Контакт

Македонија

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Објавено пред

Полициско обезбедување на улицата Самуилова има и утринава, а во пресрет на утрешното чествување на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“. Околу местото кружат и полициски патроли бидејќи утрешниот настан е проценет како од висок ризик. Затворањето на „Самуилова“ се протега на потегот од улицата Иљо Војвода (вијадукт Самуилова) до крстосницата со улицата Прохор Пчињски.

dobivaj vesti na viber

Пристапот до црквата „Свети Спас“ ќе биде дополнително ограничен во текот на утрешниот ден. Пристап ќе имаат акредитирани новинари и лица што ќе имаат дозвола, а настанот ќе се одвива по строг протокол. Веќе е познато дека МВР според безбедносна процена ќе запира и Бугари, кои ќе сакаат да влезат во Македонија, а претставуваат ризик за нашата држава.

На одбележувањето навивачката група „Комити“ повика да се одбрани Гоце Делчев. Присуство најавија бугарски делегации бидејќи чествувањето ќе биде заедничко. Европратеникот Ангел Џамбаски, кој го негира постоењето на македонскиот народ, исто така најави дека ќе дојде на гробот во „Свети Спас“.

Во изминатите два дена претседатели на одредени политички партии и претседатели на граѓански патриотски здруженија биле повикувани на разговор во полициска станица, а поводот бил чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев.

Скопје

Герасимовски: Наставниците и стручните служби ги завршија обуките против меѓуврсничкото насилство

Објавено пред

Општина Центар им додели сертификати на наставниците и на стручните соработници од сите училишта во општината, кои ги посетија обуките за рано препознавање, решавање и превенција на врсничко насилство – булинг. Обуките беа одржани во соработка со здружението „Европски соѕвездија“ во КСП „Центар – Јадро“ од страна на еминентни универзитетски професори.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, денеска при доделувањето на благодарниците порача дека булингот не е наивен проблем, туку крајно сериозен и како таков треба да се сфати. Тој им порача на наставниците и на стручните лица од училиштата да го применуваат стекнатото знаење од обуките и сериозно да пристапат кон решавање на проблемите со меѓуврсничкото насилство.

„Врсничкото насилство не смее да се игнорира. Тоа може да предизвика сериозни последици врз здравјето на учениците и семејството затоа ние како локални самоуправи имаме одговорност да ги преземеме сите мерки и активности за поголема безбедност во образовните установи. Нашите наставнички и стручниот кадар ги завршија обуките за рано препознавање и решавање на булингот меѓу учениците и искрено верувам дека новите знаења што ги добија од професори стручни во областа ќе ги применат во пракса и ќе преземат соодветни мерки кога ќе препознаат меѓуврсничко насилство меѓу учениците. Во оваа пригода ги повикувам и родителите да се вклучат во целиот процес. За искоренување на оваа појава, сите три алки се исклучително важни: наставници, стручна служба и родители. Воспитувањето доаѓа од дома затоа да разговараме за проблемите, да укажеме на примерното однесување и да зборуваме за последиците од исмевањето“, рече Герасимовски пред присутните.

Општина Центар се грижи за здравјето и иднината на учениците затоа вложува во континуирана едукација на образовниот кадар, во подобро утре за децата и следните генерации.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Објавено пред

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот 41-а став 1 во делот „јавно” од Законот за средното образование, информираат од Уставниот суд.

dobivaj vesti na viber

„Исто така, по сопствена иницијатива, Судот одлучи да се поведе постапка и за оценување на уставноста на став 3 во делот „јавното“ од истиот член.

Причината за постоење основано сомнение во уставноста на овие делови од одредбите од Законот за средното образование, е што според Судот, со истите се повредува уставниот принцип на еднаквост, на начин што се воспоставува различен третман за учениците во јавните, во однос на учениците во приватните средни училишта при користењето на бесплатен превоз до училиштето, односно се предвидува ова право да го користат само редовните ученици во јавните средни училишта.

Судот одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на член 41-а став 2 од Законот за средното образование“, се додава во соопштението на Уставниот суд.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: После повеќе децении нов колекторски систем и канализација за Трпејца

Објавено пред

Во рамките на акција „Важно е! Од тебе зависат промените! на средба со граѓаните во село Трпејца се обрати градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков каде истакна дека како локална самоуправа се силно фокусирани да Трпејца го добие заслуженото место на туристичката мапа.

dobivaj vesti na viber

-Ние сме конкретно како локална самоуправа силно фокусирани тоа да го оствариме и нема бегање, ние ќе го направиме кога веќе сме на пат или од стариот проект кој што беше со 47-50 пумпи и економска неоправданост во секоја смисла на зборот, направивме проект кој што е само со една пумпа и да го решиме проблемот за цела Трпејца и Трпејца да го добие заслуженото место на туристичката мапа, рече Пецаков.

Во село Трпејца се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски каде потенцираше дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ има намера на целата територија на Македонија од централниот буџет да реалоцира до 250 милиони евра за проекти кои што се поврзани со општинската локална инфраструктура. Имено Мицкоски додаде дека за Охрид се предвидуваат 8 милиони евра годишно да се реалоцираат средства од централниот буџет за проекти во општината Охрид.

-Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ има намера на целата територија на Македонија да го реализира, а тоа е од централниот буџет да реалоцира до 250 милиони евра за проекти кои што се поврзани со општинската локална инфраструктура во делот на како што е случајот овде во ова населено место Трпејца, а тоа е канализациски систем со пречистителна станица, потоа водоснабдителни системи. За Охрид предвидуваме до 8 милиони евра годишно да реалоцираме средства од централниот буџет за проекти во општината Охрид, надвор од буџетот кој што го има самата општина или помеѓу 30-32 милиони евра за еден четиригодишен мандат.

Мицкоски при посетата наброја и се осврна и на други проекти за овој регион.

-Меѓу проектите кои што ги идентификувавме како приоритети е и проектот за изработка на канализација овде заедно со пречистителна станица. Сличен таков проект ќе се прави и во Долно Лакочереј, потоа тука е проектот за изградба на катна гаража во центарот на градот, до пазарот, потоа ново училиште „Глигор Прличев“, понатаму еден плоштад кај Чинарот и еден капитален проект кој што е многу значаен генерално за целата општина Охрид, а тоа е нов водоснабдителен систем „свињишки извори“ кој што е во вредност од близу половина милијарда денари или некаде над 8 милиони евра со што во следните 50 години практично Охрид ќе нема проблем со снабдување со вода, додаде Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија2 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа2 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет3 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион3 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Бријест во Осиек. Гори пластична...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија11 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија12 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија18 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија21 час

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија22 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија22 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ23 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Свет1 ден

Зеленски: Прашање на време е кога ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

На Киев му беше кажано дека е апсолутно можно преговорите за членство во Европската Унија да почнат оваа година, изјави...