Контакт

Македонија

(Видео) Заев: Добиената награда е доказ дека сме на прав пат, средствата ќе ги донирам во борбата против Ковид-19

Објавено пред

На македонскиот премиер Зоран Заев денеска во Берлин му беше врачена наградата за човекови права за 2020 година што ја доделува Фондацијата „Фридрих Еберт“.

Во своето обраќање по овој повод премиерот истакна дека се чувствува благодарно и скромно примајќи ја престижната награда додавајќи дека парите од наградата ќе ги донира во државниот солидарен фонд во борбата против Ковид-19.

„Оваа награда, која е создадена на иницијатива на високопочитуваните Карл и Ида Фејст и која е инспирирана од нивната долгогодишна борба и поддршка за правата на работниците и нивното движење, е комплементарна со мојата лична филозофија – живот за сите, еднаквост за сите, дијалог пред сè, конфликт никогаш“, порача Заев.

Потоа премиерот се задржа на развојот на својата политичка кариера и нагласи дека имало период кога државата, која била првенец во регионот на Западен Балкан во евроинтеграциите, била сведена на темен вилает на неколку локални моќници.

„Она што сакам да го предочам е дека ретко кој креваше глас против овој темен процес. Како и многупати во историјата, јас би рекол како од калап вадени диктатори, кои се благи на збор, а силни со тупаницата, успеаја да направат тектонско поместување и да ја искористат националистичката реторика за да креираат херметички затворено општество. Затоа во 2016 излеговме на улиците. Сите политички фактори, сите желни за слобода на мисла и говор, сите на кои им беше доста од автократијата и самопрокламираната олигархија, рекоа НЕ“, посочи премиерот во своето обраќање.

Потоа тој направи осврт на изминатите четири години.

„Најпрвин моравме да ја ослободиме државата од стегите на партизацијата и да донесеме професионализација, процес кој е болен и трае и ќе трае сè до конечната слобода. Понатаму, се соочивме со огромни социо-економски предизвици. Ја реструктурираме економијата со нов иновативен и инклузивен поглед. Сега се соочуваме со планетарна криза – коронавирусот. Но, ние сме мали, ама жилави. Имаме одличен план, кој го реализираме во борбата не само со вирусот туку и со сите импликации што тој ги носи“, истакна Заев.

Тој потсети, како што рече, и на двата клучни договора што ги постигнавме со нашите соседи.

„Историјата ја искористивме како алатка за градење на иднината. Човековите права и правото на самоопределување на секој граѓанин не може да бидат предмет на дипломатски преговори и договори. Тие се потврдени и гарантирани принципи на меѓународното јавно право и придобивките од него. Затоа, непобитен е фактот дека македонскиот јазик и македонскиот народ се реалност“, нагласи премиерот.

На крајот, тој ја посвети наградата, како што рече, на сите генерации што ја граделе и градат државата.

„Борбата за демократија, општествена и економска правда не е конечен чин. Таа е постојана, се менува, се приспособува, учи и секогаш, без разлика на тоа колку некој ќе ја потисне, излегува на површина“, истакна македонскиот премиер во својот говор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Николов: Ќе иницирам основање фонд преку кој ќе обезбедиме маска за секој штипјанец

Објавено пред

Ќе иницирам основање фонд преку кој ќе обезбедиме маска за секој штипјанец додека трае ковид-19, изјави денеска Сашко Николов, кандидат од СДСМ за градоначалник на општина Штип.

Тој рече дека како доктор лично ги сведочи натчовечките напори кои ги прават неговите колеги во борбата против пандемијата, а на здравствените работници повеќе од било ким е потребана поддршката од граѓаните.

„Како иден градоначалник на општина Штип се обврзувам да направам се да го заштитам јавното здравје и сите капацитети на општината да бидат ставени во функција на борбата против коронавирусот. Ќе иницирам основање фонд преку кој ќе обезбедиме бесплатни заштитни маски за сите штипјани, за полесно справување додека трае кризата со Ковид-19 и ќе апелирам до сите компании, граѓани и донатори да учествуваат со свој придонес во оваа наша заедничка цел. Во рамки на Кризниот штаб и натаму ќе продолжиме со редовна и навремена дезинфекција на сите јавни установи кои се под надлежност на општината. Во време на криза потребна е солидарност и целосна грижа за ранливата катeгорија на граѓани. Во таа насока, ќе ја зацврстиме соработката со приватниот сектор за донации кои ќе бидат доделени до овие граѓани, како и соработка со Црвен Крст и сите волонтери за достава на лекови и намирници во домовите до сите штипјани кои од различни причини се спречени сами да ги обезбедат“, рече Николов.

Како што доодаде, изборниот процес е организиран безбедно, со безбедна изборна кампања и со строго почитување на сите протоколи за заштита.

Николов рече дека 13 декември, денот кога Штип го бира својот градоначалник ќе биде целосно здравствено безбеден ден зошто секој еден учесник во процесот и гласачите ќе ги почитуваат здравствените мерки.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ до Мицкоски: Доста плачеш и лажеш, народот не те сака

Објавено пред

Мицкоски, доста плачеш и доста лажеш, народот не те сака, на твоите лаги не ти веруваат ниту во твојата партија, порача владејачкиот СДСМ до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по неговото обраќање на денешниот протест.

„Со сите лаги што ги изнесе денеска на таканаречениот протест, Христијан Мицкоски само ја потврди студијата на ЕУ дека тој и неговите профили на социјалните мрежи е извор на дезинформации и лажни вести.

Мицкоски, доста ги малтретираш твои приврзаници со кои си организираш таканаречени протести кои служат единствено да си ја спасиш фотелјата во белиот дворец.

Мицкоски, доста лажеш и глумиш загриженост, факт е дека за идентитетот македонски, за македонскиот јазик ниту се преговара ниту ќе се преговара.

Мицкоски, доста плачеш, граѓаните на 15 јули ти го покажаа патот на изборите, во опозиција каде уште долго ќе останеш.

Граѓаните одбраа државата да продолжи напред кон развој и интеграција, Мицкоски останува сам, изолиран во сопствениот очај, во сопствената хистерија“, наведе СДСМ во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Објавено пред

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања во Штип.

„Законот за ратификација на Преспанскиот договор прави јасни динстикција кога заборуваме за Владата на Република Северна Македонија, за Министерството за здравство, и таа динстикција е јасна. Но, кога зборуваме за македонската историја, македонската политика, македонскиот народ, Македонец, македонска и македонско – придавката е идентитетска и јасно дефинирана“, изјави Заев.

Тој изрази надеж дека Бугарија ќе направи позитивен исчекор во однос на нашите евроинтеграции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија2 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ3 часа

Во сообраќајна несреќа загина 25-годишно момче

Дваесет и петгодишник загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на автопатот Куманово-Скопје, кај Агино Село. Момчето управувало со...

Македонија5 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет6 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија7 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија7 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија8 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија22 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија23 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија24 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија1 ден

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ1 ден

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион1 ден

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ1 ден

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Досие