Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски: Сакаат да ме вовлечат во играта, дека сум зел пари од Кичеец

Објавено пред

Власта сака да ме вовлече и инкриминира во случајот „Рекет“, сакаат да создадат слика во јавноста дека Мицко зел пари од Зоки Кичеец, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција во обраќањето за случајот „Рекет“.

„Сум се гледал со сите слободни граѓани, но суштината е дека власта сака да покаже дека тој Зоки му дал пари на Мицко. Сакаат да ме вмешаат во таа рашомонијада. Еве, дајте доказ дека сум инкриминиран, не треба Рускоска и Реџепагиќ да ме спроведат, сам ќе се пријавам во истражниот затвор“, рече Мицкоски.

Мицкоски потврди и дека се сретнал со првосомничениот Бојан Јованоски, но потврди дека тоа нема врска со негова вмешаност во случајот.

„На првосомничениот лично му го честитав роденденот од почит кон медиумите и кон телевизијата чиј сопственик беше тој. Да, сум се видел и со другите кои се дел од оваа афера, но доколку имаат каков било доказ што ќе значи мое инкриминирање, охрабрувам уште веднаш да го објават“, додава Мицкоски.

Во однос на неговото излагање за поврзаноста со „белградската куфер-политика“, како што ја нарече, Мицкоски рече дека легитимно било да ја праша власта дали се точни наводите од соседните медиуми за евентуална вмешност на соработниците на Заев во афетата со рекетирањето на Камчев.

„Медиуми од соседството имаа написи дека соработниците на премиерот се вклучени во оваа афера. Немаме докази, но сакам јавно да прашам, да објасни дали овие лица имаат врска со случајот. Сомнително е што во време кога излегуваат вакви натписи премиерот им ги продолжува договорите на соработниците од Белград“, рече Мицкоски.

Ги повикува институциите да се охрабрат и да ги истражат наводите од граѓаните по допрен глас за каква било вмешаност во случајот.

„Ако има некакви закани, ги упатуваме кон институциите. Ги охрабрувам да ги процесуираат сите такви индиции. Немам намера да интервенирам. Институциите нека истражат по допрен глас, си има обвинители кои треба да истражат дали има индиции, без разлика за кого се работи. Ако има, треба да отворат предмет и да го процесуираат. Ако има вина, да постапат, ако не, да ги ослободат од вина“, рече Мицкоски.

Во своето обраќање Мицкоски повторно побара притвор за осомничената обвинителка Катица Јанева, а не да биде амнестирана од вина и унапредена во републички обвинител, како што планира власта со новиот закон.

„Катица Јанева не е во притвор, може да избега, може да влијае на сведоците и како прв човек, да го повтори делото. Зошто телефонот на Катица не е на вештачење и зошто наместо да се забрза истрагата таа е на слобода и се сонча на плажите кај нашиот јужен сосед“, рече Мицкоски.

На прашањето кои чекори ќе ги преземе ВМРО-ДПМНЕ како опозиција за добивање датум за избори кој опозицијата континуирано го бара, шефот на опозцијата рече дека во партијата се размислува за најоптималното решение при што не исклучуваат протести и блокади на институции.

„Не можам однапред да најавам како ќе постапиме. Но, не сакам како опозиција да ги повториме грешките од минатото. На оваа битка гледам не како на брз спринт туку како на долг маратон. Не е исклучена можноста за напуштање институции, но чекорите што власта ќе ги преземе ќе ја изненадат власта“, додаде лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

Брачна двојка доктори во „Аџибадем Систина“ позитивни на Ковид-19

Објавено пред

Во вторникот (втори јуни) од КБ „Аџибадем Систина“ биле изолирани двајца доктори, кои воедно се и брачни содружници, суспектни на вирусот Ковид-19.

„По направените ПЦР тестови, се потврди позитивен резултат кај двајцата доктори“, информираат од болницата.

Според природата на работното место, едниот од нив немал никаков контакт со пациенти, додека другиот имал минимален контакт со пациенти.

„Утврдени и контактирани се сите луѓе со кои овие лица биле во контакт и на истите веќе им е извршено тестирање и резултатите кај сите нив до сега се негативни“, се наведува во соопштението на „Аџибадем Систина“ во кое се додава дека болницата продолжува да работи со полн капацитет и со преземање на сите максимални мерки за заштита на своите вработени и пациенти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нема казни за возачите кои полицискиот час ги затече на автопат

Објавено пред

Не се казнети лицата кои вчера патуваа и по почетокот на полицискиот час. Дополнителната заменик -министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, денес извести дека полицијата имала разбирање за патниците.

„Полицијата го следеше метежот на улиците и автопатот и имавме разбирање за граѓаните кои беа затечени во моментот кога почна полицискиот час. Полицијата укажуваше побрзо да се упатат до крајните дестинации на кои се тргнати, односно да го почитуваат полицискиот час. Во некој период од половина час кога беа затечени не беа изречени мерки, само беа писмено предупредени“, извести Петровска.

Бегајќи од карантинот во Скопје, Куманово, Тетово и Штип полицискиот час многумина ги фати на автопат или на патарини. Долги колони возила беа регистрирани на влезот во Охрид и по почетокот на полицискиот час.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Објавено пред

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да извршат увид во внатрешниот дел на објектот кој според протоколите на работа не смее да работи.

Уредот е даден на вештачење, а против сите лица кои ќе се утврди дека го прекршиле протоколот ќе бидат поднесени кривични пријави. Пред да биде одземен уредот за снимање каде што се снимките од надзорните камери, сопственикот тврдел дека истиот е украден, но не знаел да одговори кога.

Освен Мицкоски, со него бил и поранешен функционер во Владата, односно МВР, кој сега е припадник на министерството.

„Со оглед дека постоеја сомневања дека има прекршувања на мерките за заштита, а со тоа и сторување на кривично дело, непочитување на донесените мерки за заштита од пандемија, известен е јавен обвинител од кого е добиена наредба за одземање на уредот за снимање од безбедносните камери во објектот. Во непосредна близина на објектот, како и во самиот објект, забележани се полициски службеници, кои по опис на своите работни места, не требало да бидат присутни таму. Ова предизвикало сомнеж за нивната намера и со оглед дека станува збор за фреквентно место, повикани се службеници на ЕБР, како превентивно обезбедување на просторот. Ангажирањето е направено според прописите на министерството. По дадената наредба за одземање на уредот за снимање, сопственикот кажал дека тој бил украден, но дека не се сеќава кога. За ова е известен јавен обвинител и во координација со судија за претходна постапка, добиена е наредба за претрес на објектот. По направениот претрес, најден е уредот за снимање на безбедносните камери и истиот е одземен. Согласно наредбата, тој сега се вештачи за да се потврди присуството на лицата во објектот“, рече дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска.

Според Петровска, инспекторите го забележале излегувањето на Мицкоски од внатрешноста на кафеаната, откако претходно, беа спречени да влезат во неа. Дури потоа, им било отворено по што виделе дека кујната била користена, односно била извршувана угостителска дејност.

„Целта на надзорот бил проверка дали угостителите ги спроведуваат мерките за заштита до Ковид-19. По нивна проценка, не е побарана полициска асистенција.При обид да се изврши надзор во угостителскиот објект ‘Чардак’, од страна на вработени во објектот, инспекторите биле попречени и не им било дозволено да извршат надзор во внатрешниот дел на објектот со образложение дека немаат клуч од тој дел од објектот. Кога инспекторите се оддалечиле од објектот и преминале кон другите објекти, забележале дека од внатрешноста излегуваат неколку лица. Потоа, тие се вратиле во објектот и инсистирале да се изврши надзорот согласно законите. МВР по јавување на еден од очевидците, упатува полициски службеници на местото на настанот. По пристигнувањето на лицето кое се претставило како еден од сопствениците на објектот, истото го отворило горниот кат, односно винаријата ‘Чардак’, по што инспекторите извршиле увид во просторот, не биле затекнати гости, но во истиот имало користени садови и чаши, остатоци од храна, што упатувало на тоа дека внатрешниот дел сепак бил користен од некого“, додаде Петровска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 час

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија3 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет4 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ5 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа6 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет7 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион18 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион19 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија21 час

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ22 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија22 часа

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија24 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија1 ден

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија1 ден

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ1 ден

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија1 ден

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион1 ден

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Досие