Контакт

Култура

Московски ансамбл за крај на 34-тите ДММ

Објавено пред

Московскиот ансамбл за современа музика ќе настапи на затворањето на 34-тите Денови на македонска музика.

Московскиот ансамбл за современа музика ќе настапи на затворањето на 34-тите Денови на македонска музика.Ансамблот е формиран во 1990 година по иницијатива и силна поддршка на Едисон Денисов, руски композитор кој во времето на Советска Русија бил познат како припадник на андерграундот, односно алтернативната, антиколективистичката и антиконформистичката струја во руската музика. Основач на ансамблот е композиторот Јури Каспаров.Во Скопје пристигнаа пет музичари од Московскиот ансамбл за современа музика предводени од менаџерката Викторија Коршунова.Програмата на концертот, што ќе се одржи вечерва во Музејот на град Скопје, содржи дела на македонските композитори Гоце Коларовски, Михаило Трендафиловски, Јана Андреевска и Сони Петровски, и руските композитори Олег Пајбердин, Алексеј Сјумак, Сергеј Невски и Дмитриј Курљандски.Пред концертот ќе бидат промовирани два компакт-диска во издание СОКОМ со музика од современи македонски композитори изведена на ДММ 2009 и ДММ 2010.Пред синоќешниот Камерен концерт на ДММ беше промовиран компакт-дискот на македонската пијанистка Марија Вршкова.„Марија Вршкова е еден од ретките македонски музичари коишто уште од најрани денови јасно го изрази својот интерес за современата музика, а особено кон македонската музика напишана за пијано. Објавувањето на компакт-дискот на Вршкова ми причинува големо задоволство, бидејќи се појавува во период кога секој уметник веќе треба да има свое цеде. Тоа е периодот кога уметникот е во своите најубави и најплодни години и возраст кога е во полна сила. Огромно задоволство ми причинува фактот што Вршкова избра да се претстави како врвен уметник само со дела од македонски автори. Мислам дека тоа е голем комплимент за сите композитори чии дела се објавени на компакт-дискот на Марија Вршкова“ – изјави композиторката Јана Андреевска во својство промотер на изданието.Компакт-дискот е издание на СОКОМ во соработка со Македонската радиотелевизија. На цедето се застапени композиции од македонските автори Томислав Зографски, Гоце Коларовски, Драган Стојковски, Властимир Николовски, Сони Петровски и Јана Андреевска.„Пијанистката Марија Вршкова искажува особен творечки интерес кон новосоздадената музика, вклучувајќи ги делата од македонските композитори. Тоа е професионален ангажман за кој е потребно големо љубопитство, творечки инстинкт, истражувачка храброст и фантазија, и пред сè, врвен пијанизам. Такво пијанистичко умеење кое го оживотворува изведеното дело, зашто сепак, станува збор за дела кои во најголем број случаи сè уште ја бараат својата афирмација и пат“ – нагласи музикологот Снежана Анастасова-Чадиковска во текстот „Музичар со сопствена ѕвезда“ подготвен за промоцијата на дискот на Марија Вршкова.„На компакт-дискот Вршкова ни открива сопствена лиричност и обоеност во често изведуваната Суита на Томислав Зографски, доминантно ја гради кулминацијата на Тешкото за виолончело и пијано на Властимир Николовски, ги обојува со специфичен хумор не лесните виртуозни дела на Јана Андреевска, покажува извонреден усет за заедништво и динамичност во делото за пијано и оркестар на Сони Петровски, со  особена страст и посветеност им приоѓа на делата на Гоце Коларовски, наоѓа љубов и внимание за делото на младиот композитор Драган Стојковски“ – нагласи Снежана Анастасова-Чадиковска со прецизно нијансирање на делата објавени на компакт-дискот.На синоќешниот Камерен концерт во рамките на 34-тите Денови на македонска музика беа изведени дека од македонските композитори Драган Стојковски, Теа Богатинова, Борис Светиев, Ана Пандевска, Фатос Љумани, Валентина Велковска-Трајановска, Михаило Трендафиловски и Елизабета Илиевска-Бете./крај/т.д.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Автобиографија на човекот-гулаб“ од Константин Плевнеш на „Балкан трафик“ во Брисел

Објавено пред

Интернационалниот фестивал на музички, филмски и сценски уметности, којшто 14 години се оджува во Брисел, од 23 до 26 април, оваа година го има своето дигитално издание, во кое вклучи поголем број уметници од земјите на Југоисточна Европа.

