Контакт

Македонија

(Видео) Ковачки до Ковачевски: Ајде дезертеру, кажи дали го злоупотреби чичко ти Александар Ковачевски за да избегнеш војска

Објавено пред

Ајде дезертеру Ковачевски, охрабри се и кажи, дали си трајно неспособен или си лажел пред АРМ за да избегнеш служење војска, му порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки на премиерот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

„Што е толку тешко? Нема трето. Или си трајно неспособен или си лажел. И едното и другото се подеднакво лоши, бидејќи таков човек не смее да ја води државата“, рече Ковачки.

„Тогаш кога дезертерот Ковачевски ќе одлучи да одговори, нека одговори и дали за впишување на неговата состојба како трајно неспособен помогнал и негов близок роднина Александар Ковачевски, кој во тоа време бил началник во Министерството за одбрана и одговорен за Куманово.

Дали дезертерот Ковачевски ја злоупотребил моќта на својот близок роднина и избегал од служење војска и од регрутација во 2001 година?

Дали додека стотици мажи од Куманово одеа на регрутација и се одважија да ја бранат Македонија, дезертерот Ковачевски се сокрил зад функцијата на својот близок роднина и се пишал како трајно неспособен?“ праша тој.

Единствен начин, според Ковачки, да се дознае, доколку Ковачевски одбива да признае, е судот веднаш да почне постапка за одземање на деловната способност.

Народот мора да знае каков човек ја води Македонија, дали трајно неспособен или лажливец, но и во првиот и во вториот случај потребна е оставка, заклучи Ковачки.

Македонија

Тупанчески: Мора да бидеме внимателни со ветингот, дали тој ќе биде парцијален или ќе се однесува на сите функционери

Објавено пред

Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека мора многу да се внимава за процесот на ветинг.

dobivaj vesti na viber

Како пример ја посочи Албанија, која практично, по спроведувањето на ветингот остана без судии и јавни обвинители ,, 80% од апелационото подрачје не го поминаа тој филтер. Од 9 судии во Уставен суд, 6 судии не го поминаа, вклучувајќи го и претседателот на Уставниот суд. Веќе две години ,Албанија укажува дека нема доволен број судии”, рече Тупанчески на првиот панел во рамките на годишната конференција ,, Годинa на нови можности”.

Според Тупанчески , при проверка на судиите и јавните обвинители треба да се земат предвид 4 критериуми: интегритет, квалификации, поврзаноста со организиран криминал и имотната состојба.

,,Во нашата држава подолго време се заговара процесот на ветинг, но пред да стигнеме до него, потребно е да одговориме на неколку прашања: Дали ветингот ќе биде парцијален и дали ќе се однесува на судството и обвинителството или пак на сите избрани и именувани функционери. Дали ветингот ќе биде направен со постојните капацитети што ги имаме затоа што во моментот нашата држава располага со капацитети кои би можеле да се позанимаваат со оваа проблематика и третиот сегмент е , дали би го правеле со постојната регулатива или со нова која исклучително ќе ја третира оваа материја. Се согласувам дека треба да има филтрација, проверка, но она што треба да го одговориме е начинот на кој тоа ќе го направиме” рече Тупанчески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба на министрите за внатрешни работи на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Спасовски и Демерџиев

Објавено пред

Денеска, во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија во Скопје, министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, оствари работна средба со министерот за внатрешни работи на Република Бугарија, Иван Демерџиев.

dobivaj vesti na viber

Двајцата министри ја потенцираа одличната соработка меѓу полициите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, што е еднакво важно како за министерства за внатрешни работи на двете земји така и за двете држави, но и за регионот. Министрите Спасовски и Демерџиев ја потврдија посветеноста на унапредувањето и продлабочувањето на билатералната и оперативната соработка во насока на зајакната регионална соработка како еден од главните приоритети, особено во делот на сузбивање на организираниот криминал, трговијата со луѓе, недозволената трговија со дрога, шверцувањето мигранти и справувањето со илегалната миграција. Во насока на добрата соработка меѓу двете полиции беа посочени и заедничките вежби на специјалните единици на двете земји, кои минатата година беа во Софија и во Охрид.

Особено е важно, потенцираа двајцата министри, одржувањето редовни директни контакти, со цел да си помогнеме едни на други, а во насока на решавање какви било безбедносни предизвици.

„Оваа средба ја реализираме на неколку дена пред чествувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4 февруари во услови на зголемени тензии и разни најави за евентуално нарушување на јавниот ред и мир. Сакам да потенцирам, да упатам јасна порака дека македонската полиција ги презема сите неопходни мерки и активности и дека апсолутно нема да дозволиме никаков инцидент, односно ќе имаме чествување како што му прилега на нашиот великан Гоце Делчев“, рече министерот Спасовски.

Министерот Демерџиев потенцира дека бугарското Министерство за внатрешни работи ќе ги преземе сите мерки за да се избегнат провокации на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев. „Работиме превентивно за да нема проблеми. Ќе направиме сè што е неопходно од бугарска страна за чествувањето да помине како што треба. Да не дозволиме поединци да палат оган таму каде што го нема. Исто така, очекувам целосно расчистување на нападот врз Пендиков и виновниците да бидат казнети. Само со адекватни казни ќе спречиме слични случаи во иднина“, рече министерот Демерџиев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тупанчески: АКМИС и кејс менаџмент-системот се двете алатки што ќе помогнат во детектирање на лошите состојби во правосудниот систем

Објавено пред

Министерот за правда, Никола Тупанчески, говорејќи за распределбата на предметите во судовите и јавните обвинителства, посочи дека од 1 јануари 2023 година задолжително се применустемот за ува сиправување со предмети во обвинителствата.

dobivaj vesti na viber

„Праксата за доделување судски предмети, како што беше во минатото, на рака, повеќе не постои. Во судовите предметите се распределуваат и прераспределуваат преку АКМИС-системот. Тоа е законска обврска, а начинот на распределба се уредува со судскиот деловник“, рече Тупанчески во своето обраќање на панелот 1 во рамките на годишната конференција „Година на нови можности“.

АКМИС-системот и Case management system-от се, всушност, двете алатки што ќе помогнат во детектирање на лошите состојби и истовремено подобрување на ефикасноста на судството и на Јавното обвинителство. Од 2020 година постои посебен Закон за управување со движењето на предметите во судовите.

„Со АКМИС-системот и со Case management system-от практично и со оваа законодавна алатка ќе придонесеме точно да се знае во која фаза од постапката кој предмет се наоѓа. Ако се земат предвид последните случувања во нашата држава, многу е важен фактот предметот да се следи од иницијалната фаза во која насока се наоѓа и движи и која е причината за сторнирање, односно одолжување на судските спорови. Овие два система заедно со законското решение ќе овозможат подобрување на ефикасноста и ефективноста на правосудниот систем“, порача Тупанчески.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ2 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија5 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија5 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија6 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион7 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија7 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион9 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа10 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија10 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа10 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија11 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија21 час

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт1 ден

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...