Контакт

Свет

Кина усвои закон за казнување компании поради box office измами

Објавено пред

Кина се обидува да се справи со измами поврзани со филмски благајни (box office) во вториот по големина светски филмски пазар со воведување казни за компаниите кои фабрикуваат податоци за приходи од благајните и други податоци, објави агенцијата Associated Press.

dobivaj vesti na viber

Според законот усвоен од страна на кинескиот законодавен дом во понеделникот, на филмските дистрибутери и кина кои фалсификуваат податоци за продажба на билети ќе им бидат конфискувани нелегалните приходи а, исто така, ќе мора да платат казни до 500.000 јуани (74.000 американски долари).

Таквите дистрибутери и кина може да добијат наредба да прекинат со прикажување на филмот и со целиот процес, дури и да им се одземе лиценцата.

Кината и дистрибутерите во Кина беа обвинувани во минатото за фалсификување на приходите од благајните, обично со купување билети или мешање на приходите на еден филм со оние на друг.

Таквите активности може да го зајакнат профитот на филмот, што е доволно да привлече поголема публика, а ова претставува нелојална конкуренција, пренесува агенцијата AP./крај/мф/вс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Еврозоната влезе во техничка рецесија

Објавено пред

Економијата на еврозоната беше во техничка рецесија во првите три месеци од оваа година, покажаа во четвртокот податоците на европската статистичка агенција „Евростат“ по надолната ревизија на растот во првиот и последниот квартал од 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Домашниот бруто-производ (БДП) на еврозоната падна 0,1 отсто во првиот квартал во споредба со четвртиот од 2022 година и е 1,0 отсто повисок од претходната година, се вели во соопштението на „Евростат“.

Ревизијата се должи на друга процена на германскиот Завод за статистика, која покажува дека најголемата економија во еврозоната била во рецесија на почетокот на 2023 година, пренесува „Ројтерс“.

Бројката за раст во еврозоната за четвртиот квартал од 2022 година исто така се намали на -0,1 % од претходното читање од нула. Ревизиите потврдија дека и еврозоната е во техничка рецесија.

Тоа се очекуваше кон крајот на минатата година бидејќи еврозоната се бореше со високите цени на енергијата и храната и зголемувањето на каматните стапки насочени кон ограничување на инфлацијата, но раните процени сугерираа дека регионот ја избегнал рецесијата.

Заедно со Германија, БДП квартално се намалува во Грција, Ирска, Литванија, Малта и во Холандија.

Прикажи повеќе...

Економија

Кинеска и турска компанија лажирале документација за мегапроект во Босна и Херцеговина

Објавено пред

Кинеската групација China Gezhouba Group Co. во понудата за изградба на тунелот Прењ доставила неточни информации и лажна документација.

dobivaj vesti na viber

Тунелот треба да се изгради на трасата на автопатот на Коридорот 5 С, на југот на Босна и Херцеговина.

Ова за Радио Слободна Европа (РСЕ) го потврдија од Јавното претпријатие „Автопати на Федерацијата Босна и Херцеговина“. Станува збор за компанија од Вухан.

Во септември минатата година државната компанија „Автопати“ на Федерацијата Босна и Херцеговина отвори тендер за доставување документација за изведувачот за изградба на тунелот Прењ.

Ова е најважниот инфраструктурен проект во Босна и Херцеговина, велат од оваа компанија. Додаваат дека тоа е деветти најдолг патен тунел во Европа. Планирано е да биде долг околу 11 километри.

Од „Автопати“ ги провериле податоците и утврдиле дека оваа кинеска компанија нема валидна документација поради што е дисквалификувана. Кинеската групација не одговорила на барањето на Радио Слободна Европа зашто доставиле лажни и неточни информации.

Во исто време, од „Автопати“ потврдиле дека China Gezhouba Group Co. никогаш не учествувала во проектите на овој субјект-компанија.

За изградба на тунелот пристигнаа осум понуди. Меѓу нив имаше уште една понуда од компанија од Кина, три од Турција и една од Индија. Покрај тоа, на тендерот се пријавија и два конзорциума од Турција и Јужна Кореја. Освен кинеската групација, лажна документација доставила и компанија од Турција.

„Неточни податоци во понудата за изградба на тунелот Прењ доставила и компанијата од Турција, „Озалтин инсаат тицарет ве Санаји А.С.“, велат за РСЕ од „Автопати“.

Нелогичности во понудите утврдила комисијата формирана од оваа компанија.

Босна и Херцеговина побара заем од ЕБОР за финансирање на изградбата на приоритетните делови од автопатот на Коридорот 5 С. Износот на заемот е 97 милиони евра. Во финансирањето на изградбата на тунелот ќе учествува и Европската инвестициска банка (ЕИБ).

Како дел од овој проект проценетата вредност на изградбата на тунелот Прењ е околу 500 милиони марки (250 милиони евра).

Изградбата ќе почне кон средината на оваа година, а работите ќе траат шест години. Планирано е да се заврши до крајот на 2028 година, со што ќе се заокружи целиот Коридор 5 С.

Прикажи повеќе...

Економија

Од посакуваните 100.000 долари, што останува од американската плата на крајот на месецот зависи од градот

Објавено пред

За многу Американци, годишната плата од 100.000 долари изгледа како симбол на успех, но тоа е релативно и сѐ зависи од тоа каде живеете.

dobivaj vesti na viber

На пример, во Њујорк, таа сума, по одбивањето на даноците и скапите сметки за живот, изнесува 36.000 долари, објави „Блумберг“.

Ова се податоци од 76-те најголеми градови во САД за да се види каде остануваат најмногу пари од имагинарните 100.000 долари, а анализата ја направи Smart Asset, давател на финансиски информации.

Најниско е рангиран Њујорк, каде што 100.000 долари завршуваат како 35.791 долар.

Меѓу 10-те најскапи градови, освен Њујорк, се: Сан Франциско, Вашингтон, Лос Анџелес, Бостон и Сиетл.

Од 100.000 долари, најмногу пари може да ви останат во Мемфис, Тенеси, каде што, по одбитоците, ќе имате 86.444 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ36 минути

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија1 час

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија3 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија4 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија5 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет8 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет9 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија19 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...