Контакт

Свет

Министрите за финансии ги намалија очекувањата од самитот на еврозоната за Грција

Објавено пред

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната во своите изјави по пристигнувањето на состанокот не Еврогрупата ги намалуваат очекувањата од овој состанок и самитот кој почнува вечерва, и новиот Ден Д го најавуваат за четврток, кога започнува редовниот состанок на врвот на сите земји членки на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

„Досега не примивме важни предлози од Атина. Оттаму, министрите за финансии на еврозоната нема да можат соодветно да го подготват вечерашниот самит на шефови на држави или влади на еврозоата“, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле на средбата на Еврогрупата.

Еврогрупата, којашто ги собира министрите за финансии од земјите членки на еврозоната, започна во понеделникот состанок за да го подготви самитот на челниците на земјите кои ја споделуваат заедничката европска валута, а кој започнува во 19 часот.

Грчката влада во неделата доцна вечерта на доверителите им го испрати својот нов предлог за договор, но сé уште не е јасно за каков предлог станува збор. Првите реакции од Брисел говореа дека тој предлог преставува добра основа за продолжување на преговорите и постигнување договор, но Шојбле подоцна тврдеше дека во предлогот „нема ништо битно ново“.

Претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблом изјави дека со грчкиот премиер Алексис Ципрас имал „конструктивен разговор“, но дека „денеска дефинитивно не е можно да се оцени грчкиот предлог“.

Комесарот за економски и финансиски работи на ЕУ, Пјер Московоси, изјави, пак, дека „денеска е важен ден за Грција, но преостана уште многу работа“.

Ирскиот министер за финансии, Мајкл Нунан, рече дека очекува дека ќе биде потребен уште еден состанок на Еврогрупата во четврток. И финскиот министер за финансии, Александер Стуб, рече дека очекува „многу малку од денешниот состанок“. Додаде дека во преговорите со Грција први своја оцена треба да дадат претставниците на доверителите – Европската комисија, европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд – а потоа работната група за еврото, потоа Еврогрупата и на крајот челниците на земјите членки на еврозоната.

Германската канцелрака Ангела Меркел уште минатиот четврток рече дека понеделничкиот самит би можел да биде „само консултативен“, а не и тој на којшто ќе мора да биде донесена одлука за Грција. Без одобрувањето од трите институции ЕК, ЕЦБ и ММФ, со коишто грчката левичарска влада со месеци преговара, „самитот ќе биде само советодавен“, реле Меркел на состанокот на нејзината партија во Магдебург. Германските функционери истакнуваат дека има уште време за разработување на сите поединости до новиот самите на ЕУ кој ќе се одржи во четврток и петок во Брисел.

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас во неделата ноќта ги предаде новите предлози за структурни реформи до споменатите три институции, кои бараат прецизни обврски изразени во бројки во замена за деблокирање на траншата којашто ќе ѝ овозможи на Грција да го избегне банкротот и евентуалното излегување од еврозоанта./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Економија

Германска компанија го тужи „Гаспром“ затоа што не ги испорача договорените количини гас

Објавено пред

Германската енергетска компанија „Унипер“ објави дека го тужела „Гаспром“ за отштета поради неиспорака на договорените количини природен гас од јуни, кога рускиот гигант почна да ги намалува испораките, а потоа целосно да ги стопира на крајот на август.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти „Унипер“, германскиот увозник на руски гас, постапката против „Гаспром експорт“ е покрената пред меѓународниот арбитражен трибунал во Стокхолм.

Според „Унипер“, трошоците за замена на гасот што Русија досега требаше да ѝ го испорача на Германија изнесуваат најмалку 11,6 милијарди евра, а овие трошоци ќе продолжат да се зголемуваат до крајот на 2024 година.

„Гаспром“ почна да го намалува снабдувањето со гас за Германија преку подводниот гасовод „Северен тек“ во средината на јуни, наведувајќи ги наводните технички проблеми. Берлин го отфрли ова објаснување, оценувајќи го како параван за политичката одлука на Москва, чија цел е зголемување на цените и создавање неизвесност.

На крајот на август престанаа сите испораки на руски гас за Германија, која ја поддржува Украина во војната меѓу таа земја и Русија, а војната започна на 24 февруари со руската инвазија.

„Унипер“ претрпе огромни загуби поради намалувањето и на крајот откажувањето на испораките на рускиот гас затоа што, за да ги исполни своите договорни обврски кон клиентите, мораше да купува гас по далеку повисоки цени од „Газпром“. Владата во Берлин најави национализација на „Унипер“ на крајот на септември.

Намалувањата и прекинувањето на испораката на гас во Германија доведоа до голем скок на цените на парното и електричната енергија, што пак предизвика голема неизвесност поради стравувањата од затворање на компаниите, рационализација на потрошувачката и рецесија пред доаѓањето на зимата.

Прикажи повеќе...

Економија

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Објавено пред

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува во извештајот на Европската статистичка служба. Уделот на граѓани кои имаат потешкотии да ги покријат основните трошоци е зголемен во вториот квартал во однос на претходните три месеци во осум од 10-те земји на Европската Унија опфатени со истражувањето, објави Евростат.

dobivaj vesti na viber

Намален е само во Словенија и Финска. Податоците до Евростат ги доставија Белгија, Бугарија, Ирска, Франција, Италија, Луксембург, Австрија, Словенија, Словачка и Финска. Според нив, најтешко било во вториот квартал во Бугарија, каде дури 39,8 отсто од испитаниците многу тешко или тешко врзувале крај со крај.

Словачка, Италија и Франција се исто така вклучени во групата земји со повеќе од 20 отсто од испитаниците кои тешко ги покриваат основните трошоци.

Нивниот удел беше најмал во Финска, и изнесуваше 11 проценти. Истражувањето покажало дека дури 40,5 отсто од Финците многу лесно или лесно ги покриваат основните трошоци. Следуваат Австрија и Франција, каде нешто помалку од една четвртина од испитаниците немале проблеми со финансирањето на основните потреби.

Прикажи повеќе...

Економија

Г7 сака да ја ограничи цената на руската нафта

Објавено пред

Групата од седум најразвиени земји во светот (Г7) размислува да ја ограничи цената на руската нафта од море во опсег од 65 до 70 долари за барел, јавува „Ројтерс“ повикувајќи се на изјава на неименуван дипломат на Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

За овој предлог разговараа и амбасадорите на 27-те земји од ЕУ со цел до крајот на денот да се постигне заеднички став.

Групата седум, вклучувајќи ги САД, ЕУ и Австралија, треба да воведе ограничување на извозната цена на руската офшор нафта на 5 декември како дел од санкциите против Москва поради нејзината инвазија на Украина, додава британската агенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија4 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија4 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија5 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија5 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа6 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет9 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет10 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет10 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет10 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет10 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет10 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија11 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион22 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија1 ден

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...