Контакт

Македонија

Босанскиот амбасадор Јаќимовиќ: Сакаме да ги зближиме нашите народи, дониравме на многудетни семејства

Објавено пред

Амбасадата на Босна и Херцеговина во Македонија подари покуќнина на две социјални семејства од селото Кучевиште. Донацијата ја предаде амбасадорот Драган Јаќимовиќ, кој денес ги посети семејствата Нешковиќ и Перовиќ. На семејствата им подари кујни, кревети, ламинат и плакари.

„Нашата цел е да ги зближиме нашите народи. За оваа донација се решивме кога слушнавме во какви услови живеат двете семејства, а клучно беше тоа што и едното и другото семејство се многудетни. Мора да се помага, без оглед на вера и националност“, изјави амбасадорот Јаќимовиќ за „А1он“.

Семејството Нешковиќ има три деца, а семејството Перовиќ четири. Двете семејства се во социјален ризик. Дека им треба помош, амбасадорот дознал од градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, а за целата акција поддршка добиле и од техничкиот премиер, Оливер Спасовски.

Кучевиште е скопско село, во кое повеќето од жителите се декларираат Срби.

Македонија

Мицкоски и Дурловски во Дебар: Време е градот да добие музеј и да го сочуваме наследството

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со носителот на Изборната единица 5, Игор Дурловски, ја посети општината Дебар и оствари посета со населението. На средбата Мицкоски порача дека во програмата на ВМРО-ДПМНЕ има такви мерки што ќе гарантираат безусловна правда и нула толеранција на корупцијата.

„Јас ќе почнам со дилемата дека овие избори се практично една раскрсница како сакаме да ја гледаме нашата држава во следните четири години. Тоа е една суштинска дилема, која на овие избори е поставена пред секој жител, без разлика дали е Македонец, Албанец, Турчин, Влав, Србин, Бошњак, Ром, Егиќанец. Овие избори се избор каква Македонија сакаме да видиме за четири години од сега, а јас би рекол и во годините што следуваатт по овие четири години. Дали сакаме да гледаме Македонија, која ќе биде засрамена, понижена, омаловажена, опљачкана, полна со криминал, корупција, многу неуспеси, или Македонија, која ќе биде горда, исправена и која сите жители што се дел од неа ќе може гордо да кажат – да, јас сум од Македонија, среќни граѓани. Држава во која секој ќе го пронајде сопственото место затоа што тоа место одговара на неговиот квалитет, на неговите компетенции“, истакна Мицкоски.

Мицкоски додаде дека граѓаните треба да се определат во каква држава сакаат да живеат, држава во која секојдневно ќе се гледаат чанти „луј витон“, полни со пари, или држава во која ќе владеат законите, ќе се почитува Уставот, а правото и правдината ќе бидат, пред сè.

Носителот на ИЕ 5, Игор Дурловски, укажа дека мора преку инвестициски проекти да се развие Дебар, да се охрабрат повратниците од странство, кои имаат желба да инвестираат тука, да се развие бањскиот туризам со модернизирање и проширување на постојните капацитети, но и да ги искористат потенцијалите на природата, кои се единствени околу Дебар и Дебарското Езеро.

„Нашата цел ќе биде да го сочуваме и промовираме културното и историското наследство по кое Дебар е препознатлив во историјата, да ги сочуваме споменот и делата на познатите дебарски зографи, копаничари, градители. Време е Дебар да добие музеј, музеј на преродбата. Музеј на Дичо Зограф и прославената дебарска школа, ова е проект од ‘Обновата на Македонија’, кој уверен сум дека ќе го поттикне локалниот културен и туристички развој на Дебар. Јас чувствувам сериозна одговорност, ја знам тежината на секој изговорен збор, на секое ветување. Секој предложен проект што треба да се реализира“, потенцира тој.

Дурловски од Дебар додаде дека обновата на Македонија е одговор на народот и затоа ја бара поддршка на 15 јули за да се направи пресвртница.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Се подигна свеста да се донира орган“ – средби во Владата со тимот што изврши трансплантација на срце

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска, во Владата, придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со дел од тимот што ја направи првата трансплантација на срце на 23 мај годинава, на кои им додели благодарница за историскиот подвиг, особено именувајќи ги сите што учествуваа во сложениот зафат.

На средбата присуствуваше и синот на донорот Емилија Динева, Влатко Динев, кому премиерот Спасовски симболично му врачи благодарница изразувајќи му огромна благодарност од свое лично име и од име на Владата.

„Благодарницата за семејството Диневи сакам лично да му ја предадам на синот на Емилија Динева, Влатко, и да се заблагодарам, прво, за нејзината лична одлука, а потоа и за согласноста на семејството нејзината одлука да ја претворат во трајно сеќавање за нејзиниот исклучителен хуман гест и желба – своите органи да ги дарува на оние на кои во моментот им се најпотребни за да продолжи друг живот“, рече премиерот Спасовски, кој ја искористи пригодата да им се заблагодари и на Иван Огненовски, кај кого беше извршена трансплантацијата, и на неговото семејство, кои, како што истакна премиерот, покажаа доверба во домашното здравство и во стручноста на целиот тим и му посака добро здравје.

Обраќајќи се кон тимот лекари и медицински персонал, премиерот Спасовски истакна дека успешната трансплантација на срце е историски резултат и вистински подвиг и сведоштво за висината на експертизата и стручноста на целиот здравствен систем во нашата земја бидејќи опфати голем број здравствени институции и поединци кои се вградени во ова историско остварување.

„Во време кога целото наше внимание, целиот наш здравствен систем е ставен во функција на справување со најголемата глобална здравствена криза поради пандемијата на Ковид-19, вие се обединивте, ги здруживте вашите капацитети, знаењата, искуството и стручноста за да извршите зафат кој претставува круна во кардиохирургијата и медицината воопшто“, оцени премиерот.

Спасовски истакна дека во изминатите години Владата силно инвестирала во здравствениот кадар како столб на здравствениот систем – луѓето што го обезбедуваат здравјето, кои ги овозможуваат грижата и негата за сите граѓани, потенцирајќи дека тоа ќе продолжи и понатаму со целосна поддршка на министерот Филипче и Министерството за здравство, при што со медицинските работници разговараше за актуелните решенија и активности во здравството.

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред присутните истакна дека со оваа постапка се заокружија два големи сегмента во здравствениот систем во нашата земја: трансплантацијата и кардиохирургијата.

„Ова е само почеток на една успешна соработка. Со овој чин се подигна свеста да се донира орган. Ги направивме сите подготовки за она што треба да значи трансплантација на срце. За кратко време се организира целата работа и сè заврши во најдобар ред. Направивме еден т.н heart-тим, во кој членуваат сите што имаат познавање од кардиохирургијата. Од срце му се заблагодарувам на семејството на починатата за хуманоста што ја покажаа на дело“, рече министерот Филипче.

Директорот на Клиниката за државна кардиохирурхија, д-р Сашко Јовев, им се заблагодари на претставниците на Владата за тоа што го препознаа нивниот труд.

„Трансплантацијата на срце претставува врв во срцевата кардиохирургија и во медицината воопшто. Но, ова што практично би требало да го препознаеме сега има научен, стручен, човечки мотивиран потенцијал, пред сè, во државното здравство, кој треба да биде препознаен. Единствено, ни треба само малку ветар во грбот, а сè друго оставете го на нас. Сакам да му се заблагодарам на синот на починатата затоа што спасија три животи. Со трансплантацијата не треба да престанеме тука. Оваа програма мора да постои, да опстои, да се развива, а ќе ја развиваме со помош од државата, медиумите и сите мотивирани стручни лица, кои го претставуваат тимот“, рече д-р Јовев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Зибери: Државна помош до 20.000 евра за сите млади за купување стан и куќа

Објавено пред

Кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери, ги посети младите семејства со кои разговараше за проблемите со кои се соочуваат.

„Нашите заложби во овој поглед се многу сериозни. Ние мора да ги насочиме нашите идеи во однос на плановите за поддршка на младите луѓе, во насока на поддршка на младите парови до 35-годишна возраст, кои имаат посериозни потреби и предизвици; поточно, мора да ја насочиме нашата поддршка кон паровите што сè уште не си го решиле станбениот проблем – да им се понуди помош во вид на кредит, без камата, до 20.000 евра“, истакна Зибери за време на разговорот со еден млад пар.

Меѓу другото, Зибери додаде дека во неговите планови е дополнително да ја развие и мрежата за предучилишно образование за градинките за деца затоа што, како што рече, констатиран е недостиг во овој сегмент.

„Секој не може да го испрати своето дете во системот на предучилишно образование, особено во
градинките“, додаде Зибери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија2 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија2 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија3 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт5 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија6 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија7 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет8 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет8 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија8 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет8 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија8 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет9 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет9 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет9 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет20 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Досие