Во филмската селекција на фестивалот е избран филмот „Автобиографија на човекот-гулаб“, којшто е прикажан на повеќе фестивали во Европа и светот. Главниот херој на овој филм, Владимир Степановиќ, во 8 минути ја раскажува сопствената драма на исчезнувањето на неговата фамилија и исчезнувањето на поранешна Југославија.

Интересно е да се одбележи дека во 2017 година, „Балкан Трафик“ беше свечено затворен со претставата „Дениција“ од Петре М. Андреевски, исто така во режија на Константин Плевнеш, во изведба на Народниот театар од Охрид, со протагонистите Рубенс Муратовски, Димитрина Мицковска и Саша Ефтимова.

Прикажи повеќе...

Книги

Лидија Димковска на фестивал во Цирих посветен на литературата од Југоисточна Европа

Објавено пред

Од 26 до 28 февруари Домот на литературата во Цирих, Швајцарија, го организира книжевниот фестивал „Денови на литературата од Југоисточна Европа“ на кој покрај Драго Јанчар, Лана Басташиќ, Драган Великиќ, Луљета Лешенаку, Дамир Овчина, Ивана Сајко и други, ќе настапи и македонската писателка Лидија Димковска.

„Литературхаус“ од Цирих веќе шеста година е домаќин на фестивал посветен на литературата на некој регион или земја, а оваа година фокусот е ставен на Југоисточна Европа.

Фестивалот ќе се одржи онлајн, а вклучува читања, панел-дискусии и разговори меѓу избраните автори и нивните преведувачи и модератори. Разговорот со Димковска ќе го води Александер Зицмен, кој е и преведувач на нејзината поезија и проза на германски јазик, а извадоци на германски ќе чита Клаудија Јан.

Прикажи повеќе...

Култура

„Кожурец“ – филм за растењето и будењето премиерно во Кинотека

Објавено пред

Заводливата приказна за полнолетството и сексуалното будење „Кожурец“ на германската режисерка Леони Крипендорф вечерва (25 февруари) во 20 часот ќе има премиерно прикажување во Кинотеката на Северна Македонија.

Филмот учествуваше во официјалната програма на Берлинале 2020 и беше номиниран за наградите „Сребрена мечка“ и „Теди“ во програмата наменета за младите гледачи (Generation 14+). Учествуваше и на фестивалите во Сао Паоло (Бразил) и Гвадалахара (Мексико).

Берлинската населба Кројзберг е микрокосмосот на Нора. Нора, тивок набљудувач, секогаш тагира на социјалните мрежи: на забавите, во училиште, на базен, на покривите и во апартманите. Заедно со постарата сестра и со пријателите талкаат по здодевниот пејзаж на станбените блокови, набљудувајќи ги минувачите: девојчиња што сакаат да бидат витки и убави, момчиња што „тресат“ глупости само за да провоцираат или затоа што се вљубени. Сето тоа забележано од камерите на паметните телефони. Нора на посебен начин го набљудува светот околу неа, и кога ќе го запознае Роми ќе сфати зошто: музиката е во воздухот, телото на Нора се менува, а гасениците излегуваат од нивните кожурци. Филмот го бележи летото на промени кај Нора…

Филмот е наменет за возрасна категорија над 12 години.

Дистрибутер е „Катавеј“ од Скопје, а дистрибуцијата е поддржана од Германскиот филмски фонд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија5 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија5 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија5 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа5 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион6 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа17 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија23 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие