Контакт

Економија

PEUGEOT E-208 е избрано за „електрично бизнис-возило за 2021 година“

Објавено пред

Шестото издание на Business Trophies 2021 се одржа во Париз на иницијатива на списанието Kilomètres Entreprise.

PEUGEOT e-208 ја освои првата награда во категоријата „Electric Business 2021“.

Наградите беа доделени од жири составено од четиринаесет новинари, од кои 12 беа од редакцијата на Kilomètres Entreprise. Станува збор за девет „бизнис-трофеи“, за вкупно 79 возила избрани помеѓу иновативните креации, што ги исполнуваат критериумите за професионална употреба во компаниите. Во категоријата Electric Business за 2021 година, PEUGEOT e-208 победи 11 кандидати со вкупно 20 поени и ја освои првата награда.

PEUGEOT 208 веќе доби 26 награди од неговото лансирање во октомври 2019 година, вклучувајќи ја и наградата за „автомобил на годината во 2020 година“. Новиот PEUGEOT 208 ги вклучува најновите стилски кодови на брендот, особено со иновативниот PEUGEOT i-Cockpit® со 3D-инструмент табла, при тоа безбеден и естетски.

Тој им овозможува „слобода на избор“ на идните клиенти, бидејќи нуди верзии со три различни мотори: електричен, бензински и дизел.

„ We are very proud that the PEUGEOT e-208 has been recognized as the best business electric vehicle of the year. The group’s product strategy on this multi-energy platform is rewarded and allows the PEUGEOT 208 to be recognized for its intrinsic qualities. We have the ambition to grow in volume after this year of full commercialization, the PEUGEOT e-208 has the best cost of use in its category and we must continue to progress to gain market share with the PEUGEOT e-208 higher than that of the PEUGEOT 208 in combustion engine »- Hugues de Laage – B2B Sales Director France

„ Многу сме горди што PEUGEOT e-208 е признат како најдобро деловно електрично возило на годината. Стратегијата на брендот за создавање производ на оваа мулти-енергетска платформа е наградена и дозволува PEUGEOT 208 да биде препознатлив по неговите внатрешни квалитети. Имаме амбиција да го зголемиме обемот по оваа година на целосна комерцијализација, PEUGEOT e-208 има најдобри трошоци за употреба во својата категорија и ние мора да продолжиме да напредуваме за да достигнеме пазарен удел со PEUGEOT e-208 повисок од оној на PEUGEOT 208 со мотор со внатрешно согорување »- Hugues de Laage – B2B менаџер за продажба во Франција“.

(ПР)

Економија

„Боинг“ се согласи да плати казни од 6,6 милиони долари

Објавено пред

„Боинг“ се согласи да плати казни од 6,6 милиони долари, објави Федералната управа за авијација на САД (ФАА).

Ова се случи кога регулаторот на авијацијата утврди дека компанијата не го почитува безбедносниот договор од 2015 година.

Казните вклучуваат 5,4 милиони долари за непочитување на договорот, во кој „Боинг“ се обврза да ги промени своите внатрешни процеси и 1,21 милион долари за уште два случаја.

„Боинг“ не ги исполни сите свои обврски од договорот за спогодба врз основа на кој ФАА вклучи дополнителни казни“, соопштија од ФАА.

Компанијата во 2015 година плати 12 милиони долари како дел од спогодбата.

Прикажи повеќе...

Економија

Експертите велат дека Кина ќе стане најголема светска економија

Објавено пред

Кина има добри шанси да ја удвои својата економија до 2035 година и да ги надмине Соединетите Американски Држави (САД), рече економистката од Бенк оф Америка, Хелен Кјао.

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг претходно изјави дека Кина може да го удвои својот домашен бруто-производ (БДП) и приходот на жител до 2035 година.

Растот на БДП во Кина бара просечна годишна стапка на раст од 4,7 проценти во следните 15 години, што според некои набљудувачи е тешко да се постигне.

Кјао рече дека некои реформски мерки ќе ѝ помогнат на Кина да го постигне тоа.

„Сметаме дека Кина може да го оствари тоа“, рече Кјао.

Таа верува дека Кина би можела да ги надмине Соединетите Американски Држави веќе во 2027 или 2028 година.

Кина беше една од ретките економии на глобално ниво што забележа раст минатата година и покрај предизвиците на пандемијата на коронавирусите.

Официјалните податоци покажуваат дека кинеската економија минатата година се зголемила 2,3 процента, а Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за Кина годинава предвидува раст од 8,1 проценти.

Во меѓувреме, американската економија ослабе 3,5 проценти минатата година. ММФ очекува економијата на САД годинава да порасне 5,1 проценти.

Прикажи повеќе...

Економија

Во пошта повторно може да се плаќаат сметки – стартува платниот промет

Објавено пред

Во пошта повторно може да се плаќаат сметки. Повторното функционирање на платниот промет во единиците на поштенската мрежа на АД „Пошта на Северна Македонија“ утре ќе биде официјално означено.

Платниот промет во првата недела ќе биде достапен во повеќе единици на Пошта и тоа: Скопје 1 и Скопје 2, подружниците во Тетово, Гостивар, Кичево, Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци, Велес, Гевгелија, Струмица, Штип, Кочани и Куманово. Во текот на месец март услугата ќе биде достапна и во сите останати единици на Пошта, односно на повеќе од 300 точки низ целата држава.

Голем број на граѓани и компании изминатиов период апелирале до Пошта побрзо да ја воспостави оваа услуга бидејќи постојат многу места низ земјата каде шалтерите на Пошта се единствената физичка опција за вршење на трансакции од платниот промет.

Според најавите од Халкбанк освен стандардните банкарски услуги, банката-партнер ќе понуди и други услуги кои освен за нивните коминтенти, ќе бидат достапни и за сите кои ги користат услугите на „Пошта“.

Инаку, над 870 вработени во „Пошта“ целосно или делумно извршуваат работни обврски поврзани со обезбедувањето на услуги од платниот промет. Според договорот, 71 отсто од остварениот приход ќе биде наменет за државната пошта, а 29 отсто за Халкбанк.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 час

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите ширум Германија од денес ги отвораат салоните денес по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање...

Свет2 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ2 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет3 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија4 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет13 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион14 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија17 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија18 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија20 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ22 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Досие