Контакт

Манифестации

Документарен филм за Радован Павловски во ДПМ

Објавено пред

Во Друштвото на писателите на Македонија, в петок, во 12 часот ќе биде промовиран документарен филм – портрет посветен на големиот  македонски поет, академик Радован Павловски.
 

Во Друштвото на писателите на Македонија, в петок, во 12 часот ќе биде промовиран документарен филм – портрет посветен на големиот  македонски поет, академик Радован Павловски.

 

 Филмот со наслов „Од Река до вечноста“ е во продукција на Културно-уметничката програма на Македонската телевизија. Проектот е работен по сценарио на Лидија Мешкова, а во режија на Љупчо Стојановски.На промоцијата на филмот во ДПМ ќе зборува д-р Иван Џепароски, а на присутните ќе им се обрати и поетот Радован Павловски. Програмата ќе ја води Александра Велинова.Богатиот опус на Радован Павловски, во кој влегуваат и култните книги „Суша, свадба и селидби“, „Корабија“, „Високо пладне“, „Зрна“, „Молњи“ и „Клучеви“, остави силен печат во развојните процеси на современата македонска литература. За естетските дострели во својата поезија Павловски е носител на високи книжевни признанија во земјата и во светот. Автор е на  поетските манифести „Епското на гласање“ (1960) и „Манифест на Поетска Република Железна Река“.Неодамна Друштвото на писателите на Македонија ја одбележа 80-годишнината од раѓањето на Радован Павловски./крај/со/бб

Култура

Трето издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“ од 24 до 26 јануари

Објавено пред

Од 24 до 26 јануари во „Кино култура“ ќе се одржи третото издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“, во организација на издавачката куќа Бегемот.

„ArtArea“ цели кон воспоставување жива платформа за поврзување и дијалог меѓу авторите во различните културни домени и тенденции, спојувајќи ги во богата културна програма за време на три фестивалски дена.

„Истовремено, програмата сака да овозможи средба и спојување на сегментираната публика што ја генерираат прилично атомизираните области на културата. Во таа смисла, фестивалската заложба е да се обогати, но и да се преиспита значењето на современите културни практики. Со ова, проектот како свои клучни приоритети ги поставува културната интегративност и творечката интермедијалност, кои се покажуваат како нужни предуслови за развивање новаторска, богата и добро вмрежена култура“, велат организаторите.

Фестивалот е поддржан од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

Петто издание на фестивалот „Востание“ во МКЦ

Објавено пред

Со почеток од 19 часот во МКЦ ќе се одржи петтото издание на фестивалот „Востание“ во организација на Diehard Records & Booking. Годинава настапуваат четири домашни бендови, сите активни и со нови изданија. И за првпат кај нас ќе ја имаме честа да ги гледаме FIRST BLOOD! Формирани 2002 во Сан Франциско, Калифорнија, Карл и неговата дружина носат бескомпромисен, моќен и суров хардкор-метал. За 17 години, три студиски албуми и безброј турнеи низ целиот свет.

Домашните машини Shock Troopers имаа одлична година. „Глуво доба“ излезе на плоча преку Diehard records, промовираа во МКЦ и заминаа на европска турнеја. За само две години „Последен удар“ успеа да се постави како доста сериозен бенд. По одличното и-пи, летово го самоиздадоа албумот „Не сме како вас“ и ќе  свират во живо на „Востание 5“! Short Fuse Hero по кратка студио пауза повторно на сцена. Во меѓувреме снимија ново и-пи и лансираа спот за „Кој ве ебе“! Свежата крв Conspiracy го издаде својот деби албум Dehumanized пред неколку месеци.

Билети во претпродажба на билетарницата во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk. Како и сите досегашни востанија, за дизајните е задолжен Филип Тасевски – Фиц.

Прикажи повеќе...

Култура

Отворен македонски Културно-информативен центар во Истанбул

Објавено пред

Во Истанбул денеска свечено беше отворен Културно-информативен центар на Република Северна Македонија. На отворањето присуствуваше и македонскиот министер за култура, Хусни Исмаили, кој истакна дека во годините што следуваат Центарот ќе биде главно средиште за претставување на уметниците и проектите од Република Северна Македонија во Истанбул.

Тој потсети дека владите на Турција и Северна Македонија претходно потпишаа договор за основање и активности на културните центри, кој е резултат на големиот број проекти што се реализираа во двете земји и кои со голема динамика ја продлабочија и ја унапредија билатералната соработка меѓу двете држави.

„Во согласност со договорот, Република Северна Македонија го доби овој простор во зградата ‘Сејран’, која има статус на културно наследство и се наоѓа во централното градско подрачје, на плоштадот Таксим. Проектите и програмите што ќе бидат презентирани во КИЦ, ќе бидат потврда за нашите заеднички заложби да ја продлабочиме културната билатерална соработка меѓу нашите две пријателски држави. Министерството за култура, како и досега, така и во иднина, ќе ја дава својата поддршка за што поинтензивна промоција на културата во Истанбул, а овој простор, убеден сум, многу бргу ќе прерасне во вистински центар на културата, соработката и пријателството“, истакна министерот Исмаили.

Тој додаде дека Република Турција, пак, го доби на привремено користење од 10 години културното добро Куршумли ан, кое во овој период ќе биде и комплетно реставрирано. Процедурата за регистрирање на КИЦ на Република Турција во Скопје е веќе завршена, издадени се одобрение за конзервација и реставрација на објектот Куршумли ан и решение за назначување овластен архитект за вршење надзор над изведувањето на работите за непосредна заштита, а извршено е и предавање на клучевите од објектот Куршимли ан на директорот на Институтот „Јунус Емре“.

Во своето обраќање министерот за култура упати благодарност до директорот на Културно-информативниот центар во Истанбул, Рамадан Рамадани, кому му посака многу успех во натамошната работа, до Владата и до Министерството за култура на Република Турција, до претставниците на надлежните министерства за култура и за надворешни работи, со чија поддршка следуваше реализацијата на оваа иницијатива.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ44 минути

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија3 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет3 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион3 часа

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија5 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура6 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет6 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион7 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет7 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет19 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион22 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет23 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие