Контакт

Македонија

ЛДП: Либерално-демократската младина е сериозна во заложбите за легализација на канабисот

Објавено пред

Наспроти реакцијата на граѓанското здружение „Зелена алтернатива“ дека Либерално-демократската партија не е сериозна во намерата да се заложи за легализација на канабисот, од Либерално-демократската младина тврдат дека веќе подолг период во својата агенда има приоритет декриминализација на оваа билка и дека соработуваат со здруженијата што имаат исти заложби.

„Во тој процес, кој ги опфаќаше и заложбите за легализација на канабисот во медицински цели, сме соработувале со различни невладини организации, меѓу кои и ‘Зелена алтернатива’, ‘Канабис клуб’, ‘Билка’ и други кои се занимаваат токму со оваа тема, која е дел и од нашите програмски цели и заложби. Само за потсетување, во 2015  година Либерално-демократската младина, заедно со невладините ‘Зелена алтернатива’ и ‘Канабис клуб’ беше дел од првата велосипедска тура за подигнување на свеста за легализирање на употребата на канабисот и продуктите од него во медицински цели. Како резултат на тие активности и силниот притисок што заедно со невладиниот сектор го извршивме во јавноста, тогашната власт ги донесе измените на Законот за контрола на дроги и психотропни супстанции. За жал, овие законски измени не ги исполнија посакуваните цели, поради што повторно како општество се соочуваме со проблеми при употребата на канабисот во медицински цели. Затоа, изминатиов период целосно е посветена на идејата за легализација на канабисот, што ја опфаќа и неговата употреба во медицински цели.
Во тој контекст, ние како политичка младина сме биле и секогаш ќе бидеме отворени за соработка со сите невладини организации и здруженија со кои делиме исти цели и имаме заеднички вредности. Верувам дека идејата за легализација на канабисот, во периодот што претстои ќе обедини што е можно повеќе здруженија, активисти, граѓани, а исто така верувам дека за оваа идеја ќе се зголеми и политичката поддршка“, велат од Либерално-демократската младина.

Граѓанското здружение „Зелена алтернатива“ реагираше по објавата на Либерално-демократската партија дека ја поддржува декриминализацијата на канабисот бидејќи од Здружението сметаат дека тие не се сериозни во намерата да помогнат во законската регулатива, кокетираат со јавноста, а на тој начин си поигруваат со чувствата на болните и сите оние на кои им се потребни лековитите својства на оваа билка и секојдневно очекуваат да се озакони нејзиното користење.

Економија

За една година, целосна реконструкција на патниот правец од Фариш кон Прилеп

Објавено пред

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, денеска извршија увид во градежните работи за рехабилитација на регионалниот пат Раец – Фариш.

Станува збор за инвестицијата со вредност од 1,5 милион евра.

Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, градежните работи се одвиваат со засилено темпо и се очекува рехабилитацијата на патот и мостовите на патниот правец Фариш – Дреново да биде завршена во текот на следниот месец.

„Оваа делница е од големо значење за Прилеп, Битола, Ресен и за целиот централен дел на земјата“, изјави Сугарески.

Директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, истакна дека за речиси една година целосно ќе биде рехабилитиран и реконструиран патниот правец од Фариш кон Прилеп.

„Секаде каде што се две ленти, ќе има изградба на трета лента. Тендерот за реконструкција на патниот правец Фариш – Прилеп е завршен и набргу ќе поче да се работи. За рок од една година, целосно ќе биде рехабилитиран и реконструиран патот од тука до Прилеп и по целата должина ќе биде со три ленти. Во тек е изградбата на експресниот пат Градско – Дреново, за десетина дена го објавуваме новиот тендер за доизградба на експресниот пат од Фариш до Дреново и веднаш потоа ќе почнат градежните работи“, изјави директорот Китанов.

 

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Царовска во Конче: Многу места во земјата имаат туристички потенцијал, затоа инвестираме во локален развој

Објавено пред

Увид во градежните работи на потпроектот за подобрување на пристапноста и атрактивноста на сончевата езерска населба Мантово и околината, денеска направија вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, и заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, кои во придружба на градоначалникот Благој Илиев ја посетија општината Конче.

Сончевата езерска населба Мантово е потпроект, кој е во завршна фаза и е во вредност од 295 илјади евра, а е дел од Проектот за локална и регионална конкурентност. Тој се спроведува со финансиски средства на Владата и Европската Унија и во соработка со канцеларијата на Светската банка.

По извршениот увид во градежните работи, вицепремиерката за економски прашања посочи дека се реализираат инвестиции со кои се поттикнува локалниот економски развој и со кои се овозможува развој на сите региони и општини во земјата. Таа додаде дека природните убавини се вистински предизвик за туристите, при што нагласи дека земјава има голем број мали места со голем туристички потенцијал, кои треба да се промовираат и да им се понудат и на домашните и на странските гости.

„Во оваа ситуација во која се наоѓаме како држава, а во која се наоѓа и целиот свет, кога сме насочени да работиме во посебни услови поради здравствената криза, ќе можеме годинава да се свртиме кон домашните атрактивни туристички места и на тој начин да им дадеме значење. Сметам дека патот што е направен и уредувањето на просторот преку финаниската поддршка обезбедена со проектот даваат поинаква и поубава слика за оваа туристичка локација и ќе придонесе кон привлекување поголем број домашни и странски туристи“, потенцира Царовска.

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, нагласи дека овој проект е продолжение на активностите што беа почнати од Министерството за локална самоуправа, а кои се дел од прекугранична соработка, преку ИПА-програмата со Бугарија и Грција.

Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, напомена дека во изминатите три години преку државниот буџет и со финансиски средства од странските донатори за локален и регионален развој се инвестирани над 100 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Со 4 милиони евра Фондот за иновации ќе кофинансира 69 компании

Објавено пред

Корисници на средства од последниот јавен повик за кофинансирани грантови за технолошки развој ќе бидат 69 компании, кои самите учествуваат со вкупен износ од 10 милиони евра, а Фондот учествува со 4 милиони евра.

„Во рамките на овој повик, во вкупен износ од 14 милиони евра, со 4 милиони учествува ФИТР, а приватниот сектор со 10 милиони евра. На овој јавен повик се поддржани 69 компании, кои се подготвени со нашата минимална поддршка да инвестираат во економијата и во економското заздравување на државата“, рече директорот на ФИТР, Јован Деспотовски, на денешната прес-конференција.

Деспотовски нагласи дека во најголем процент поддржани се се микро и мали компании, а само 2 отсто од нив се големи компании.

„Ова покажува дека имаме домашни компании кои и во услови на криза се подготвени да инвестираат во приспособување и развој, а со тоа и во побрзо заздравување на домашната економија. Побрзо надминување на кризата не само за вработените во овие компании туку за сите наши сограѓани“, изјави Деспотовски.

Од вкупно 69 компании, 36 се поддржани во редовна, а 33 се од скратена постапка. Меѓу нив, 38 се компании што се јавуваат вторпат, a според Деспотовски, очигледно се развива култура на упорност и овие компании покажуваат дека имаaт доверба во Фондот за инвестициски развој.

Од одобрените инвестициски проекти, најголем дел, 11, е во областа на медицината и здравството, што покажува дека државата и приватниот сектор сега вложуваат во зајакнување на капацитетите за справување со последиците од кризата и подготвеност во иднина.

Половина од апликантите се од Скопје. Во структурата на управители апликанти има мал број жени.

„Верувам дека жените се поподготвени за преземање деловни ризици, но во овој момент само 29 се жени. Се надевам дека во иднина ќе бидат охрабрени повеќе“, рече Деспотовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

СЗО го суспендира тестирањето на лекот за малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот за малaрија хидроксиклорокин кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа2 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Свет2 часа

СЗО: Земјите во кои паѓа бројот на заболени се соочуваат со втор бран ако нагло ги попуштат мерките

Земјите во кои се намалува бројот на заболени од коронавирус би можеле да се соочат со втор пик на епидемијата...

Регион3 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа3 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија3 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион3 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет15 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија16 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет17 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа17 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет17 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет18 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа19 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија22 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија24 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет24 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион1 ден

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија1 ден

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија1 ден

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Досие