Контакт

Економија

„Пежо“ е лидер на пазарот за патнички автомобили на крајот на септември 2021 година во Франција

Објавено пред

„Пежо“ ја задржува позицијата број еден во сегментот на патнички автомобили со пазарен удел од 17,3% во првите девет месеци од 2021 година. Овие резултати ги вклучуваат сите возила во гамата, а особено „пежо  208“, кој останува најпродавано возило во Франција, како и „пежо“  2008, 3008, 5008 и 508, што овозможија брендот „Пежо“ да ја консолидира својата лидерска позиција во овој период. „Пежо“ е исто така лидер во продажба кај големите корисници – компаниите, во првите девет месеци од 2021 година

dobivaj vesti na viber

Во текот на девет месеци до 2021 година:

– „Пежо“ има две возила во првите пет најпродавани патнички автомобили во Франција:

o„Пежо“ 208 води со пазарен удел од 5,2

o „Пежо“ 2008 го задржува третото место со пазарен удел од 4,3

– Пет возила се лидери во нивниот сегмент:

o „Пежо“ 208 во В сегментот со пазарен удел од 5,2

o „Пежо“ 2008 во сегментот B-SUV со пазарен удел од 4,3

o „Пежо“ 3008 во C-SUV сегментот со пазарен удел од 3,2

o„Пежо“ 5008 во сегментот C-SUV со 7 седишта со пазарен удел од 1,4

o „Пежо“ 508 во сегментот D со пазарен удел од 0,5

На пазарот за патнички возила што порасна за 3,9%,„Пежо“ имаше пазарен удел од 17,3%

На пазарот за LCV, 17,3% „Пежо“ има пазарен удел од 17,9%

На пазарот PC+LCV што порасна за 9,8%, „Пежо“ објави пазарен удел од 17,4%.

Економија

Нова цена на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,16 % во однос на одлуката од 6.2.2023 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 2,271 %, кај дизелот 4,708 %, кај екстра-лесното масло 4,532 % и кај мазутот 0,836 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,104 %.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се намалува 2,50 денара/лит.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува 2,00 денара/лит.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „еросупер БС-98“ и на „мазутот М-1 НС“ не се менуваат.

Од 9.2.2023 година, од 00.01 часот. максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин „евросупер БС-95“      82,00 (денара/литар)

Моторен бензин „евросупер БС-98“      84,00 (денари/литар)

Дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“        76,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1)      75,00 (денари/литар)

„Мазут М-1 НС“               41,411 (денар/килограм)

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00.01 часот на 9.2.2023 година.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Шкријељ: 3,2 милиони евра поддршка за граѓаните за справување со енергетската криза

Објавено пред

СДСМ преку Владата и институциите што ги предводи продолжува да се грижи за стандардот на сите граѓани преку мерки за помош при справување со последиците од енергетската криза. За таа цел, во буџетот на Министерството за економија обезбедени се 200 милиони денари, односно речиси 3,2 милиони евра. Продолжува финансиската поддршка за домаќинствата за субвенционирање на сметките за електрична енергија на најранливите категории граѓани за што предвидени се 60 милиони денари или околу еден милион евра, изјави на денешната прес-конференција, Санела Шкријељ, пратеничка на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Таа додава дека со оваа мерка од 600 до 800 денари месечно ќе се субвенционираат сметките за струја на домаќинствата со ниски примања. Јавниот повик е веќе објавен на официјалната страница на Министерството и сите што ги исполнуваат условите може да аплицираат до крајот на февруари.

Шкријељ наведе дека минатата година преку оваа мерка беа субвенционирани 4.379 домаќинства и исплатени се вкупно 33 милиони денари. Оваа година мерката е проширена со други социјално ранливи категории на лица, како што се корисници на правото на надоместок поради попреченост, самохрани родители, кои не се евидентирани корисници на гарантирана минимална помош, и корисници на право на надомест за телесно оштетување.

Таа додава дека оваа година продолжува и финансиската поддршка за домаќинствата за фотонапонски панели, сончеви термални колекторски системи, како и замена на ПВЦ или алуминиумски прозорци. Со ваквите инвестиции во обновливи извори се овозможува граѓаните да ги задоволат потребите за струја, но и да имаат заштеда во време на криза.

За овие три мерки предвидени се вкупно 70 милиони денари или 1,15 милион евра, рече Шкријељ.

Прикажи повеќе...

Економија

Кавадарци, „Кожувчанка“ и Фондацијата „Никола Јанчев“ со донација за Турција и Сирија!

Објавено пред

Веднаш по потресната вест за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија, Советот на Општина Кавадарци и градоначалникот на општина Кавадарци свикаа седница, на која се обезбедија 900.000 денари помош!

dobivaj vesti na viber

Општина Кавадарци вчеравечер ја одржа вонредната, шеста по ред седница на Советот на Општина Кавадарци, со цел одобрување финансиска помош од буџетот на Општина Кавадарци за погоденото население од земјотресот во Република Турција и Сирија. На почетокот од седницата советниците со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите во земјотресот.

Едногласно беше одлучено сума од 600.000 денари да биде уплатена на трансакциската сметка добиена од турската амбасада за настраданите во Р. Турција, а сума од 300.000 денари да биде уплатена на сметката на Црвениот крст на РСМ со намена за настраданите од земјотресот во Сирија.

На седницата градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев, информира дека на помошта дополнително ќе се приклучат и компанијата „Кожувчанка“ од Кавадарци и Фондацијата „Никола Јанчев“ испраќајќи денес и утре 10 шлепери со вода за пиење за настраданите. Пет шлепери се донација од „Кожувчанка“ и Фондацијата „Никола Јанчев“, а пет од почесниот конзул на Р. Турција во Битола, господинот Ајдован Адемоски.

На крајот, беше упатен и отворен апел до граѓаните и до сите, до бизнис-секторот, за организирано прибирање финансиска и материјална помош за настраданите подрачја, со напомена дека во медиумите ќе биде објавен списокот на материјални добра што се потребни и кои може да се собираат.

Можеме заедно!

Да помогнеме во овие тешки моменти за Турција и Сирија со својата солидарност и хуманост на дело!

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет3 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет6 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија7 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија7 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија9 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија9 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија10 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија11 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија12 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет12 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија13 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија14 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет14 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет14 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион14 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...