Контакт

Македонија

Агим Шаќири од ДУИ го спаси Вељаноски од притвор

Објавено пред

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања, не изгласа предлог до Собранието, да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

Резултатот од гласањето беше 4 спрема 4. Во моментот на гласањето не беше присутен пратеникот од ДУИ, односно од владеачкото мнозинство, Агим Шаќири.

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски, рече дека иако не е донесен конкретен став, тоа не значи дека барањето е одбиено.

Најави дека ова прашање ќе биде пренесено за одлучување на пленарната седница на Собранието кога ќе се одлучи за имунитетот на Вељаноски за што се потребни 61 глас.

Расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски изминатите два дена помина во жестока дебата меѓу пратениците од опозицијата и парламентарното мнозинство. Со реплики, контрареплики и паузи, пратениците се расправаа околу оправданоста да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски.

Извештајот од Комисијата треба да биде испратен до претседателот на Собранието.

Вељаноски е еден од шестмината осмничени во истрагата на Јавното обвинителство за нарачателите на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година.

Покрај поранешниот претседател на Собранието, осомничени се и поранешниот премиер Никола Груевски, разузнавачот Никола Бошкоски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски како и ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски.

 

Македонија

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Објавено пред

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека таа нема да се кандидира за трет мандат на позицијата заменик-претседател на партијата.

„Јас ја почитувам. Таа е една од најзаслужните за нашето членство во НАТО, за кандидатскиот статус со ЕУ, за добиената одлука за почеток на преговорите со ЕУ, но и за многу процеси во државата важни за граѓаните. Знам дека ќе продолжиме понатаму да соработуваме, таа е мој другар или другарка, без разлика каде ќе се најде во иднина – во СДСМ или во општеството“, изјави Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Во однос на информациите дека Шекеринска се дистанцирала од него, Заев вели дека за него таа е и останува близок соработник.

„Мислењето на Радмила за Зоран Заев може да го каже Радмила и немам сомневање какво мислење со мене ќе сподели поради тоа што работиме секој ден за милион предизвици. Дефинитивно, имаме уште многу што заедно да работиме во животот“, вели Заев.

Тој отфрли секаква поврзаност на случајот со Рашковски со Шекеринска нагласувајќи дека една од главните заложба на Владата е законот да важи еднакво за сите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров од Рига: Северна Македонија ги исполни сите барања за старт на пристапните преговори со ЕУ

Објавено пред

По латвискиот парламент, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска во Рига оствари средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс.

Во контекст на поддршката за пристапување во ЕУ што пријателска Латвија во континуитет ја изразува кон Северна Македонија и подготвеноста за споделување на сопственото искуство од процесот, вицепремиерот Димитров нагласил дека политиката на проширување претставува најважната алатка на надворешната политика на ЕУ за промовирање на мир, стабилност и просперитет на европскиот континент, информираат од неговиот кабинет.

Соговорниците се согласиле дека е потребно заокружување на процесот за комплетирање на Европа преку интеграција на Западниот Балкан во ЕУ, за што Северна Македонија ги исполни сите барања за старт на пристапните преговори со Унијата.

Во тој контекст, Димитров посочил дека Северна Македонија продолжува одлучно да ги спроведува реформските активности за реализирање на европската агенда, поради што е неопходно новата методологија за пристапни преговори, што воведува построги правила и зајакната условеност во клучните области, да биде операционализирана во евроинтегративниот процес на земјата, преку одржување на првата меѓувладина конференција со Унијата.

Министерот Ринкевичс ја потврдил латвиската непоколеблива поддршка на европската перспектива на Северна Македонија, потенцирајќи ја важноста на отпочнување на преговорите со Унијата, што поскоро. Тој изразил надеж дека токму нашата земја ќе биде 28. земја членка на Унијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на Ковид-19 во Скопје –209, Куманово – 62, Струмица – 39, Битола – 38, Охрид – 36, Прилеп – 31, Тетово – 27, Кочани – 21, Велес и Штип по 19, Кичево – 14, Гостивар – 13, Кавадарци – 11, Радовиш – 8, Струга – 7, Виница – 6, Крива Паланка и Ресен по 5, Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4, Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево  по 3, Берово, Делчево и Крушево по 2 и по еден во Дебар, Богданци и Македонски Брод.

Регистрирани се 641 оздравени пациенти од: Скопје – 197, Охрид – 98, Струга – 48, Прилеп – 41, Битола – 38, Куманово – 35, Велес – 34, Струмица – 26, Штип – 23, Гостивар – 22, Тетово – 20, Кичево – 15, Кочани и Гевгелија по 8, Радовиш – 6, Виница и Пробиштип по 5, Ресен – 4, Крива Паланка – 3, Свети Николе и Берово по 2 и еден во Пехчево.

Пријавени се вкупно 39 починати лица: 18 од Скопје (52г, 53г, 62г, 66г, 71г, 71г, 73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по три починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по две лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74), Велес (79), Штип (77), Кочани (71) и Пробиштип (63). Сите починати пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.596 тестови преку: ИЈЗ-514, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-80, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–118, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-100, Авицена-221, Биотек-238, Систина-166, лабораторија Лаор-128, Синлаб – 46, Ремедика-28, Плодност – 32, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 686.

Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на кови-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

Според епидемиолошкита анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 66.093, активни 8.203
Куманово 8.246, активни 1.225
Прилеп 8.012, активни 889
Тетово 6.992, активни 655
Битола 5.916, активни 1224
Велес 5.280, активни 651
Гостивар 5.048, активни 453
Кавадарци 5.046, активни 477
Штип 4.807, активни 452
Охрид 4.793, активни 825
Струмица 3.876, активни 553
Струга 2.894, активни 222
Кочани 2.639, активни 302
Кичево 2.391, активни 293
Гевгелија 2.147, активни 320
Неготино 2.125, активни 226
Свети Николе 1.455, активни 154
Крива Паланка 1.192, активни 89
Ресен 1.181, активни 207
Радовиш 1.059, активни 126
Берово 981, активни 63
Делчево 938, активни 104
Дебар 919, активни 62
Виница 760, активни 112
Пробиштип 760, активни 36
Валандово 646, активни 100
Богданци 476, активни 73
Крушево 463, активни 104
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 370, активни 62
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 32
Пехчево 259, активни 22
Македонска Каменица 227, активни 14
Дојран 132, активни 14

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Македонија1 час

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ3 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија4 часа

Нов состанок на македонските и бугарските историчари, на дневен ред царот Самоил

Заедничката македонско-бугарска историска комисија одржува онлајн сесија денес и утре, јавуваат бугарските медиуми. Ова е втор состанок оваа година и...

Македонија5 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ5 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија6 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа6 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ6 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет6 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет7 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија23 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија24 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија1 ден

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија1 ден

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Досие