Контакт

Македонија

(Видео) Помпео: Северна Македонија треба да ја водат умовите на граѓаните, а не руски ботови

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео во изјавата за медиумите нагласи дека растот на тимот во американската амбасада го симболизира и растот на односите меѓу двете земји кои оваа година одбележуваат 25 години. Република Северна Македонија е сојузник на американските војници во мисиите во Ирак и Авганистан и тоа е сериозен придонес за светскиот мир, порача Помпео.

„Ги поздравувам договорите за пријателство и соработка на вашата земја со соседите Грција и Бугарија со кои стана реалност членството во НАТО и ЕУ. САД, како водечка демократија во светот, ги почитува и поддржува сите земји кои ги унапредуваат демократските процеси, владеењето на правото и борбата против корупцијата. Северна Македонија, како независна и слободна земја ги почитува различностите и САД ќе продолжат да ве поддржуваат за доброто на вашите граѓани, за регионот и за светот“, рече државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

„Државата треба напред да ја водат срцата и умовите на граѓаните на Северна Македонија, а не руските ботови на социјалните мрежи. Ве предупредувам и од ризиците од кинеските инвестиции во чувствителни технологии и нејзината стратегија за подмитување при обезбедување зделки“,нагласи Помпео.

Македонија

Становите на поранешна ЈНА ќе можат да се откупуваат

Објавено пред

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети се условите за семејствата на припадниците на Армијата кои живеат во станови од фондот на поранешната ЈНА, после три децении неизвесност, конечно да ги откупат овие станови и да бидат „свои на своето“.

За ова информираше министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната прес-конференција заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

„Oва е една од темите која што ја отвори Генералштабот и многу припадници на Армијата кои што работат во Министерството за одбрана уште во 2018 година. На тој состанок можев да видам дека нашите сегашни вработени во Министерството и некои поранешни пензионери веќе беа уморни од нереализираните ветувања дека ова прашање ќе се реши. Еден период им било ветувано дека ќе можат да ги откупат становите, еден период им било ветувано дека ќе добијат стан во рамките на т.н. проект , АРМ – мој вистински дом, но годините минувале, а ова прашање никогаш не е решено. Од тој момент започнавме навистина да комуницираме со сите институции кои што се повикани, а соработувавме и со Собранието на Република Северна Македонија. Навистина постапуваме по сите правила и го изодевме дури и потешкиот пат заради тоа што сметавме дека мора да бидеме одлучни да го решиме проблемот и заради таа решеност успеавме најпосле да го решиме проблемот“, рече министерката Шекеринска.

Шекеринска рече дека како и останатите припадници на Армијата кои добиваат станбен надоместок од над 8.000 денари месечно, сега и лицата кои користат ваков тип на станови ќе бидат обезбедени и сигурни. Министерката ги повика сите корисници на вакви станови да поднесат барање до Комисијата најдоцна до 15 јануари следната година.

„Денешната прес-конференција е со цел да ги повикаме сите старешини, војници, сите лица од Министерството и од Армијата кои добиле претходно вакви станови од станбениот фонд на поранешната ЈНА да поднесат барање за откуп на становите до Комисијата која веќе е формирана, тоа да го направат во рок од 6 месеци од моментот кога беше донесен Законот, што значи до 15 јануари и да го решат проблемот кој очигледно за многу претходни раководства и многу претходни влади само изгледал нерешлив, бил решлив, можело да биде решен, ама постојано се одлагал. Одбраната навистина се промени, Армијата навистина се промени и тоа се промени на подобро. Грижата за сите наши сегашни и пензионирани вработени кои не ги заборавивме во овој Закон, навистина е наш врвен приоритет. Не можете да очекувате дека луѓето кои се во Армијата или во одбраната ќе бидат тука кога државата е во криза, кога имаат потреба да ја бранат, а во меѓу периодот да заборавате на нивните потреби“, порача министерката Шекеринска.

Министерот Бочварски го образложи процесот на поднесување на Барање и кои сè документи се потребни при аплицирањето и додаде дека Министерството за транспорт и врски покажа силна посветеност кон грижата за сите граѓани.

„Подеднакво водиме грижа за сите граѓани и за сите категории на граѓани во нашата држава. Покажуваме дека секој е важен, дека ги слушаме проблемите и дека наоѓаме решенија со силна институционална соработка со цел уште еден проблем кој што го имале дел од нашите граѓани да им биде надминат и решен“, рече министерот Бочварски.

Потполковникот Тони Јаневски, корисник на еден од овие станови во име на сите засегнати корисници на станови од поранешниот фонд на ЈНА упати благодарност до министерката за личното залагање и решеноста овој проблем да се надмине, како и благодарност до сите останати институции вклучени во изработката и донесувањето на овој исклучително важен закон.

„И покрај тоа што како припадници на Армијата сме оптимисти, полека низ годините го губевме оптимизмот дека овој проблем ќе биде решен. Со меѓу-институционална соработка и координација успеа да се дојде до законското решени кое го имаме пред нас и кое ми дава за право да кажам дека секој поединец, секој од нас е подеднакво важен за Министерството за одбрана и за Армијата“, рече потполковникот Јаневски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Посебен сообраќаен режим утре и задутре во Скопје поради посетата на шефицата на Европската комисија

Објавено пред

Во Скопје утре и задутре ќе има посебен сообраќаен режим поради посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

„Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје. Секторот за внатрешни работи Скопје апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници“, информираат од МВР.

Фон дер Лаен од 28 до 30 септември ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан, почнувајќи од Албанија и Македонија.

Шефицата на Европската комисија ќе го посети регионот една недела пред самитот ЕУ – Западен Балкан, кој ќе се одржи на 6 октомври во Словенија со лидерите од регионот.

Од Европската Унија инсистираат дека овој самит нема да биде самит за проширувањето, туку можност да се разговара за односите на ЕУ и регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци – 8, Куманово – 6, Прилеп, Битола, Неготино и Крива Паланка – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Куманово – 46, Струмица – 27, Кавадарци – 23, Штип – 20, Тетово – 18, Битола – 12, Дебар – 10, Валандово – 9, Свети Николе – 8, Гостивар и Пробиштип – по 7, Велес и Кочани – по 6, Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4, Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3, Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2, Охрид и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 починати лица од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е уште едно лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

Направени се 1.726 тестови преку: ИЈЗ-27, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-78, Биотек-71, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-320, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-36, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 996.

Досега во земјата се направени вкупно 1.279.154 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 82605, Активни 5629
Куманово 11256, Активни 941
Тетово 10798, Активни 932
Прилеп 8993, Активни 294
Гостивар 7948, Активни 482
Битола 7046, Активни 277
Велес 6152, Активни 318
Охрид 5907, Активни 515
Кавадарци 5853, Активни 211
Струмица 5694, Активни 304
Штип 5660, Активни 227
Кичево 3935, Активни 408
Струга 3774, Активни 365
Кочани 3206, Активни 138
Гевгелија 2392, Активни 79
Неготино 2307, Активни 37
Свети Николе 1873, Активни 112
Ресен 1528, Активни 93
Радовиш 1501, Активни 94
Дебар 1447, Активни 113
Крива Паланка 1400, Активни 83
Берово 1205, Активни 28
Делчево 1116, Активни 68
Виница 1022, Активни 51
Пробиштип 907, Активни 36
Валандово 806, Активни 27
Кратово 551, Активни 52
Богданци 544 11
Крушево 522, Активни 15
Македонски Брод 464, Активни 27
Демир Хисар 432, Активни 20
Демир Капија 409, Активни 7
Пехчево 312, Активни 4
Македонска Каменица 295, Активни 18
Дојран 139, Активни 1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа4 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија4 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија5 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија5 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа5 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет8 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија10 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија10 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ1 ден

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион1 ден

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија1 ден

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Досие