Контакт

Свет

Прекинат состанокот на Еврогрупата за Грција, продолжува во четврток попладне

Објавено пред

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето.

dobivaj vesti na viber

„За денеска е готово. Состанокот ќе продолжи утре во 13 часот, порача преку Twitter, финскиот министер за финансии, Александер Стуб. Тој изрази сомневање дека ќе може да се постигне компромис.

„Договор уште нема. Еврогрупата беше информирана за напредокот во преговорите меѓу институциите (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд – з.р.) и грчките власти. Работата ќе продолжи и Еврогрупата ќе се состане во четврток, 25-ти јуни, во 13 часот, за да се подготви за состанокот на Европскиот совет (самитот на шефовите на држави и влади на ЕУ)“, се вели во соопштението на претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии, Јероен Дијселблом.

Министрите за финансии всушност немале за што да дискутираат, имајќи предвид дека пред себе не го имале документот кој би послужил како основа за дискусија. На тоа цел ден во средата работеа претставниците на доверителите на грчката влада. И грчкиот премиер Алексис Ципрас разговараше повеќе часови со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со шефицата на ММФ, Кристин Лагарад и со претседателот на ЕЦБ, Марио Драги.

Меѓутоа, не успеаја да ги приближат ставовите за списокот со реформи кои Грција би требало да ги спроведе во замаена за деблокирање на 7,2 милијарди евра, без кои ѝ се заканува банкрот и можно исфрлање од еврозоната. Атина на ММФ мора до 30-ти јуни да му ги исплати ратите од кредите во вкупна вредност од 1,6 милијарди евра, а потоа во јули и август долговите кон ЕЦБ од 6,7 милијарди евра.

Во средата ноќта повторни работеа Ципрас, Јункер, Дијселблом, потпретседателот на ЕК задолжен за еврото, Валдис Домбровкис и комесарот за економски и монетарни политики, Пјер Московиси./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Протести во Шпанија против енергетската криза и високата инфлација

Објавено пред

Во Шпанија се одржаа првите демонстрации против енергетската криза и високата инфлација кои започнаа со руско-украинската војна.

dobivaj vesti na viber

Илјадници луѓе кои учествуваа во демонстрациите одржани во главниот град Мадрид, на покана на Синдикатот на државните службеници и самовработените на Шпанија (CSIF), маршираа со барање за „фер зголемување на платите, пристојно пензионирање и квалитетна јавна услуга против социјално осиромашување“, пренесуваат локалните медиуми.

Во писмото прочитано на крајот од маршот од зградата на парламентот до плоштадот Колон во центарот на градот, тие ја повикаа владата да им помогне на работниците во борбата против поскапувањето, да обезбеди квалитетни јавни услуги преку обезбедување на потребните ресурси и да започне транспарентна и објективна дискусија за иднината на пензиите.

Истакнувајќи дека трошоците за живот почнаа да растат со појавата на Ковид-19 и војната меѓу Русија и Украина, Шпанците велат: „Не можеме да издржиме до крајот на месецот“.

Едуардо, член на синдикатот кој го обвини премиерот Педро Санчез дека не ги презема неопходните економски мерки, во изјава за медиумите вели дека сè станало многу скапо.

„Сè е двојно поскапо, од струја до намирници. Оваа ситуација не може да продолжи вака. Заслужуваме правична плата“.

Според анализите, годишната инфлација во Шпанија се искачи на 10,8 отсто во јули, над очекувањата на пазарот од 10,6 отсто, што е највисоко ниво од 1984 година.

Прикажи повеќе...

Економија

„Тесла“ повлекува над еден милион автомобили во Америка?

Објавено пред

„Tесла“ повлекува 1,1 милион возила во САД поради дефект на системот за автоматско спуштање на прозорците, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Оваа грешка, според написите, може да предизвика возилото да не открие пречка и да резултира со повреда.

Системот за автоматско спуштање на прозорците работи така што спречува повреда на патниците на возилото со запирање на прозорецот доколку наидете на пречка, се наведува во новинарските извештаи.

Од „Тесла“ изјавиле дека не знаат за какви било барања поврзани со несреќи, извештаи од терен, повреди или смртни случаи поврзани со тој проблем.

Прикажи повеќе...

Економија

Цените во Германија соборуваат рекорди

Објавено пред

Растот на производствените цени во Германија достигна нов рекорд во август, поттикнат од цените на енергијата, покажуваат податоците објавени од „Дестатис“.

dobivaj vesti na viber

Производните цени во Германија се зголемија 45,8 отсто во август во споредба со истиот месец минатата година, што е најмногу од 1949 година кога германскиот завод за статистика почна да објавува податоци, надминувајќи го рекордниот пораст од 37,2 отсто во јули. Во однос на јули тие се повисоки 7,9 отсто, што е и највисок раст откако „Дестатис“ ги објавува извештаите. Тие во јули се зголемени на месечно ниво за 5,3 отсто.

Цените на енергентите во август беа повеќе од двојно повисоки од истиот месец лани. На месечно ниво се зголемени 20,4 отсто. Струјата поскапела речиси четири пати за дистрибутерите, а гасот е три пати поскап од август минатата година.

Без цените на енергијата, производствените цени се повисоки 14 отсто.

Поради поскапувањето на енергентите, забележително пораснаа и цените на интермедијарните производи, и тоа 17,5 отсто, но и на трајните и нетрајните производи за широка потрошувачка, и тоа 10,9 и 16,9 отсто соодветно.

Храната поскапела 22,3 отсто, со цената на путерот со скок од 74,6 отсто во однос на ланскиот август. Скокнаа и производствените цени на непреработените растителни масла, и тоа 51,4 отсто. Млекото и кафето поскапеа за една третина, а месото за четвртина, отколку во август 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа14 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа14 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ15 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа15 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа18 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија19 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија20 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа20 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион22 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет23 часа

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа24 часа

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија24 часа

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...

Свет24 часа

(Видео) Тајфун во Јапонија, едно лице загина, неколку се повредени

Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека високи бранови, обилни дождови, лизгање на земјиштето и поплави може да ја погодат централна, источна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски-Шоле: Го зајакнуваме партнерството со САД за обновливите извори на енергија

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77. Генерално Собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска одржа средба со...

Македонија2 дена

Полицијата упадна во златарници низ Македонија, одземени 10 килограми злато поради незаконско работење

Полицијата во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе златарници на подрачјето на...

Европа2 дена

Трамп: Конфликтот во Украина може да се претвори во трета светска војна

Конфликтот во Украина може да ескалира во трета светска војна, предупредил поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога рускиот претседател Владимир...

Топ2 дена

Во тепачка во автобус на ЈСП малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа, во 19.33 часот, во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица, кои кај Стара Рампа, во...

Македонија2 дена

ЕУ испрати покана до 44 земји за самитот во Прага, меѓу нив и за Македонија

Европската Унија ги покани шефовите на 44 држави и влади да присуствуваат на самитот во Прага по повод формирањето на...