Контакт

Свет

Гордон Браун повикува на "Нов глобален договор"

Објавено пред

Британскиот премиер Гордон Браун во обраќањето во американскиот Когрес ги повика конгресмените да го мотивираат светот да застане зад напорите за справување со глобалната економска криза.

Браун го повтори повикот за меѓународно реструктуирање на финансиските системи, што го нарекува „глобален Нов договор”.

Британскиот премиер предложи банкарско уредување во светски рамки, како и глобална соработка за економско стимулирање и намалување на каматните стапки.  САД и Велика Британија особено мора да избегнат протекционизам и да ја „обноват вербата во иднината” преку инвестирање во нови производи, услуги и технологии за да се овозможи просперитет, отворање на нови работни места и спречување на рецесијата, подвлече Браун.  САД и Британија не смеат да ги заборават оние земји кои имаат помалку и затоа сиромашните земји треба да им бидат приоритет во реакцијата на економската криза, порача Браун на заедничката седница на обата дома на Капитол Хил. Британскиот премиер го пофали американското лидерство во светот и се заложи за обнова на британско-американското партнерство, што го окарактеризира како – „нескршливо”©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Индиската „Џет ервејс“ престана со работа, во опасност 20 000 работни места

Објавено пред

Некогаш моќниот индиски авиопревозник „Џет ервејс“ соопшти дека ги откажува сите летови, откако не успеа да се договори за привремено финансирање со банките во Индија, објави Си-ен-ен. Авионската компанија со месеци се бореше за опстанок на пазарот.

„Ова беше навистина тешка одлука, но без привремено финансирање, авионската компанија едноставно не е во можност да го води воздушниот превоз на патници“ се наведува во соопштението на „Џет ервејс“.

Колапсот на компанијата е огромен удар за индиската воздушна индустрија, која се бори да ја задоволи растечката побарувачка, а притоа да ги задржи ниските цени и трошоците. Сепак, компанијата наведе дека се работи за привремено прекинување на летовите, а многумина сметаат дека поради недостиг на финансии во опасност се 20 000 работни места.

„Џет ервејс“ сака да им изрази благодарност на сите вработени кои останаа во компанијата во овие тешки времиња. Патниците кои резервирале летови ќе бидат обесштетени, ќе бидат известени за привременото затворање на компанијата преку е-пошта и текстуални пораки, па ќе можат да задржат поврат на парите“, се додава во соопштението .

Компанијата е формирана во почетокот на 1990-тите и наскоро почнала да доминира со индиската авиоиндустрија.

Прикажи повеќе...

Економија

Германците стануваат сè побогати

Објавено пред

Жителите на Германија во последните неколку години станале побогати, но распределбата на богатството и понатаму е нерамномернa, па најбогатите 10 отсто од домаќинствата поседуваат 55 отсто од движниот и недвижниот имот, покажа извештајот „Домаќинствата и нивните финансии“, што денеска го објави германската сојузна банка – Бундесбанк.

„Зголемувањето на богатството особено се однесува на сопствениците на недвижнини, кои во последните години профитирале од силниот раст на цените во овој сектор“, се наведува во извештајот.

Но, во Германија само 44 отсто од домаќинствата поседуваат сопствен имот, така што од овој раст профитирале мал број граѓани.

Во Италија и Шпанија бројот на граѓани што поседуваат свој имот е речиси двојно поголем.

Богатството на германските граѓани пораснало и поради порастот на платите и падот на бројот на невработените, со што е зголемена и нивната заштеда.

Во просек секое домаќинство во Германија во 2017 година поседувало 232.800 евра, што е 18.300 евра повеќе отколку во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ го казни „Џенерал електрик“ со 52 милиона евра

Објавено пред

Европските регулатори му одредија глоба од 52 милиона евра на американскиот индустриски гигант „Џенерал електрик“ поради давање неточни информации за време на преземање на данскиот производител на сечила за ветерни турбини – „ЛМ винд“.

Компанијата пред две години побарала одобрение од ЕУ за купвање на „ЛМ винд“ потенцирајќи дека развива само турбини од шест мегавати.

Врз основа на детаљни информации од други пазарни актери, ЕУ утврди дека тоа не е точно. „Џенерал електрик“ потоа го повлекла барањето за одобрување трансакции и повторно го поднела еден месец подоцна со повеќе податоци за идните проекти. ЕК одобрил преземање во 2017 година.
Четири месеци по тоа, Брисел врз основа на првите пријави против „Џенерал електрик“ поведе истрага за доставени погрешни податоци. Денешната одлука за казна е резултат од таа истрага.

Комисијата во 2017 година го казнила „Фејсбук“ со глоба од 110 милиони поради давање неточни информации за време на купување на „Вацап“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија15 часа

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија16 часа

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија16 часа

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 201917 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ18 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија20 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија20 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија21 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија22 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет22 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија1 ден

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет2 дена

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија2 дена

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 дена

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 дена

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија2 дена

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет2 дена

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Досие