Контакт

Економија

МБИ10 оствари дневен раст од четири проценти

Објавено пред

Драстичен пораст на индексите забележан е на последниот трговски ден од неделата на македонска берза.

dobivaj vesti na viber

Драстичен пораст на индексите забележан е на последниот трговски ден од неделата на македонска берза, при што само акциите на две компании се во минус

Водечкиот индекс МБИ10 оствари зголемување од 4%, додека неговата вредност достигна 3.499,43 индексни поени. МБИД имаше дневен пораст од 2,95%, а неговата вредност изнесуваше 3.572,42 индексни поени, а ОМБ оствари незначителен раст од 0,02%, а неговата ниво изнесуваше 105,46 индексни поени.

Вкупниот промет на берзата денескаизнесуваше 44.616.199,05 денари. Официјалниот пазар оствари промет од 35.184.464,05 денари при реализирани 342 трансакции. На редовниот пазар прометот изнесуваше 9.431.735,00 денари при реализирани 97 трансакции. Од официјалниот пазар најмногу се тргуваше со Гранит Скопје, а вкупниот промет со оваа акција изнесуваше 6.866.525,00 денари. Остварена беше просечна цена од 917,25 денари при дневен пораст од 1,86%. Минималната цена изнесуваше 900,00 денари а максималната 934,00 денари. Истргувани беа 7.486 акции преку 64 трансакции.Втора според ликвидност беше Комерцијална Банка Скопје со промет од 6.708.721,00 денари. Просечната цена изнесуваше 3.362,77 денари, а дневниот пораст беше 0,45%. Истргувани беа вкупно 1.995 акции. Со акцијата на Алкалоид Скопје се оствари промет од 5.104.957,00 денари. Просечната цена изнесуваше 5.854,31 денари, а тоа значеше дневен скок од 5,17%. Вкупно се истргуваа 872 акции кои се реализираа преку 50 трансакции.Најтргувана на редовниот пазар беше акцијата на Алкалоид Берово со промет од 3.136.000,00 денари. Просечната цена од 8.000,00 денари беше без промена. Истргувани беа 392 акции преку една трансакција. Втора според ликвидност од редовниот пазар беше Тутунска Банка Скопје со промет од 1.834.800,00 денари. Просечната цена од 5.082,55 денари значеше пораст од 0,88%. Истргувани беа 361 акции преку 12 трансакции. Пет најтргувани хартии од вредност 1. Гранит Скопје2. Комерцијална Банка Скопје3. Алкалоид Скопје4. Топлификација Скопје5. Макпетрол Скопје Хартии од вредност   со најголем пораст 1. РЖ Институт Скопје 77,46%2. Факом Скопје 68,00%3. РЖ Интер – Трансшпед Скопје 16,67%4. Скопски Пазар Скопје 16,66%5. Арцелормиттал (ЦРМ) Скопје 10,00% Хартии од вредност со најголем пад1. Реплек Скопје 0,30%2. Р.Македонија – Девизни Влогови 0,13%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст

Објавено пред

Биткоинот поскапе за 0,53 отсто на 61.710,57 евра денеска во 15:30 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance.

dobivaj vesti na viber

Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 21,42 милијарди евра, што е значително повеќе од вчера.

Инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст на Биткоин.

Прикажи повеќе...

Економија

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,27 % во однос на одлуката од 16.5.2024 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 1,601 %, кај дизелот 0,751 %, кај екстра-лесното масло 1,310 % и кај „мазутот“ намалувањето е 2,450 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок 0,368 %.

Малопродажната цена на бензинот ЕВРОСУПЕР БС-95 се намалува 1,50 денар/л.

Малопродажните цени на бензинот ЕВРОСУПЕР БС-98, како и на ЕВРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 1,00 денар/л.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 0,306 денари/кг и сега ќе изнесува 42,629 денара/кг.

„Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00.01 часот на 21.5.2024 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт може да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени“, велат од РКЕ.

Прикажи повеќе...

Економија

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар, објави Регулаторната комисија за енергетика

Објавено пред

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар и најголем дел од стопанството добива електрична енергија од РЕС, објави Регулаторната комисија за енергетика.

dobivaj vesti na viber

РЕС (Renewable Energy Supply) сам држи речиси една третина од пазарот, а другиот дел го делат други 20 снабдувачи.

Во 2023 година РЕС продал 609.771 MWh електрична енергија или 28,84 % од вкупната енергија на слободниот пазар, а во снабдувањето на големите субјекти држи дури 34 % од пазарот.

Освен на големите потрошувачи, РЕС им дава исклучително поволни и поевтини понуди за снабдување и на малите потрошувачи и нивниот број во балансната група на РЕС постојано расте, особено од почетокот на 2024 година.

Компанијата во моментот бележи уште повисоки резултати и снабдува над 900 клиенти, со предвидена годишна количина од речиси 700.000 MWh електрична енергија.

РЕС е формиран 2022, а годинава се најде на листата на топ-100 компании со најголема добивка во 2023 година.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 минути

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија29 минути

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев – обвинителството отвори истрага против две лица

Обвинителството објави детали за случајот со апсењето на врховниот судија, Наќе Георгиев. Од тука информираа дека акцијата за апсење следела...

Македонија44 минути

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на Општина Карпош, поточно пред спортскиот центар Борис Трајковски без соодветни...

Свет49 минути

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата „борба против неказнивоста“,...

Свет1 час

(Видео) Илјадници луѓе на погребот на загинатиот претседател на Иран, но има и такви кои ја слават неговата смрт

Почнаа обредите за погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и уште седуммина загинати во хеликоптерската несреќа, јавува Би-би-си. Првата церемонија...

Македонија1 час

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа по наредба на судија на претходна постапка извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавни обвинители...

Свет2 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: Јужна Италија за пет часа регистрираше 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчера вечерта и утринава на полињата Флегра во близина на...

Свет3 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет4 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет4 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија17 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет17 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ21 час

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија22 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија22 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија23 часа

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија23 часа

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ23 часа

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија24 часа

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...

Македонија1 ден

Одземени дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Одземени 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа...