Контакт

Македонија

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 65 пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 65 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 459 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

„Во последното деноноќие на Интерните клиники имало вкупно 20 приеми, и тоа тројца пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, шест во ковид-центарот на Клиниката за неврологија, исто толку пациенти се примени на Клиниката за нефрологија, четворица болени се хоспитализрани на Клиниката за дерматовенерологија, а еден во новоотворениот центар на Клиниката за очни болести. Во ковид-центарот во ГОБ ‘8 Септември’ имало 28 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника се примени 17 лица“, се наведува во соопштението.

Како што додаваат оттаму, во изминатите 24 часа дома се пуштени 33 оздравени пациенти.

Во моментот на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 26 пациенти, на Клиниката за неврологија – 36 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 52 пациенти со симтоми на коронавирусот, на Клиниката за гастроентерохепатологија се лекуваат вкупно 24 лица, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментот се сместени 25 пациенти, а на Клиниката за очни болести еден пациент.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 100 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 155 пациенти, а во Иститутот за белодробни заболувања кај децата во Козле има 40 пациенти, од кои 9 деца и 31 возрасен.

Вкупно 459 пациенти потврдени и сомнителни на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од нив е на кислородна поддршка.

И покрај големиот број приеми во текот на вчерашниот ден, утрово, до 8 часот, имало 40-ина слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во ГОБ „8 Септември“.

Од утрово ковид-одделнијата во Скопје се проширени за дополнителни 43 кревети, кои се ставени во функција на пациентите суспектни и потврдени на Ковид-19. Од 8 часот почна да работи ковид-одделението на Клиниката за очни болести со капацитет од 23 кревети, а ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ е прошитен за 20 нови места и капацитетот од досегашните 80 се зголемува на 100 болнички кревети.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка.

Македонија

(Видео) Славески: Нема да прифатиме негирање на македонскиот идентитет и јазик

Објавено пред

Нема да прифатиме негирање на македонскиот идентитет и јазик, изјави Трајко Славески, на протестот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола.

„Тука сме да изразиме несогласување со македонскиот врв, особено со премиерот Заев, кој ја задира сржта на македонскиот идентитет. Оттука, исто така искажуваме несогласување, што и по нашите барања за средба за запознавање за тоа за што се преговара, со кого се преговара, до тоа не дојде и мислам дека тоа е сосема некоректно“, рече тој.

Славески рече дека македонскиот јазик е одамна признат и нема да прифатат никакво негирање.

„Ние сме тука заедно со граѓаните на Битола да кажеме дека ова не смее да помине, ние сме Македонци, македонскиот идентитет е таков со векови, македонскиот јазик е одамна признат и никакво негирање нема да прифатиме, ниту од претставниците на Република Бугарија, најмалку од нашите избраници, затоа што некој ги избрал, кои во овој случај се на границата на предавство“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на протести во Берово, Пехчево и во Кочани побара оставка од Заев

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протести во Берово, Пехчево и во Кочани побара оставка од премиерот Зоран Заев.

„Народот се буди, бара оставка на Зоран Заев и заминување на оваа криминална мафијашка влада. Нема да дозволиме распродажба на македонските национални интереси и распрачување и урнисување на достоинството на македонскиот народ. Бараме итно прекинување на преговорите со Бугарија, не дозволиво е преговарање за македонскиот јазик, македонскиот идентите и македонската историја, нема да дозволиме национално понижување“, рече Мане Јаковлевски.

Претседателот на УМС, Сергеј Попов, на протестот во Берово ги повика сите малди да излезат на улиците и да побараат оставка од Заев, односно, како што рече, младите сакаат достоинствен живот како сите млади во Европа и светот, а не живот каков што нудат СДСМ и Заев.

„Ги повикувам сите млади во наредниот период да излезат и да ни се придружат на протестите, ние единствено што бараме е достоинствен живот и сигурна иднина, а не ова што ни го нудат власта и Заев – распродажба на македонскиот јазик и историја“, вели Попов.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, во Кочани изјави дека нема откажување и сѐ додека Заев не си поднесе оставка, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира.

„Остануваме на улиците, колку сме, толку сме. Бараме оставка од Заев и нема откажување. За нашето минато, нашата македонска историја, нашиот македонски јазик и нашиот идентитет нема право никој да преговара. Не бараме ништо што е туѓо, само бараме да запре ова срамно понижување и на македонскиот народ и на сите граѓани што живеат овде. Зоран Заев мора да си замине за Македонија да оди напред. Доста ни е од поразите и неуспесите. Доста е со виткање ‘рбет, доста е со национално понижување. Оставка сега за да не биде предоцна“, изјави Лефков.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва организира протести во 20 града.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николовски: Почитувањето на здравствените протколи на работните места е важно за да нема застој на производствените процеси

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска во Штип одржа работна средба со директорката на Инспекторатот за труд (ДТИ), Јована Тренчевска, и со дел од инспекторите од овој Инспекторат. На средбата се разговараше за работата на ДТИ, надзорите што се спроведуваат на терен, како и за идните активности на Инспекторатот.

Вицепремиерот Николовски посочи дека во овој период на пандемија предизвикана од коронавирусот, освен мерките за заштита на граѓаните, важно е да нема застој на производствените процеси и сите активности на фирмите, фабриките и на другите капацитети да продлжаат непречно да се извршуваат.

„Затоа, од исклучителна важност е работодавците да обезбедат безбедни услови за работа, со кои ќе го заштитат здравјето на работниците, и почитување на правата на работниците, а со тоа ќе се обезбедат услови за одржливо производство и за продуктивност на економијата во целост. Токму Државниот инспекторат за труд е клучниот контролен механизам за надзори врз примената на уредбите и здравствените протоколи за работа на работните места. Работниците се моторот на нашата економија и во оваа здравствена криза мора да се грижиме и да носиме мерки за да го зачуваме секое работно место“, изјави вицепремиерот Николовски.

Притоа Николовски посочи дека и овој инспекторат доби надлежност да постапува и по новите уредби и ковид-протоколи, а кои се однесуваат на превентивни мерки за сите работни места, дополнително со најновите измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, Трудовиот инспекторат исто така доби поголеми надлежносити за постапување со прекршителите на уредбите и протколите.

Директорката на Инспекторатот за труд, Тренчевска, изјави дека овој Инспекторат врши инспекциски надзори во сите јавни и приватни правни субјекти во однос на примената на законите и другите прописи за работните односи, вработувањето, безбедноста и здравје при работата и колективните договори, договорите за вработување, а со појавата на пандемијата Инспекторатот доби надлежност да постапува и по новите уредби и ковид-протоколи, а кои се однесуваат на превентивни мерки за сите работни места.

„Во ноемрви се спроведоа 2.272 надзора во правни субјекти, издаени се 106 решенија за утврдени нерегуларности кај правните субјекти и издадени се 15 платни налози за непочитување на Протоколот 1 и на одредбите од Законот за заштита на наслеението од заразни болести. Во текот на декември, односно изминатите три дена се извршени 391 надзор кај правни субјекти и издадени се 15 решенија за утврдени нерегуларности во согласност со регулативата за работни односи и Законот за здравје и безбедност при работата. Не се утрвдени нерегуларости во делот на почитувањето на здравстените протоколи, што знали дека постепено правните субјекти ги почитуваат протколите“, изјави Тренчевска.

Вицепремиерот Николовски потенцира дека во владина процедура е информацијата за кадровско зајакнување на инспекциските служби, со што в година ќе се овозможат нови вработувања во оние инспкециски служби каде што има потреба во согласност со анализата на Инспекцискиот совет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија4 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија5 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија5 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија6 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа7 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија8 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија9 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ10 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион10 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ11 час

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион11 час

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија12 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија12 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион13 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет13 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие