Контакт

Компании

САД одреди глоба од 1,2 млрд долари за кинескиот телекомуникациски џин ZTE

Објавено пред

Кинескиот телекомуникациски гигант ZTE се согласил да им исплати 1,2 милијарди американски долари на САД поради извоз на стоки во Иран и Северна Кореја, со што ги прекршил санкциите, објавија во вторникот американските власти.

По долгата истрага, покрената во времето на претходниот американски претседател Барак Обама, кинеската телекомуникациска компанија ZTE признала дека во Иран и во Северна Кореја извезувала телекомуникациска опрема произведена во САД, во износ од неколку стотини милиони долари, објавија неколку американски министерства.

Кинеската компанија, исто така, признала дека дала лажни информации пред властите за да ги прикрие малверзациите.

ZTE мора веднаш да исплати 892 милиони долари и во текот на следните седум години ѝ се заканува дополнителна каза од 300 милиони долари доколку направи нов прекршок, се наведува во договорот.

„Го предупредувам целиот свет, доста беа играња. Оние коишто ги прекршат економските санкции ќе бидат казнети и ќе се соочат со тешки последици“, коментираше американскиот министер за трговија Вилбур Рос.

Ова не е прв случај во САД да биде казнета странска компанија поради кршење на санкции. Француската банка „BNP Parisbas“ во 2014 година се согласи да исплати 9 милијарди долари глоба, поради недозволени трансакции во Иран./крај/мф/сн

Економија

Сеавус Code Talks посветен на темата „Concourse CI, поинаков пристап за CI/CD“ ќе се одржи на 21 септември

Објавено пред

Меѓународната компанија за развој на софтвер Сеавус, која е дел од групацијата Арикома, го најавува својот претстоен Code Talks настан.

По успешното организирање на повеќе Code Talks настани во земји каде има свои претставништва, како Белорусија, Србија, Македонија и Шведска, на кои имаа можност да учествуваат бројни софтверски инженери и технолошки ентузијасти, Сеавус го најавува својот трет хибриден Code Talks настан за оваа година.

Ова Code Talks издание ќе се фокусира на Concourse CI платформата, а ќе се одржи на 21 септември, од 16:00 до 18:00 часот.

Александар Андонов, технички менаџер на DevOps во oдделот за услуги на управување (Managed Services) во Сеавус ќе биде говорник на овој настан и ќе зборува за Concourse CI платформата како еден поинаков пристап за континуирана интеграција и континуирана испорака. Говорникот ќе ги објасни предностите, слабостите и перспективата на Concourse континуираната интеграција, која овозможува подобро искористување на ресурсите за CI/CD, и ќе прикаже како да го направиме развојот поагилен, а поставувањето на верзии потранспарентно. Ќе се зборува и за тоа на кој начин Concourse нуди различен, а сепак ефективен пристап за автоматизација кој е толку прикладен за континуирана интеграција и континуирана испорака (CI/CD). Предавањето ќе се одржи на англиски јазик.

Code Talks настаните се место на кое експертите од Сеавус ги споделуваат своите технички знаења и практични искуства со заедницата на програмери и им нудат на учесниците одлична можност да научат нови работи, да ги подобрат своите вештини, да постават прашања и да добијат одговор, како и да стекнат нови познанства и пријателства со некои од учесниците со кои го делат истиот ентузијазам за технологија и програмирање.

Овој Code Talks настан ќе заврши со панелот TheLionTalk, на кој сите учесници ќе можат да постават прашање и да добијат одговор.

Сите кои се заинтересирани да присуствуваат на настанот треба да се пријават на следниов линк: https://codetalks.seavus.com/seavus-code-talks-remote-event-21092021

Со нетрпение ве очекуваме!

***

Seavus® е друштво за програмерски и консултантски услуги со докажана историја во обезбедување на сеопфатни бизнис-решенија за претпријатија. Друштвото има над 800 IT-експерти во целиот свет и нуди низа на опции за производи и услуги, успешно покривајќи го европскиот и американскиот пазар од неколку канцеларии во светот. Нивното зголемувачко портфолио опфаќа: BSS/OSS, CRM, CEM, решенија за деловно известување, ALM, врградено програмирање, деловни и потрошувачки производи, мобилни и гејминг решенија, управувани услуги, како и прилагодено програмирање, консултантски услуги и рисорсинг. Портфолиото на Сеавус вклучува успешни приказни со светски телекомуникациски провајдери и производители на мобилни уреди, организации од банкарската и финансиската индустрија, електронски уреди за широка потрошувачка, како и со технолошки, образовни, владини, здравствени организации, итн.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Credissimo прославува 5 години пари навреме со подароци од 5 000 ден. секој ден!

Објавено пред

Наградите во најголемата финтек компанија Credissimo немаат крај!

Пред само неколку седмици заврши наградната игра ,,Освежи си го летото со Credissimo”, во која што главната награда беше Аll inclusive одмор во Турција со директен чартер лет.

Компанијата овој месец веќе започна со официјалната прослава на својот 5-ти роденден. По повод првиот училишен ден и 5-тиот роденден на Credissimo, беа раздадени подароци со училишен прибор на 550 првачиња во 18 училишта низ цела Македонија.

Каква е роденденската промоција?

Сега тие имаат нова специјална роденденска промоција “5 години пари навреме – подарок 5 000 ден. секој ден!“.

Во наградната игра ќе учествуваат сите одобрени и исплатени кредити од 13.09.2021 до 29.11.2021. Секој одобрен и исплатен кредит во овој временски период носи можност за награда од 5 000 ден. секој ден работен ден, од понеделник до петок. Рокот на наградната игра е 11 седмици, а извлекувањата се вкупно 55.

Каде ќе бидат објавени добитниците?

Среќните добитници ќе бидат објавени на веб сајтот на Credissimo и нивната фејсбук страница.

Освен подароците и наградите доделени во наградните игри, тие ги наградуваат нивните редовни клиенти и со попуст од трошоците при секој следен земен кредит. Попустот постојано се зголемува ако клиентот редовно си ги плаќа неговите месечни рати. Овие бенефиции се дел од Лојалната програма, која што беше создадена специјално за лојалните корисници.

Што е наградата?

Новата наградна игра е резултат на петгодишната доверба и лојалност на нивните клиенти. Наградите од 5 000 ден. секој ден, уште еднаш ја потврдуваат нивната благодарност кон клиентите, а воедно и респект за добро изградените односи и долгогодишната соработка.

Во изминатите 5 години компанијата посветено работеше и разработи нови стратегии и програми за подобрување на корисничката поддршка и за тоа клиентите да бидат позадоволни од услугите што ги нудат.

Постојано се надоградуваат во нивните онлајн и целосно технолошки решенија за задоволување на финансиските потреби на клиентите во секторот на брзите кредити. Од компанијата најавуваат нови финтек процеси со цел повисок квалитетет на услугата и за наредната година.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Новите академии на Brainster – прозорец до професиите на иднината

Објавено пред

Живееме во време кога на пазарот на труд му недостасува кадар што треба да ги пополни најбараните работни позиции, а образовните системи не успеваат истиот да го произведат. Овој тренд е толку распространет што е порелевантно брзо да се развијат специфични вештини, отколку да се поминат неколку години на факултет и да се дипломира во некоја од споменатите професии.

Оваа идеја потекнува од неодамна објавената статија на Forbes, што сугерира дека би било поефикасно доколку бизнисите се фокусираат на доусовршување на вработените за „специфични задачи и активности, а не за цели работни места“. Ова подразбира дека процесот на подготвување на вработените за нова или постоечка вештина е пократок, што пак заштедува време и пари за секого. Тука на сцена стапи EdTech секторот.

Веќе некое време компаниите од овој сектор нудат решение за овој проблем со тоа што создаваат работна сила подготвена да се справи со потребите на современиот пазар на труд. Дополнително, учењето од далечина им овозможи на EdTech компаниите да работат во различни земји и да не бидат ограничени само на една локација.

Пет години од основањето, Brainster со сигурност се движи по патот кој носи големи достигнувања. До денес, близу 10.000 алумни од 4 различни земји поминаа низ академиите и курсевите на Brainster. Оваа компанија забележа и импресивна стапка на вработеност од 80% на своите дипломирани студенти.

Минатиот месец ја постигнаа и нивната најнова цел – лансирање на 5 нови Brainster академии: Дигитален маркетинг и Full-stack Web програмирање за интернационалниот пазар;: Full-stack HR, Project & Product Management за македонскиот пазар; како и Business Intelligence (и за македонскиот и за интернационалниот пазар).

Моделот на учење на овие академии е новост во Brainster, што значи дека тие нудат флексибилно и структурирано образовно искуство за студентите. Методот на работа на Brainster е базиран на постојано подобрување, а овие подобрувања се направени врз основа на длабински анализи на искуството на студентите, чии барања се сфаќаат многу сериозно.

Една од главните грижи за некои од нив беше распоредот на предавањата. Многумина од студентите мораат да ја балансираат работата и приватниот живот со учењето на нови вештини. Затоа, новите академии воведуваат флексибилно искуство за учење, што е најнова иновација на Brainster, во обидот да се издигне процесот на учење на ново ниво. Академиите се организирани во модули кои се состојат од курсеви за учење со самостојно темпо и часови во живо.

Модулите им овозможуваат на студентите флексибилност, односно следење на предавањата по самостојно темпо секогаш кога тоа се вклопува во нивниот распоред во текот на работната недела, а во исто време ја одржуваат структурата на програмата, бидејќи на крајот на секоја недела предвиден е и час во живо кој ги сумира самостојно научените лекции и се состои од директна интеракција во живо со инструкторите на Brainster.

Во однос на практичната работа, овие академии ќе им овозможат на студентите да научат нови вештини работејќи на реални проекти за реални компании кои се партнери за ко-иновација на Brainster, а сето тоа под менторство на докажани инструктори кои нудат совети, насоки и поддршка за како најдобро студентите да ги совладаат предизвиците кои произлегуваат на секоја од академиите.

На овие академии предвиден е и посебен модул каде што студентите ќе можат да добијат кариерни совети од експерти за човечки ресурси и кариерни советници. Тие ќе учат: како да го подготват своето CV, како да поминат низ процесот на апликација, како да се подготват за интервју, и како да ги покажат своите технички, но и меки вештини стекнати од академиите. Идејата е да им се обезбеди на студентите целосно и подобрено искуство во Brainster – од првиот ден, па сè до нивното вработување во компаниите.

Покрај тоа, новата платформа за Co-innovation & Hiring овозможува постојан контакт со повеќе од 300 локални и интернационални компании со цел да обезбеди искуства од реалниот сектор и вработување за студентите на Brainster.

Дознајте повеќе за новите академии на Brainster овде.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Свет1 час

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија13 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ16 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет16 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија17 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија17 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет20 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ23 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија2 дена

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија2 дена

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија2 дена

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија2 дена

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион2 дена

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Досие