Контакт

Македонија

Димитриевски: Комплетирана листата за кандидати за советници

Објавено пред

Независниот кандидат за градоначалник и актуелен градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска ја објави листата на
кандидати за советници, со која заеднички ќе настапат на претстојните локални избори кои треба да се одржат на 17 октомври под иницијативата „За наше Куманово“.

Димитриевски потенцира дека кандидатите за советници се од различен профил, професионални и стручни во својата област.

„ Вредни и одговорни. Доволно мотивирани за заеднички да направиме напредок за нашиот град. Уверен сум дека граѓаните ќе ни ја дадат
довербата затоа што работиме домаќински и чесно, исклучиво во нивен интерес. Почитувани граѓани, Ви благодарам за досегашната поддршка и Ви ветувам – по победата ќе продолжиме заеднички да го градиме Куманово во европски, модерен и чист град на сите Кумановчани!“, порачува
Димитриевски.

Листата за кандидатати за советници на иницијатива За наше Куманово:

– Кандидат за градоначалник Максим Димитриевски, воедно и актуелен
градоначалник

– Листа на кандидати за советници на Општина Куманово:

1) Носител на листа: Ивана Ѓорѓиевска – Филолог по општа и компаративна
книжевност и македонски јазик
2) Дарко Митевски – Доктор по ветеринарна медицина
3) Јадранка Стаменковска – Доктор специјалист епидемиолог
4) Николај Павловски – Студент по меѓународни односи при НИУ “ВШЕ” во
Москва, РФ
5) Лидија Костиќ – Диоломиран професор по одделенска настава
6) Бетим Хајдари – ССС – Медицински техничар
7) Мирјана Прокиќ Младеновиќ – Доктор по општа медицина
8) Зоран Јовановски – Пензионер – Дипломиран инжинер – Поранешен
началник на униформирана полиција при СВР Куманово
9) Дарко Петковски – Дипломиран професор-тренер на Факултет за физичка
култура
10) Борис Станковски – Апсолвент на Факултет за безбедносни науки –
Пожарникар
11) Реџеп Реџеповски – Пензионер – Олимпиец, сребрен медал во бокс и
заслужен спортист
12) Гордица Бошковска – Пензионер – Дипломиран правник
13) Филип Колевски – Дипломиран професор по физичка култура
14) Бојана Младеновска – Дипломиран Логопед
15) Марјан Стошевски – ССС (Геодетски техничар)
16) Мирослав Стајевски – ССС
17) Александра Марковска – Дипломиран Економист
18) Ладислава Крстиќ Милосављевиќ – Доктор специјалист по Интерна
медицина
19) Афрдита Авдили – Дипломиран правник
20) Далибор Зафировски – ССС – Хемиско технолошки техничар
21) Стефан Петковски – Дипломирал на факултет за Детективи и безбедност
22) Јелена Мишиќ – Дипломиран економист, финансиски менаџмент
23) Зоран Јаневски – Дипломиран економист
24) Мирољуб Пауновиќ – Дипломиран професор по физичко и здравствено
образование
25) Тања Тодоровска – Дипломиран музичар, теоретичар, педагог, изведувач
на народни инструменти
26) Владимир Павловски – Дипломиран Економист
27) Александар Јовановиќ – Дипломирал на факултет за физичка култура
28) Цветанка Ивановска – Магистер по менаџмент на еколошки ресурси
29) Христина Алексовска – Дипломиран професор по македонска книжевност
со Македонски јазик
30) Дејан Стојановски – Дипломиран професор во предучилишно воспитување
31) Драган Јаневски – Дипломиран електро инжинер
32) Мила Жибак Димковска – Доктор на економски науки
33) Даниел Стојчевски – Магистар по правни науки©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Пендаровски од Небрегово: Многу е важно да се спротиставиме на културата на заборав

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Небрегово ја посети Спомен-куќата на Блаже Конески и се обрати на завршниот настан на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“.

Во рамките на настанот претседателот Пендаровски положи свежо цвеќе пред родната куќа на Блаже Конески и ги посети внатрешноста на Спомен-куќата, обновената училишна училница и црквата во Небрегово.

На настанот се обратија и проф. д-р Елена Јованова-Грујовска, директорка на Институтот за македонски јазик, и проф. д-р Људмил Спасов, редовен професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, а беше рецитирана и поезија на Конески од страна на ученици од Небрегово и Прилеп.

„Во време кога сите наши потпорни точки се сериозно предизвикани, во време кога се соочуваме со страдање и смрт на глобално ниво, во време кога пандемијата нѐ дистанцира од другите, често и од самите себеси, нужно е да ја нагласиме важноста на вредносните котви што ни даваат стабилност во нестабилново опкружување“, рече Пендаровски.

Додаде дека една од заедничките вредносни котви е она што зад себе како животно дело го остави Блаже Конески, филолог, лингвист, визионер.

„Тој опстојува како заштитник на нашата модерност – јазична, мисловна, книжевна, образовна и институционална. Тивок човек, кој со својата посветеност, одговорност, работливост и смиреност, треба да ни биде модел за нашето сегашно и идно дејствување во промоција на заедничката кауза“, истакна претседателот на државата.

Токму затоа, дополни тој, личноста што е парадигма за нашата национална еманципација и прогресивност треба да ја чествуваме постојано, не само јубилејно.

„Многу е важно да се спротиставиме на културата на заборав, која, за жал, е голема закана во овие брзи времиња. Неопходно е да ги реартикулираме во нашата сегашност, белезите на оние што се арматурата на нашиот национален и културен континуитет. Овој собир, посветен на Конески, токму тоа и го прави“, истакна Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Објавено пред

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати резултати. Веќе две години не можеме да зборуваме за резултат. Ова на денешниот брифинг, како што пренесуваат бугарските медиуми, го истакнал Ангел Димитров, копретседателот на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања со Република Северна Македонија.

„Се надевавме дека нешто може да се промени. Тоа го направивме за да може да се постигне договор, но вчера попладне нешто се промени и нашите колеги од РСМ се вратија на старите позиции. Нашите колеги не може да дозволат размислување за заедничка историја и за она што е запишано во договорот за пријателство и добрососедство“, рече Димитров.

Според него, Македонците, како што вели, не покажуваат никаква желба да имаат заедничко чествување на заеднички личности.

„Нашата желба да излеземе од ќор-сокакот декларативно ја поддржуваат нашите колеги, јавно се кажуваат работи што навистина немаат врска со работата на заедничката комисија“, рече историчарот и посочи дека не гледа никаква желба од страна на РСМ.

„За жал, сите наши обиди да направиме чекор напред застанаа. Наводите на РСМ потонаа во јамата на безволност ископана од нив“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре претпладне облачно и топло, попладне локален дожд и ветар

Објавено пред

Според најавите од УХМР, утре се очекува променливо облачно и релативно топло време, во одделни котлини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност. Попладне и во текот на ноќта претежно во северните делови ќе има локален дожд, а по должината на Повардарието ќе почне да дува засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 10, а максималната ќе достигне од 18 до 23 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, наутро со услови за појава на магла во делови од котлината. Попладне и кон крајот на денот ќе има локален дожд и ќе дува засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне 20 степени.

В недела ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со умерен, а по должината на Повардарието засилен северен ветер. Од понеделник ќе се задржи свежо време со ниски утрински температури, кои од вторник на повеќе места ќе бидат околу нулата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет3 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет6 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија6 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија8 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ9 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет11 час

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион1 ден

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија1 ден

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ1 ден

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија1 ден

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија1 ден

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие