Контакт

Книги

„Антолог“ Ве води на новогодишно патување со најубавите книги

Објавено пред

 

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ги најавува празничните попусти и подароци, кои почнуваат од вторник, а ќе траат до средината на јануари следната година.

На прашањето Каде за Нова година?, „Антолог“ ви нуди неколку „локации“ за неповторливо книжевно патување.

– Овој период од годината сите постојано си го поставуваме прашањето „Каде за Нова година?“ и размислуваме каде да ги поминеме новогодишната вечер и воопшто сите празнични денови. Токму тоа нè инспирира на метафоричен начин на читателите да им понудиме неколку атрактивни „локации“, т.е. пакети со книги што може да им ги подарат на своите драги луѓе и на тој начин да им ги доближат Бразил, Италија, Канада, Русија и други земји на најубавиот начин: преку книгата. Бидејќи ова е период кога на сите ни е потребна ведрина и насмевки, сакавме малку да се пошегуваме, па направивме и два малку поинакви пакети со наслов Кафана и Дома, алудирајќи на можеби најчестите одговори на ова прашање во нашата средина – велат од „Антолог“.

А еве каде „Антолог“ ве води за Нова година…

Прославете ја „најлудата ноќ“ во сензуалниот Бразил, преку најчитаниот бразилски роман Габриела, каранфилче и цимет од Жорже Амадо, неповторливиот Армада од Жоао Жилберто Нол, забавниот Макунаима од Марио де Андраде, романтичниот роман Петте годишни времиња на љубовта Жоао Алмино и возбудливиот Деликатно злосторство од Сержио Сант’Ана. Овој прекрасен пакет со новогодишно намалување од 1 220 на 899 ден.

Ве водиме и во недоволно откриената Канада преку книгите Книга на тајни од М.Г. Васанџи, Девојчето што премногу ги сакаше кибритчињата од Гаетан Суси, Ру од Ким Туи и Блуз од мешана крв од Еси Едуџин. Сето ова со специјален попуст од 1 000 на 699 ден.

Италија секогаш е интересна локација за патување, без разлика во кој период од годината, а ние ви ја доближуваме преку Емаус од генијалниот Алесандро Барико, Месечината и огновите од безвременскиот Чезаре Павезе и Челик од современата италијанска писателка Силвија Авалоне, со празнично намалување од 750 на 599 ден.

Ако сакате малку поинакво патување, тука е Русија со книгите Домот во кој… од Маријам Петросјан, Жените на Лазар од Марина Степнова, Случајот Кукоцки од Људмила Улицкаја и Градот Ен од Леонид Добичин, намалени од 1 290 до 999 ден.

Ве водиме и во блиската Турција преку пакетот во кој се вклучени возбудливите трилери Убиство во Капали чаршија од Есра Туркекул, Песните на кои не ме научи мајка ми од Селчук Алтун и Убиство во хотел Босфор од Есмахан Ајкол. Пакетот е намален од 790 на 599 ден.

За овие празници може да ја посетите и Скандинавија преку прекрасните книги од скандинавски автори: Роман 1987 од Даг Солстад, Сплендорвил од Елен Матсон, Победниците од Рој Јакобсен, Ножот на Аврам од Отар М. Нордфјорд и Божикен ораториум од Јоран Тунстром. Овој пакет може да го добиете со празнично намалување од 1 700 на 999 ден.

Ако сакате празниците да ги поминете на некоја уште подалечна локација, ви го нудиме пакетот Егзотично, кој ги содржи Дланка полна бои од сингапурскиот писател Сучен Кристин Лим, Брик лејн од авторката Моника Али, родена во Бангладеш, Сведок од Аргентинецот Хуан Хосе Саер и Сушен период од Габриела Бабник за животот во Африка. Пакетот може да го набавите со специјален попуст од 1 220 на 899 ден.

Ако сепак се одлучите за Кафана, за вас совршен избор е пакетот со книгите: Жедниот од Абелардо Кастилјо, Џин од Мартин Шимечка, Зуење во главата од Драго Јанчар, Гаргара од Игор Станојоски и Седумтемина луди од Роберто Арлт, намален од 1 220 на 799 ден.

На оние што решиле овие празници да ги поминат во семејна атмосфера им го предлагаме пакетот Дома со книгите Спиј! од Анелис Вербеке, Повторно дома од Анти Тури, Родители и деца од Емил Хакл, Растењето на Лулу од Алмудена Грандес и Трошки од Миха Мацини. Овој пакет е намален од 1 180 на 799 ден.

„А за подарокот да биде комплетен, сите пакети се спакувани на оригинален начин, во специјални и торбички и пакетчиња“ – додаваат од „Антолог“.

Празничните попусти и пакети на „Антолог“ ќе важат во Книжевниот центар „Антолог“ на ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок. 1, онлајн на kupikniga.mk, а наскоро и во електронската продавница на antolog.mk./крај/со/бб

Книги

Германскиот роман „Кога светлината згаснува“ во издание на ИЛИ-ИЛИ

Објавено пред

Романот „Кога светлината згаснува“ на Ојген Руге, за кој во 2011 ја доби најпрестижната германска награда „Книга на годината“ (Deutscher Buchpreis) е нова книга во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ.

Преводот од германски јазик е на Ксенија Чочкова, дизајнот на корицата е на Марија Смилевска, а излегувањето на книгата финансиски е поддржано од мрежата „Традуки“.

Приказната во романот „Кога светлината згаснува“ следи неколку генерации на семејството Умницер во текот на педесет години, а секој член го дава гласот на својата страна од приказната. Прикажано е влијанието на пошироките историски случувања на живототот на ова семејство, некогаш дел од комунистичката елита, чијашто социјалистичка утопија со текот на времето почнала да згаснува. Низ четирите генерации Ојген Руге ни ги претставува различните перспективи на животот под различните политички режими и ограничувањата што тие ги наметнуваат. Може да се каже дека оваа просветителска приказна не само што фрла светлина на политичката држава каква што претставуваше Источна Германија пред паѓањето на Берлинскиот ѕид, туку и умно ја бележи внатрешната политика на семејниот живот во различни општествени околности.

Со мудрост, хумор и голема емпатија, а потпирајќи се на сопствената семејна историја, Ојген Руге величествено ги следи приказните и на ова семејство и на ГДР, додека го истражува трагичното испреплетување на политиката, љубовта и семејството под источногерманскиот режим.

Книжевните критичари се едногласни дека се работи за литерарно ремек-дело:

„Овој роман за ГДР ја поседува големината на Буденброкови на Томас Ман.“ (Ди Цајт)

„Времето е зрело за овој немаскиран, смешен и чувствителен поглед врз историјата.“ (Зидојче Цајтунг)

„Пулсирачко, вибрирачко, возбудливо дело со огромна обликувачка фантазија, необично чувствително и пред сѐ со остар хумор… Овој роман ни покажува дека од урнатините на источниот блок може да порасне нешто што ја има силата да го надживее.“ (Њујорк Тајмс)

Авторот Ојген Руге е роден 1954 год. во Сосва (Урал). Студирал математика на универзитетот „Хумболт“, а подоцна работел во Централниот институт за физика. Пред да замине од ГДР на Запад, во 1988 работел и во студиото за документарен филм „ДЕФА“. Од 1989 работи за повеќе театри и радио-станици како автор и преведувач.

За својот прв ракопис „Кога светлината згаснува“ во 2009 ја добива наградата „Алфред Деблин“ и подоцна во 2011 за истиот роман најпрестижната германска награда „Книга на годината“ (Deutscher Buchpreis).

Прикажи повеќе...

Книги

„Фауст го трча плебејскиот круг“ од Стефан Марковски објавена на англиски јазик

Објавено пред

Збирката раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle) од Стефан Марковски деновиве беше објавена на англиски јазик на сајтот Амазон, каде што е достапна во „Киндл“ и печатена верзија во тврдо и меко издание.

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други.

На македонски јазик книгата, која инкорпорира 6 приказни, како добитник на наградата „Книжевен круг за проза за 2020“ беше објавена минатата година во издание на Друштвото на писатели Битолски книжевен круг.

Ова е четврта книга од Марковски на англиски јазик достапна на е-платформите за продажба на книги, по романите „Анатомија на бумбарот“ и „Еретички писма“, како и поетскиот избор „Ветена земја“.

Прикажи повеќе...

Книги

Прва книжарница на тркала – нов концепт на промовирање книжевни вредности

Објавено пред

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство објавува дека е побогата за уште една книжарница, но овој пат книжарница на тркала – сосема нов и иновативен концепт, кој ги подигна на друго ниво достапноста на книгите и културата на купување книги.

Новата подвижна книжарница на „Антолог“ официјално почнa со работа на 17 март на плоштадот Македонија, а потоа ќе ја менува својата локација низ целата држава доближувајќи ги сите најактуелни наслови и автори, дури и на најнеочекуваните места.

„Одамна размислувавме за можноста што повеќе да ги доближиме книгите до нашите читатели што секојдневно нè следат и нè поддржуваат, особено во оние места каде што, за жал, бројот на книжарниците и достапноста на книгите се на многу ниско ниво. Оваа нова и иновативна книжарница на тркала е следната приказна што ја испишуваме и на која особено се гордееме. Атрактивната книжарница ќе патува низ целата земја за да биде што поблиску до книгољупците, задржувајќи го сепак оригиналниот уметнички концепт по кој како бренд сме препознатливи. Покрај богатиот асортиман на домашна и преводна литература за сите возрасти, идејата е и да прерасне во атракција што ќе обединува книжевни настани, промоции, средби и гостувања на автори“, велат од „Антолог“ и додаваат: „На нашата интернет-страница, како и на нашите профили на друштвените мрежи, редовно ќе ги објавуваме програмата на книжарницата на тркала и локациите на кои таа може да се најде во моментот. Исто така, со оглед дека целта на оваа книжарница е да ги исполнува желбите на читателите – секојдневно ќе бидеме отворени за предлози на места што треба да ги посетиме следни“.

Во новата книжарница на тркала на „Антолог“ ќе бидат достапни огромен број наслови од поновата продукција на оваа издавачка куќа, а само во оваа книжарница ќе може да се набават и три најнови изданија, тукушто излезени од печатница: долгоочекуваната „Умешноста да ја креирате вашата реалност“ на Ана Бучевиќ, новата книга „Мечкоград“ од мегапопуларниот автор Фредрик Бакман, како и емотивниот роман „Измиен грев“ од Сара Омар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија55 минути

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ2 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија4 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет4 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија4 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет4 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет5 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет5 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет5 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион18 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија18 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија19 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа19 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија22 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие