Контакт

Македонија

Во касарна на Криволак групен карантин за 200 лица, се очекува бројот на заболени да расте

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, на последната прес-конференција посочи дека очекува во согласност со податоците од веќе заболените лица бројот на заболени да се зголемува во идниот период.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека мора да се почитуваат мерките за да се спречи локалната трансмисија.

Во однос на 200-те лица што беа заглавени на граница, а кои доаѓаат во земјата, тие ќе бидат во групен карантин во касарна на Криволак, посочи министерот.

„Дозволете да се обратам до јавноста со многу важни пораки. Епидемијата е во силен ек, секоја епидемија има свој тек, има почеток, пик, врв. Очекувано е во согласност со сите епидемиолошки податоци на луѓето бројот на заболени да се зголемува во идниот период. Најважно е да се спречи локалната трансмисија, ќе направиме сè да ја спречиме инфекцијата. Останете дома, не собирајте се, излегувајте само со итност, не контактирајте многу со луѓето, не задржувајте се во маркетите, држете дистанца, задолжително често мијте ги рацете 20-30 секунди. Од сите зависи“, рече Филипче.

Тој е дециден дека на 200 лица што одат во групен карантин ќе им бидат обезбедени сите услови.

„Речиси 200 луѓе, кои беа на унгарско-српската граница, ќе дојдат со организиран превоз на преминот Деве Баир. Повеќето од нив, во согласност со информациите што ги имаме досега, работеле во ризичните региони во Италија, некои од нив се од Австрија. Точните информации ќе ги имаме кога ќе влезат во нашата земја. Тие сите ќе одат во групен карантин во касарната во Пепелиште во Криволак, каде што има услови, медицинска поддршка, храна, соодветно обезбедување“, додаде Филипче.

Анкети и тестови на оние што имаат симтоми ќе им бидат направени кога ќе се сместат во касарната.

„Тимот епидемиолози на едно место ќе ги направи тие разговори, тестови, ако некој има знаци на болест, така што тие ќе бидат под максимална контрола, а целиот тој објект, во кој има солидни услови за престој, ќе биде обезбеден од полицијата“, објасни министерот.

 

Македонија

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

Објавено пред

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери.

dobivaj vesti na viber

Во моментот активни се осум пожари низ територијата на државата: кај Неготино во атарот на селото Кањалево, Ново Село, на Огражден, Гевгелија -кон Кожуф, Прилепско, с. Црнилиште, Штипско меѓу селата Драгоево и Селце, Конче с.Горно И Долно Лаповиќ, општина Велес с.Јаболчиште и општина Штип помеѓу с.Драгово и Селце.

„Дел од силите се се уште на терен, но како што паѓа ноќта се повлекуваат, а некаде според процена на пожарникарите ќе се остават дежурни екипи превентивно“, велат од ЦУК.

Последните два извештаја пристигнати во ЦУК, вечерва во моментот, се за пожарите во Општина Конче и за Општина Гевгелија.

При пожарот на отворен простор кај селата Горни и Долни Липовиќ Општина Конче, гори сува трева, грмушки , прнар, ниско стеблеста шума, бор и друга вегетација. Интервенирале: ТППЕ Радовиш 10 пожарникари, 2 пп возила, доброволци 20, Доброволно ПП друштво (ДПД) „Гори’ 6. Дел од пожарот е локализиран, а дел сеуште е активен. Екипите ќе се повлечат а интервенцијата ќе продолжи во утринските часови.

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, соопшти дека за утре рано наутро покрај луѓе се обезбедени два авиони, три хеликоптери, шест цистерни, пет големи булдожери, три багери и една утоварна, со цел поголема ефикасност во гаснењето на пожарот во неготинско.

Шумскиот пожар помеѓу с.Негорци и с.Кованец, Општина Гевгелија, е локализиран и е под контрола. Во текот на денот интервенирале ТППЕ Гевгелија со 5 пожарникари и 15 од ЈП МШ ПШС Кожув. Интервенцијата ќе продолжи во утринските часови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Влен: ДУИ е во опозициски кошмар, се обидува да профитира од насилство врз бебе

Објавено пред

Не постои поголем политички срам од тоа ДУИ да се обидува да профитира од насилство врз бебе, оценуца коалицијата Влен.

dobivaj vesti na viber

„Има ли дно што не може да го пробијат? Кое е тоа политичко лудило да се тврди дека причината за насилството врз бебе е заради тоа што ДУИ не е дел од Владата? Зарем вчера не ги регистрираа постапките на министерот Арбен Таравари и директорот Реџеп Мемеди? И конечно, ако бараат оставки и посочуваат на одговорност после 20 дена од формирањето на новата Влада, тогаш што треба да се бара за 22 годишниот режим на ДУИ? Да се избрише ДУИ од регистарот на политички партии заради сите злодела што им ги направи на Албанците?“, велат од Влен.

Од тука ги повикуваат ДУИ да се отрезнат, да се соочат со реалноста, програмски и кадровски да се реформираат и да почнат да делуваат како конструктивна опозиција.

Претходно ДУИ повика на оставки поради насилството врз бебето, тврдејќи дека тоа се случувало поради етнички причини. ДУИ истакнаа дека насилството е последица на политичката немоќ на поразените на изборите кои секојдневно ги понижуваат Албанците.

Министерот Таравари претходно најави дека специјална комисија на Клиниката за педијатрија ќе го разгледа случајот и ако се докаже дека е така ќе се преземат веднаш мерки против одговорните лица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Објавено пред

Димитар Апасиев

По однос на работата на Анкетната комисија со која раководи пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, тој истакна дека Анкетната комисија, којашто е уставна категорија за разлика од сите други комисии во Собраниево, има институции со кои може да соработува.

dobivaj vesti na viber

– Еве, јас издвоив неколку: Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер, Антикорупциска, Антидискриминаторска, Омбудсман, Биро во Стразбур пред Европски суд, има основ, ние како нов Парламентарен состав, во иднина да држиме заеднички расправи – појасни Апасиев во своето процедурално обраќање на Собраниската седница.

– Сакаме да воспоставиме една поинаква политичка култура во иднина, а тоа е да даваме акцент на овие извештаи, бидејќи не се про форма. Овие луѓе работат, и те како имаат експертиза, и те како треба ние како пратеници да ги сослушаме, и да ги имплементираме нивните забелешки годишно – истакна Апасиев.

Според Апасиев, има простор за подобрување на политичката култура која досега се негуваше.

– Таа политичка култура значеше дека овие извештаи беа проформа разгледувани досега во Собранието. Без стручна јавност, без експертиза, без невладин сектор – заклучи Апасиев.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет2 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија7 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ9 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија16 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура17 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија18 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија18 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија19 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија1 ден

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...