Контакт

Филм

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Објавено пред


Трилерот „Elle“ (Таа) на режисерот Пол Верховен и француската актерка Изабел Ипер во главната улога во петокот ноќта во Париз станаа лауреати на престижната француска филмска награда Сезар за нбајдобар филм и најдобра актерка.

 

„Му благодарам на Пол што го постави овој филм толку интелигентно, толку смело, толку злонамерно. Во основа овој филм не го глумев подобро ниту полошо во однос на некои други филмови, но ми се чини дека Таа беше подобро забележан“, изјави Изабел Ипер која веќе во саботата патува во Лос Анџелес на доделувањето на Оскарите каде што, исто така, е номинирана во категоријата најдобра женска главна улога.

Инаку ова е втор Сезар за Ипер, по оној од 1996 година кога ја доби највисоката награда на француската кинематографија за главната улога во филмот „Церемонија“ на Клод Шаброл.

Приказната на овој мрачен стилизиран трилер ја следи педесетгодишната Мишел, успешна и немилосрдна деловна жена на чело на компанија која се занимава со производство на видеоигри. Кога во нејзиниот дом ќе биде нападната и силувана од маскиран маж, таа станува опседната да го пронајде непознатиот злосторник.

Филмот беше многу добро примен на фестивалот во Кан каде што го доби Златниот глобус за најдобар странски филм. Во Париз имаше единаесет номинации, но не доби ниедна друга награда.

Наградата за најдобар режисер ја доби Канаѓанецот Ксавиер Долан за филмот „It’s Only the End of the World“, додека Сезар за најдобар актер го доби Гаспар Улиел кој ја толкува насловната ролја во истиот филм.

Наградата за најдобра споредна женска улога ја доби Дебора Лукумуена за филмот „Divines“, додека лауреат во категоријата најдобра машка споредна улога стана Џејмс Тиери за филмот „Чоколада“ (Chocolat) Улеја Амамра и Нилс Шнајдер ги добија наградите за најдобри млади актери.

Сезар за најдобар анимиран филм го доби француско-швајцарската копродукција, филмот за растењето „Мојот живот како Тиквичка“.

Свеченоста на 42-то доделување на Сезарите се одржа во салата „Pleyel“, а интересно е што церемонијата немаше претседател по скандалот и полемиките околу изборот на режисерот Роман Полански.

Кон средината на јануари беше објавено дека тој ќе биде претседател на церемонијата, но веднаш реагираа феминистичките здруженија кои ги поддржа социјалистичката државна секретарка за семејство Лоранс Росињол, нарекувајќи го неговиот избор „зачудувачки и шокантен“поради обвинувањата против него за силувања и сексуална агресивност. Полански, од француско-полско потекло, потоа се откажа, а организаторите н е одлучија да побараат замена.

Џорџ Клуни го доби почесниот Сезар, а неговата сопруга Амал изјави дека е горда на него. „Горда сум на него, секако. Голема чест претставува да се биде тука., Првпат сме заедно во Париз, па ова е еден романтичен викенд“, рече Амал која течно зборува француски.

Минатата година Мајкл Даглас го доби почесниот Сезар, по Кевин Костнер во 2013-та, Скарлет Јохансон во 2014 и Шон Пен во 2015 година.

Наградата Сезар, или како што ја нарекуваат „францускиот Оскар“, е востановена во 1975 година, а се доделува од следната. Ја доделува француската Академија за кинематографски уметности и техники, а името го доби по скулпторот Сезар Балдачини, кој ја изработил статуетката која се доделува како награда.

Номинациите ги одредува Академијата за филмовите премиерно прикажани претходната година, а во изборот на лауреатите учествуваат над 3.500 професионалци од светот на филмот, како режисери, актери, сценаристи, продуценти, критичари и други./крај/мф/сн

Култура

Проекција на „Смрт во Венеција“ за крај на осмото издание на Филозофскиот филмски фестивал

Објавено пред

Од

Во Кинотеката на Македонија со прогласување на победниците во конкуренција на долгометражни и краткометражни играни филмови вечерва од 19 часот завршува осмото издание на Филозофскиот филмски фестивал.

За наградата „Златен був“ (од жири и публика, во двете конкуренции) се натпреваруваа 6 долгометражни и 22 краткометражни филмови.

За крај, по свеченото доделување на наградите, во рамките на Ревијалната програма Филм-филозофија и во соработка со Амбасадата на Италија во Скопје, публиката ќе има можност да погледне еден безвремен филм – „Смрт во Венеција“ (Death in Venice / Morte a Venezia, 1971) на Лукино Висконти базиран на истоименото дело на Томас Ман.

За релацијата филозофија-литература-филм и нивната поврзаност во ова класично дело од филмската историја ќе зборува Александар Прокопиев.

Прикажи повеќе...

Култура

Филмски фестивал за млади „Џифони патува во Берово“

Објавено пред

Од

На 21 и 22 април ќе се одржи филмскиот фестивал за млади „Џифони патува во Берово“ како патувачки дел од фестивалот „Џифони Македонија“ во помалите градови од Македонија.

Во текот на двата дена во Бизнис-центарот во Берово учениците ќе ги гледаат италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот филм „Малиот ганстер“, ќе дебатираат под модераторство на актерката Нина Максимова. Креативноста ќе ја надградуваат под менторство на Зорица Нушева во актерската работилница, со Роберт Јанкуловски на работилницата за фотографија и Моника Мотеска на ликовната работилница.

„Преку филмската програма, дебатите и креативните активности тимот на фестивалот ‘Џифони Македонија’ се стреми неформално да влијае врз едукацијата на младите во областа на филмот и културата и да ги потенцира естетските вредности на филмот, а преку дискусии на темите од филмовите ќе се поттикнат да ги развиваат способностите за дебатирање. Преку работилниците учениците ќе имаат можност да ја развиваат својата креативност, а секако во текот на двата дена најважната работа за нив е да се дружат меѓу себе и добро да се забавуваат“, соопшти организаторот.

Во склоп на филмската програма ќе бидат прикажани и кратки видеа од последните изданија на фестивалите „Џифони експириенс“ од Италија и филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, со цел приближување на брендот „Џифони“ кон младите во Берово.

Фестивалската програма „Џифони Македонија патува“ се одржува со финансиска поддршка на Агенцијата за филм на Република Македонија и фестивалот „Џифони експириенс“ од Италија, во соработка со Општина Берово и италијанската амбасада во Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Објавено пред

Од

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“, петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе игра во дваесетина градови во земјава, меѓу кои и Кочани, Македонски Брод, Крива Паланка, Кичево, Свети Николе, Велес, Гостивар, Прилеп, Куманово.

„Бикини Мун“, првиот американски филм на Манчевски, е снимен во Њујорк, македонската премиера беше во Скопје на 22 март и наиде на исклучително позитивен прием – беше поздравен со френетичен аплауз, социјалните мрежи не престануваат да зборуваат за филмот, а од 4 април игра и во Битола.

Изминатава недела филмот играше на еден од најреномираните фестивали за авторски филм во САД во Сарасота, каде што беше преставен со најавата: „…’Бикини’ е толку многу нешта завиткани во еден златен рудник за теми: мудра жена, диво дете, необуздан слободен дух, воена ветеранка, сексуално авантуристички мајсторски манипулатор… ‘Бикини’ е вистинско отелотворение на енигмата“.

Критиката во САД, Бразил, Португалија, Бугарија, Србија и во Македонија го нарекува филмот: „Брилијантен авторски филм“, „Фасцинатна приказна“, „Целосно свежо и оригинално дело на маестрален режисер“, „Милчо, провокативен како и секогаш, го дава најгенијалниот и најжесток коментар на информатичкото општество“, „Филмот на Милчо Манчевски прашува колку е јавноста манипулирана од медиумите“, „Жестока глума на Кондола Рашад“, „Повеќеслоен лажен документарец кој ги истакнува маните на либерализмот на милениумската генерација“, „ Бескомпромисното критички настроено авторство.“, „Потсетник за благородноста што уметноста може да ја досегне“, „Ова е филмот што ‘Обликот на водата’ сакаше да биде, ама не знаеше како“.
„Бикини Мун“ ја имаше светската премиера во Бразил, на фестивалот во Сао Пауло, а потоа во Португалија ја освои специјалната награда на жирито. Беше прикажан и на фестивалите во Синеквест во Сан Хозе, Калифорнија, Белград и Софија, Истанбул, Франкфурт, а следуваат Нешвил, Менхетн, Шангај и други.

Приказната на филмот – психолошки портрет на Бикини Мун Дејвис – говори за искршениот идеал на модерното семејство, но и за изгубената приватност во светот окупиран од камери, мобилни телефони и сеприсутните социјални мрежи. Филмската структура на „Бикини Мун“ е филм во филм, во кој филмската стварност е двојно манипулирана.

Главна херојка е повратничката од војната во Ирак, Бикини Мун Дејвис, харизматична, енергична, духовита, убава и провокативна, но и ментално нестабилна. Нејзината приказна и нејзиното однесување нѐ водат до работ на вистината и често не сме сигурни што е вистина, а што фантазија.
Главните улоги ги играат Кондола Рашад, Сара Голдберг, Вил Џеновиц, Сатја Сридхаран и Микал Мишел Харис. Дизајнер на продукција е редовниот соработник на Манчевски, Британецот Дејвид Манс, кој има работено на сите негови досегашни филмски проекти. Директор на фотографија е Џошуа З. Вајнстин. Единствени Македонци во филмската екипа, покрај режисерот, се композиторот на музиката Игор Василев Новоградска и дизајнерот на специјалните ефекти, Мишо Ристов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија21 час

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија21 час

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион22 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија22 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија22 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет23 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие