Контакт

Свет

Аргентина е во технички банкрот

Објавено пред

Аргентина банкротираше по втор пат за 12 години бидејќи владата не успеа во предвидениот рок  да постигне договор со кредиторите, по што се очкува продлабочување на рецесијата.

 

 

Поради ваквиот развој на настаните можен е остар пад на вредноста на акциит еи обврзниците на финансискиот пазар во третата по големина јужноамериканска економија.

 

Аргентина веќе со години се бори со инвестициските фондови кои по банкротот на Аргентина во 2002 година, евтино купија нејзини обврзници, а потоа одбија да ги реструктуираат долговите, барајќи од државата целосно да ги исплати.

 

По изгубените бројни судски парници на судовите во САД, на Аргентина и се доближува рокот да постапи по пресуда на американскиот окружен судија Томас Грис од 2012 година, според која на фондовите би требала да им исплати 1,33 милијарди долари плус камати.

 

 Иако има доволно средства, аргентинската влада цело време тврдеше дека со договорот, каков што го бараат фондовите, би се прекршила така наречената RUFO клаузула која ја спречува доброволно да им понуди подобри услови на инвеститорите од оние што им ги даде во 2005 и 2010 година, во замена со обврзници кои ги прифатија над 90 отсто од кредиторите.

 

Тогаш кредиторите во замена се согласија на исплата на една третина од оригиналната вредност на обврзниците за да и помогнат на Аргентина да се извлече од криза. RUFO клаузулата на сила е до 31 декември оваа година.

 

Аргентина до последен час настојуваше да ја сопре пресудата на судот во Њујорк или да го одложи рокот, но не успеа во намерата. На преговарачката маса се најде и предлогот аргентински банки да го откупат долгот од фондовите, но и тој обид не успеа.

 

Со оглед дека до последниот рок, среда на полноќ, преговорите помеѓу аргентинската влада и фондовите не вродија со плод, американскито суд ја спречи Аргентина да исплати дел од обврските кои доспеваат на наплата на 30 јули.

 

Аргентинскиот министер за економија Аксел Кисилоф вели дека државата не е во стечај бидејќи владата уплатила 539 милиони долари камати на обврзниците кои доспеваат на 30 јули.

 

Сепак, овие средства не легнале на сметките на доверителите надвор од Аргентина, со оглед дека судијата Грис ја блокираше исплатата бидејќи ја смета за нелегална. Тоа значи технички банкрот на Аргентина, иако нема проблем со ликвидноста.

 

„Ова е многу специфичен банкрот, Аргентина нема проблеми со ликвидноста, па се зависи од тоа колку бргу ќе се реши проблемот“, вели Мауро Рока, аналитичар во  Goldman Sachs.

 

            Банкротот ќе ја продолжи рецесијата, ќе поттикне рецесијата

 

Сепак, дури и краткотраен банкрот ќе ги зголеми трошоците за задолжување на аргентинските компании, ќе го зајакне притисокот на ионака слабиот пезо, ќе ги намали девизните резерви и ќе ја поттикне инфлацијата која ионака е меѓу најголемите на светот.

 

„Ова ќе го закомпликува животото на компаниите кои за потребите на својот развој се финансираат на светските пазари“, вели Камило Тискорниа, поранешен гувернер на Аргентинската централна банка.

 

Американската агенција Standard & Poor’s го намали во средата кредитниот рејтинг на Аргентина на „селективен банкрот“ и порача дека ќе остане на ова ниво се додека владатаа не ги исплати каматите на обврзниците доспеани на 30 јули.

 

Инаку, реструктуираниот долг на Аргентина во странска валута изнесува 35 милијарди долари, додека девизните резерви се движат околу 29 милијарди.

 

Иако состојбата е сложена, сепак не е толку критична како што беше за време на економската криза во 2002 година, која доведе до банкрот на државата, поради што милиони Аргентинци останаа без работа.

 

Колку овој банкрот ќе влијае на аргентинската економија, која веќе е во рецесија, ќе зависи од тоа колку бргу владата ќе може да го реши проблемот.

 

RUFO клаузулата, која ја спречува Аргентина на фондовите да им понуди подобри услови за реструктуирање на долгот од оние кои претходно им ги даде на инвеститорите,  на сила е до 31 декември оваа година.  По тој рок владата би можела брзо да постигне договор со инвеститорите.

 

И додека банкротот во Аргентина би можел да рпедизвика големи проблеми, на светските финансиски пазари не се очекува нарушување. Аргентина, имено, со години е исклучена од финансиските пазари. /крај/х/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Изборите во САД и трговските војни ги зголемуваат ризиците за руската економија

Објавено пред

Последиците од изборите во САД закажани за 3 ноември 2020 година и трговската војна меѓу САД и Кина може негативно да влијаат на руската економија, тврдат експерти интервјуирани од ТАСС.

„Од една страна, руската економија може да се соочи со негативно влијание од економските турбуленции, а од друга страна, забавување на глобалната економија и последователно намалување на побарувачката на суровини како резултат на трговската војна меѓу САД и Кина“, изјави Георги Остапкович, директорот на HSE Centre for Business Tendencies Studies.

Професорт Сергеј Кестанов од Катедрата за берзи и финансиски инженеринг при РАНЕПА смета дека е веројатно оти САД ќе се обидат да ги заострат трговските ограничувања против Кина за време на трката за претседателските избори, што, според него, ќе ја намали глобалната побарувачка на суровини.

„САД се приближуваат кон претседателските избори во услови на значителен економски пад и силна поларизација на општеството. Сите акутни политички прашања стануваат предмет на предизборната дебата. Наспроти ова, се обидуваат да ги заострат трговските ограничувања против Кина. За Русија, ова е негативен фактор бидејќи ќе доведе до намалување на трговијата меѓу САД и Кина, и , како резултат на тоа, намалување на глобалната побарувачка за суровини“, рече тој.

Според Кестанов, дополнителниот фактор на ризик е поврзан со можното заострување на антируските санкции, што е многу веројатно ако на изборите победи кандидатот од Демократската партија.

„Сепак, какви било ефекти не треба да се очекуваат до почетокот на 2021 година, кога новоизбраниот претседател ќе ја преземе функцијата и ќе формира нова администрација“, рече тој.

Геополитичките ризици за руската економија повторно се појавуваат, изјави шефот на аналитичкиот оддел во „Зенит банка“, Владимир Евстифеев.

„Победа на кандидатот од Демократската партија на претседателските избори во САД би наметнала зголемени ризици од санкции. Џо Бајден веќе зборува за построга надворешна политика кон Русија“, тврди Евстифеев, според кој главниот ризик се можните санкции од САД наметнати врз јавниот долг на рубљата.

Експертите се согласуваат дека за Русија е корисно да се развијат големи економии – САД, Кина и ЕУ.

„Слабеењето на кинеската економија како резултат на несогласувањата со САД ќе доведе до намалување на побарувачката за руски извоз“, рече Евстифеев.

„Ако економијата се развие, ќе има зголемување на побарувачката за гориво. Поволно е за Русија да се развиваат економиите во САД, Кина и ЕУ“, се согласи Остапкович.

Според Дмитриј Космодемијански, менаџер во „Откритие“, неутралноста на Русија во односите меѓу САД и Кина може да ѝ помогне на руската економија.

„Постојат многу примери на придобивки поради немешање во голем конфликт. Сепак, во услови  на тешко економско реструктуирање поради глобалниот карантин, можеби нема да го забележиме овој ефект во  растот на БДП“, смета тој.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Светската економија изгубила најмалку 126 милијарди долари

Објавено пред

Меѓународната трговија се намалила во сите четири тромесечја минатата година, а падовите се интензивирани и во овој период на пандемнија на коронавирус.

Поради тоа светската економија е во загуба од најмалку 126 милијарди долари, покажува новото истражување на Меѓународниот трговски центар.

Според извештајот на центарот, кинескиот извоз во февруари оваа година потонал за околу 21 процент во однос на претходната година, пренесе Бизнис.ба.

Иако Кина во март малку се поправи, пандемијата почна да го погодува извозот од другите земји.

„ Целосните ефекти на кризата се уште не се видливи, бидејќи повеќето земји почнаа да ги затвораат границитер кон крајот на март и април“ се наведува во извештајот, а податоците за овие месеци не биле достапни во моментот на истражувањето.

Блокадите во Кина, ЕУ и САД имале најголемо влијание на меѓународната трговија, бидејќи овие три економии, како што наведува, се главни играчи во глобалниот синџир на снабдување, па оттаму се важни увозници на суровини, делови и компоненти.

Во извештајот се наведува декас пандемијата погодила над 55 проценти од малите и средни фирми.

Прикажи повеќе...

Економија

Швајцарија ја очекува најголем пад на БДП од 1975 година

Објавено пред

Швајцарската економија оваа година ќе претрпи најголем пад во последните неколку децении, бидејќи пандемијата на коронавирус го нагризува производството и работните места, соопшти владата и истакна дека падот ќе биде помал од тоа што се очекувало и ќе изнесува 6,2 проценти.

Тоа е најголем пад на швајцарскиот БДП од 1975 година, кога земјата ја погодија последиците од нафтената криза.

Се очекува и раст на стапката на невработеност на 3,8 отсто, бидејќи страда надворешната трговија, личната потрошувачка се намалува, а компаниите тукушто излегуваат од мерките и забраната за движење, наметнати поради коронавирусот.

Новата владина прогноза сепак е подобрена во однос на падот на БДП од 6,7 проценти, што предвидуваа економистите уште во април и е поповолна од очекувањата за другите европски земји.

ОЕЦД за Велика Британија предвидува пад од 11,5 проценти, за Франција 11,4 проценти, а за Италија 11,3 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија2 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија2 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија4 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија6 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија7 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија8 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет9 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа9 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија21 час

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија22 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие