Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски: Заштитата на критичната инфраструктура приоритет за динамично интегрирање во евро-атлантските структури

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше обраќање на конференцијата „Критична инфраструктура – Концепт и безбедносни предизвици“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“. Министерот Спасовски, осврнувајќи се на темата на конференцијата, ја нагласи поврзаноста на критичната инфраструктура со безбедноста како нејзин делокруг на работа.

„Ако ја земеме предвид општата дефиниција за критична инфраструктура, без оглед што таа во разни држави може поинаку да биде систематизирана, под критична инфраструктура се подразбира сè она што е од витално значење за функционирањето и опстанокот на една заедница или општество. Следствено на тоа, а во контекст на нашите општествени приоритети за динамично интегрирање во евро-атлантските структури, јасно е зошто почнавме еден процес на законско и институционално регулирање на овој сегмент од безбедноста. Тоа подразбира процена, анализирање, дефинирање и заштита на критичната инфраструктура“, истакна министерот Спасовски во своето обраќање.

Според него, кон ова прашање, кое е од примарно значење, мора да се пристапи стручно, професионално и стратешки долгорочно затоа што овој сегмент е основата на функционирање на државата, системот и нејзините институции, и тоа колку поради веќе стандардизираните и нормирани западноевропски модели на заштита на критичната инфраструктура, толку и поради постојните регионални и меѓународни безбедносни трендови.

„Притоа, како земја кандидат за членка во ЕУ и земја која набргу ќе биде полноправен член на НАТО, ние веќе имаме одредени законски репери – како, на кој начин и во колкава мера треба да се одвива институционалната заштита на критичната инфраструктура. Имено, тука пред сè мислам на хармонизирање на националното законодавство со европските норми во сегментот на критичната инфраструктура, секако почитувајќи ги притоа нашите автономни политики и нашите принципи за безбедносна политика како неделив сегмент од остварувањето на националните интереси на Република Северна Македонија“, рече Спасовски.

Министерот за внатрешни работи, поздравувајќи ја организацијата на конференцијата посветена на критичната инфратструктура, која привлече импозантен меѓународен академски состав, го изрази своето уверување дека од неа ќе произлеат предлози и идеи, кои преку соработка на државните институции со академската и експертската јавност, ќе резултираат со изработување на стратешка рамка и регулатива со која ќе се даде законскиот основ за заштитата на критичната инфраструктура.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Училиштето „Александар Македонски“ забрани мобилни телефони за време на наставата

Објавено пред

Општинското основно училиште „Александар Македонски“ во Аеродром во соработка со Советот на родители донесе одлука за забрана на употребата на мобилни телефони за време на часовите.

За таа цел, училиштето набави посебни шкафчиња каде што ќе се оставаат телефоните и учениците ќе можат со поголемо внимание да го следат часот.

„Наставата без мобилни телефони ќе придонесе да се зголеми квалитетот на образовниот процес. Ги поттикнуваме и другите училишта во општината да ја применат оваа практика“, велат од Општината.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Антовски: Бонбона-бизнисот со продажба на Тиквешкото Езеро ќе им донесе милиони на блиски луѓе на Заев

Објавено пред

„Заев и Владата во заминување ја распродаваат државата, овој пат стигнаа и до новиот бонбона-бизнис – продажба на Тиквешкото Езеро. Бонбона-бизнисот со продажба на Тиквешкото Езеро ќе им донесе милиони на блиски луѓе на Заев, чија Влада е во заминување. Никој во светот не продава таков стратешки имот“, изјави Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, СДСМ ги користи последните денови на власт за да им ги наполни џебовите на своите олигарси.

„Ова значи грабеж на граѓаните. Пред избори туркаат грабеж. Планот за ЈПП за ХЕЦ ‘Чебрен’ е штетен за државата бидејќи според него на АД ЕЛЕМ би му припаднале само 25 отсто од акумулацијата за сметка на приватниот инвеститор, кој би бил мнозински сопственик.
Со овој план на 50-ина дена пред изборите СДСМ сака да го даде целиот воден фонд на Црна Река на приватен стопанственик, а воедно и управувањето со хидроцентралата „Тиквеш“.
Правното лице, кое ќе ја добие концесијата од Владата, ќе ги има подарок една од најдолгите реки во државата и хидроцентралата „Тиквеш’.

Ова е втор бонбона-бизнис на СДСМ во енергетскиот сектор. И овој пат граѓаните остануваат повторно со празни раце. Вакво раскрчмување на водниот потенцијал на Македонија нема да дозволиме. Црна Река е огромно богатство за државата и таа треба да биде искористена на начин на кој ќе има најголем бенефит за граѓаните. Уште еднаш апелираме власта да запре со раскрчмувањето на државните ресурси. Одговорност ќе има“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Компанијата шверцер на кокаин добивала државни тендери

Објавено пред

„Власта на Заев и криминалот се во коалиција. Последна потврда за тоа е информацијата дека лицата што шверцувале кокаин од Мексико добивале и државни тендери. А денес видовме од медиумите дека има сомнеж за дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, дека директно брифирала во медиуми за текот на акцијата на МВР, со што ги довела животите на полицајците во ризик. Значи, имаме компанија шверцер на кокаин, која добивала државни тендери, и Славјанка, заменик-министер за МВР, која брифира информации со што ја загрозува акцијата“, изјави Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, фирмата „Бенекс компании“ од Крушопек, чија дејност била увоз на овошје, завчера беше откриена дека заедно со пратките банани пренесувала и кокаин. Но, оваа таа фирма на 31 декември 2018 година на јавен тендер му продала возило на Јавното комунално претпријатие „Тетово“ во износ од еден и пол милион денари. Тоа е време кога Зоран Заев е премиер, Оливер Спасовски министер за внатрешни работи, а Теута Арифи градоначалник на Тетово како кандидат поддржан од СДСМ.

„Скандал до скандал. Кој ќе сноси одговорност сега? Замислете, од илјадници фирми јавна набавка, добила токму оваа фирма, ‘Бенекс’ од Крушопек добила и државни пари. Долго време посочувавме дека во Македонија цвета трговијата со дрога, а Заев и Спасовски ништо не презедоа за нејзино сузбивање. Напротив, гледаме дека наркокартелите дури и биле поддржувани со народни пари. Но, дали е само оваа помош, помошта што ја добиле од власта на Зоран Заев и Оливер Спасовски? Доволен повод за сомнеж за нелегални активности на фирмата ‘Бенекс’ требало да им биде фактот што таа фирма во 2018 година пријавила обрт од речиси 3 милиони евра.

Ќе признаете дека оваа сума е незамислива за многу други сериозни компании, а не за една фирма што увезува овошје. Колку ли пратки со кокаин „Бенекс“ направила во време на Зоран Заев и Оливер Спасовски? Колку од кокаинот поминал низ Македонија, а колку останал да се продава тука? Колку милиони евра била заработката на наркокартелот од Крушопек и дали од тие милиони, неколку завршиле кај претставници од власта? Дополнително, постојат основани сомненија дека високи полициски функционери, предводени директно од заменик-министерот Славјанка Петровска, ја загрозиле акцијата на специјалните полициски сили во Крушопек.

Во текот на акцијата, првин на социјалните мрежи, а потоа и во медиумите, била лиферувана веста за акцијата за сузбивање трговија со дрога, па биле пуштани полувистини. Дали на тој начин биле информирани наркокартелите и се попречувало во спроведувањето на полициската операција? Зарем до таму дојдовме, структурите во полицијата поврзани со подземјето, да минираат акции на своите колеги и со тоа да ги доведуваат во опасност. Криминалот расцвета со Зоран Заев и Оливер Спасовски. Наркокартелите владеат не само со подземјето и улиците туку и со целата држава. На нарковласта мора да ѝ се застане на патот. На 12 април народот ќе ги казни Заев и Спасовски за нивното шурување со подземјето и криминалот. По 12 април, во Македонија ќе владеат правото и правната држава“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ41 минута

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 часа

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија3 часа

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија4 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија4 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава4 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет5 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион5 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет6 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет6 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет7 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија17 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ22 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија1 ден

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија1 ден

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија1 ден

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Досие