, што претставува  25 отсто од вкупниот извоз на Република Македонија, а според проекциите, за 2014 година се очекува уделот да се искачи на 33%“, рече Сараќини. Тој го истакна значењето на странските инвестиции и во диверзификација на производите што се извезуваат во странство, потсетувајќи дека листата на донеодамна традиционалните главни  производи од домашните металска, текстилна и хемиска индустрија, кои имаа доминантно место во извозот, сега е проширена на производи кои се произведуваат во претпријатија со СДИ, како што се катализаторите, автобусите, автомобилските делови, хомеопатските производи. „Со оглед на состојбите во европската економија, најавите кои ги имаме и подобрената инфраструктура и бизнис клима,  очекуваме тенденција на раст на инвестициите, па проекциите се 2014 година да ја завршиме со околу 350 милиони евра СДИ. Имаме најава и од неколку инвеститори, како на пример во зоната во Кичево, која сега, со изградбата на автопатот Кичево-Струга ќе стане уште по атрактивна, но да не ги заборавиме и другите капитални инвестиции најавени од Владата на Република Македонија во патишта, железници, енергетски и инфраструктурни проекти“, најави Сараќини.Министерот Сараќини особено стави акцент на придонесот на странските инвестиции за откривање, односно пласман на нови странски пазари.„Тука посебно би го нагласил значењето на пазарот на Велика Британија, каде се пласираат најголем дел од автомобилските катализатори што се произведуваат во ТИРЗ-овите, но да не ги заборавиме и пазарите на Кина, САД, Русија, Блискиот Исток. Сето ова води кон зголемување на меѓународните рејтинг на земјата, како стабилна и економски исплатлива инвестициска дестинација, што редовно се потврдува и преку извештаите на Светска банка, Фондацијата Херитиџ и др. меѓународни институции и агенции“, рече Сараќини.На средбата беше предложено претставници од Министерството за економија да бидат дел од работата на работните групи кои се дел од Советот на странски инвеститори, а одговарајќи на прашање на компаниите за моменталните состојби на пазарот на трудот во кој се забележува суфицит на економисти и правници, а дефицит на технички кадри, министерот истакна„Во насока на подобрување на сегментот на пазарот на трудот, токму од аспект на суфицит и дефицит на одредени професии, како Влада размислуваме за намалување на квотите за економските и правните науки, а зголемување за техничките науки, кои се моментално најбарани. Покрај ова, во средните училишта се отвараат центри за кариера, во кои се работи со средношколците за квалитетен избор на идните професии, согласно побарувачката, а да не ги заборавиме и субвенциите за професионален развој, кои ги дава Владата“.На барање на Советот, од страна на државниот советник Блерим Златку беше презентирана и Стратегијата на ЈИЕ 2020, преку која се отсликуваат целите и очекувањата на земјите во ЈИЕ на економско-социјален план на патот кон ЕУ. Водечкиот принцип на оваа Стратегија е зголемувањето на економскиот раст и конкурентноста на трајна основа, постигнувањето на повисока стапка на вработеност, подигање на животниот стандард и квалитетот на живот и европска перспектива за земјите од ЈИЕ, преку стимулирање на клучните долгорочни двигатели на растот, како што иновации, вештини и интеграција на трговијата. Имено, меѓу целите на земјите од ЈИЕ, преку спроведување на реформи за интегриран, паметен, одржлив и инклузивен раст, поткрепен со доброто управување се: зголемување на просечниот БДП по глава на жител во однос на просекот на ЕУ од 36,4 % на 44 % во 2020 година; зголемување на вкупната трговска соработка со стоки и услуги во овие земји од 94,4 на 209,5 милијарди евра во 2020 година, како и креирање на 1 милион нови работни места во регионот. Претседателот на Советот Хуан Педро Хименез Наваро, изрази голема благодарност до министерот за економија за прифатената покана за заедничка средба„Нашите цели за 2014 година се дефинирани согласно владините проекции. Со нашето дејствување сакаме да бидеме веродостоен партнер на владините институции, а воедно и преку нашите членови странски компании, да ја промовираме Република Македонија како одлична бизнис дестинација, да ги споделиме нашите позитивни практики. Задоволен сум од презентацијата на Стратегијата на земјите од ЈИЕ, која навистина има интересен структуиран план за овој регион, а веќе во понеделник договоривме заеднички состанок на кој ќе бидат опфатени неколку сектори, со што заеднички ќе можеме да ги лоцираме проблемите со кои се соочуваат инвеститорите, а воедно и да помогнеме кон нивно решавање“, истакна Наваро. /крај/

Економија

Се намалува цената на горивата

Објавено пред

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се намалуваат 2,00 денара/л.

dobivaj vesti na viber

Малопродажните цени на „евродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 1,50 денар/л.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува 0,065 денари/кг и сега ќе изнесува 41,411 денар/кг.

Од 7.2.2023 година од 00.01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 82,00 (денара/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 84,00 (денари/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 78,50 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 77,00 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 41,411 (денар/килограм)

Прикажи повеќе...

Економија

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска почна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за јануари 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Корисниците на парични права, кои поседуваат дебитна картичка, ќе може да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 6 февруари 2023 година.

Со цел да се избегне метеж пред и во банките при исплата на правата, за корисниците што не користат картички, исплатата ќе се спроведе во 2 групи во сите отворени филијали и експозитури на банките во согласност со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето, и тоа:

6.2.2023 – А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ; И, Ј, К, Л, Љ

7.2.2023 – М, Н, Њ, О; П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш

Прикажи повеќе...

Економија

„Брако“ почна со производство на медицински паравани со нов дизајн

Објавено пред

БРАКО почна да произведува медицински паравани со целосно нов дизајн. Параваните се изработени за потребите на партнерите на БРАКО од индустријата за медицинска опрема

dobivaj vesti na viber

„Станува збор за испорака на повеќе од 200 медицински алуминиумски паравани со нов современ дизајн. Комплетниот дизајн и развој на овие медицински паравани е направен од инженери во БРАКО. Досега параваните се произведуваа од челик, а сега за првпат БРАКО ги произведе од алуминиум. Покрај современиот дизајн, алуминиумските паравани се лесни за манипулација и попрактични за употреба. Квалитетот, брзата изработка и навремената испорака се во основата на медицинската програма, која е една од првите производствени програми во БРАКО“, посочува Сашко Димитров, одговорниот проект-менаџер на медицинската програма во БРАКО.

Медицинската палета на БРАКО се произведува согласно меѓународниот стандард ISO 9001, европските регулативи и директиви, како и во согласност со FDA регулативите во САД поврзани со медицинска опрема.

Најголемиот дел од производството во оваа програма, околу 95%, се наменети за извоз во Обединетото Кралство, Шведска, Германија, Холандија, Данска, Полска, Јапонија и САД.

Со примена на најновите практики и имплементација на современите технологии за поддршка на медицинските активности, производите на БРАКО ширум светот, придонесуваат во обезбедувањето навремена здравствена грижа за пациентите.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија3 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија6 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија6 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион7 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија7 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет8 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија8 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија8 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа9 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија10 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет11 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ12 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија12 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа13 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа13 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа13 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија1 ден

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет1 ден

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...