Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски со детали за акцијата во која беа уапсени полицајци и цариници

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната прес-конференција сподели детали во врска со истрагата, во која беа уапсени тројца службеници на МВР и петмина царинци.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека акцијата била реализирана во подолг временски период од речиси 9 месеци по насока на јавен обвинител од Специјалното одделение за гонење овластени службени лица во ОЈО за гонење организиран криминал и корупција. Во текот на истрагата биле потврдени сомненијата дека лицата се инволвирани во набавка и продажба на наркотична дрога, пред сè, кокаин, но и марихуана, на лица заинтересирани купувачи на територијата на Куманово, но и на територијата на Скопје.

„По претходно добиени информации дека лицата опфатени во истрагата преземаат активности поврзани со шверцување и пренесување нелегална стока од територијата на нашата држава до територијата на Р. Косово преку зелениот појас на граничната линија, во пределот на граничниот премин Белановце, во соработка со надлежните служби од косовска страна на 2.11.2021, во близина на с. Жегра во Косово, е сопрено товарно возило комбе, во кое се пронајдени 190 кг разни видови медикаменти во вид на таблети. Истрагата за осомничените лица продолжи по што на 5.11.2021, по претходно добиени информации дека осомничените се подготвуваат да преземат активности на Меѓународниот аеродром ‘Скопје’, при што лицата презеле пратка, како резултат на активностите на полициските службеници на МВР, во непосредна близина на Меѓународниот аеродром ‘Скопје’ запрено е товарно возило комбе, со кумановски регистарски ознаки, управувано од лице што е во роднинска врска со двајцата осомничени полициски службеници, а еден од полициските службеници опфатени во истрагата имал улога да биде чистач, односно да го обезбедува возилото со пратката во него. Под сомнение дека со комбето се пренесува стока преземена од Меѓународниот аеродром ‘Скопје’, поточно од карго-терминалот, за која осомничените немаат соодветна документација, од страна на полициски службеници надлежни за истрагата побарана е асистенција од Царинската управа, со цел проверка на стоката што лицата ја презеле од карго-терминалот“, изјави Спасовски.

Тој дополни дека дд страна на Царинската управа испратен е тим од царински службеници од Секторот за контрола и истраги, кои по доаѓање на самото место, не ги презеле потребните мерки во согласност со нивните законски надлежности со цел да извршат контрола на стоката, туку ги информирале полициските службеници дека од извршената контрола не се констатирани неправилности, односно сè е во ред со стоката, а царинските давачки се уредно платени. Тие, под изговор дека ќе ја однесат стоката на дополнителна проверка и физичка контрола во царински терминал на подрачјето на Куманово, со службено царинско возило, чистејќи го патот, го предводеле натовареното комбе до крајната дестинација – приватен имот во домот на еден од осомничените, каде што се чувала стоката. Кога царинските службеници од Секторот за контрола и истраги од Царинската управа со стоката пристигнале во домот на осомничените лица, тие си заминале кон Скопје, а од страна на полициските службеници комбето е затекнато во двор од куќа на еден од осомничените и по претходно обезбедена наредба од судија на претходна постапка од Основниот суд Куманово, извршен е претрес во возилото и во куќата. При претресот било утврдено дека во возилото има 13 големи кутии, во кои вкупно има 1.555.600 таблети, без фабричко пакување и без упатство, од египетска фирма. Притоа, фактурата во согласност со декларацијата, според која станува збор за галантерија за мобилни телефони и компјутери, за која биле платени давачките од страна на шпедицијата, изнесува речиси 3.500 долари, но по извршена дополнителна процена од страна на Царинската управа, утврдено е дека станува збор за производи надвор од декларацијата – таблети „псевдоефедрин“, во проценета вредност од над 100.000 долари.

Од страна на полициски службеници на самото место бил повикан и инспектор на „Малмед“, со цел да се извршат проверки во однос на пронајдените таблети, при што е утврдено дека таблетите не се регистрирани во нашата држава, за нив нема одобрение за пуштање во промет, но ни дозвола за интервентен увоз за овие медикаменти, што значи дека тие се незаконски влезени и се нелегални за нашиот пазар. Тоа едноставно би значело дека самиот влез на овие таблети на нашиот пазар претставува кривично дело.

„Тоа се постапки што може да траат неколку дена, но и неколку месеци, па и години ако е потребно – сè со цел сите инволвирани да ги изнесеме пред лицето на правдата“, нагласи Спасовски.

Македонија

АМСМ: Оштетена e оградата на мостот на Вардар, на патот кај селата Орешани – Таор

Објавено пред

На патниот правец Р2131 од с.Орешани – с.Таор, на мостот на река Вардар, дел од заштитната ограда на самиот мост е оштетена поради излетано тешко моторно возило. Екипите на Ј.П. Македонијапат на самото место е поставија соодветна сообраќајна сигнализација (насочници), соопшти АМСМ.

dobivaj vesti na viber

Од таму, на учесниците во сообраќајот им препорачуваат крајно внимателно управување со возилата, прилагодување на брзината спрема условите на патот и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Превртен автомобил кај Тетово, удрил во заштитната ограда на автопатот

Објавено пред

Несреќа се случи пред влезот на Групчин, во близина на Тетово. Автомобил удрил во заштитната ограда на автопатот Тетово-Скопје, по што се превртел. Засега не е познато дали има повредени лица.

dobivaj vesti na viber

Вратата од страна на возачот беше отворена, а екипата на „Макфакс“ јавува дека на местото немало друго возило, ниту повредени лица. На терен веќе имаше полиција

Од МВР посочуваат дека веќе го проверуваат настанот. На терен немаше ниту Брза помош, додека околу возилото имаше повеќе лица меѓу кои и минувачи.

Прикажи повеќе...

Македонија

По 22 години конечно некој во државата за која се боревме, се сети дека постоиме, велат од Здружението „Бранител 2001“

Објавено пред

Здружението на воени ветерани “Бранител 2001” изразува благодарност до Градоначалникот на општина Ѓорче Петров и членовите на Советот за денешниот, како што велат, значаен чекор.

dobivaj vesti na viber

„Усвојувањето на Одлука за ослободување на членовите на семејствата на бранителите од конфликтот во 2001 година од месечна партиципација за градинка, како и од паричниот надомест кој се дава за оброк во основните училишта е чекор кои мора да го поздравиме. По 22 години конечно некој во Република Македонија, во државата за која се боревме и ја браневме да се сети дека постоиме и дека ние Бранителите сме луѓе со чест и достоинство“, велат од здружението на воени ветерани.

Апелираат да не се застанува тука и повикуваат останатите општини да го следат примерот на општина Ѓорче Петров и барем на момент да се сетат дека тие постојат и дека дале значаен придонес во градењето на ова парче земја.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ5 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ5 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ7 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија10 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија12 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија13 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија13 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија13 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија14 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет14 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија15 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион15 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион15 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет15 часа

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет16 часа

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет16 часа

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...

Македонија1 ден

Професорката Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Професорката од Економскиот институт Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ. Актуелната проректорка за финансии на УКИМ, Билјана Ангелова стана...

Свет1 ден

Путин жестоко се закани, бара апсење на двајца генерали

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи за нападот со дронови врз Москва. Тој ја обвини Украина за терористичка активност и...