Контакт

Македонија

Димитров од Центар: 100 милиони евра субвенции за филтри на индустриски капацитети, бесплатни еко-инвентори за 60 000 домаќинства

Објавено пред

На трибината во општина центар, граѓаните вечерва имаа можност да разговараат со претседателот на СДСМ Зоран Заев, ко-носителката Мила Царвоска, кандидатот за пратеник Горан Мисовски и носителот на листата во изборната единица 1 – Никола Димитров, во одговор на прашање од публика се согласи со констатацијата на граѓаните дека треба да се фокусираме на проблемите што навистина ни се важни и во тој контекст одговори на прашањето поврзано со квалитетот на воздухот во главниот град, каде е носител.

Димитров презентираше дел од конкретните мерки од програмата на коалицијата „Можеме“, а се однесуваат токму на решавање на долгогодишниот проблем со квалитетот на воздухот како што се: „многу поригорозна контрола на индустријата и во однос на казни кои треба да се зголемат трикратно и во однос на организација, систем и број на еко-инспектори. Предвидено е во секоја општина да има комунална служба којашто ќе работи 24 часа. Дронско набљудување на диви депонии, палење на отпад и сл.

60 000 домаќинства ќе добијат бесплатни еко-инвертори за да се замени греењето на дрва, додека пак 100 000 000 евра се предвидени како субвенции за бизнис секторот во однос на нивните филтри, но субвенции ќе има и за домаќинствата. – рече Димитров уште еднаш потсетувајќи дека токму оваа област ќе биде многу важно прашање за пристапните преговори со ЕУ каде ќе има конкретни рокови, но и финансиска поддршка за овие проекти предвидени во програмата на „Можеме“.

„Бројот 3 е бројот што ја носи нашата држава напред на овие избори.“ – порача Димитров од вечерашната граѓанска трибина.

Македонија

Зибери: Државна помош до 20.000 евра за сите млади за купување стан и куќа

Објавено пред

Кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери, ги посети младите семејства со кои разговараше за проблемите со кои се соочуваат.

„Нашите заложби во овој поглед се многу сериозни. Ние мора да ги насочиме нашите идеи во однос на плановите за поддршка на младите луѓе,
во насока на поддршката за младите парови до 35-годишна возраст, кои имаат посериозни потреби и предизвици; поточно, мора да ја насочиме нашата поддршка кон паровите кои сè уште не го решиле станбениот проблемот – да им се понуди помош во вод на кредит без камата до 20.000
евра.“ – истакна Зибери, за време на разговорот со еден млад пар.

Меѓу другото, Зибери додаде дека во неговите планови е дополнително да ја развие и мрежата за предучилишно образование за градинки за деца,
затоа што, како што рече, констатиран е недостаток во овој сегмент.

„Секој не може да го испрати своето дете во системот на предучилишно образование, особено во
градинките“, додаде Зибер

Прикажи повеќе...

Македонија

Кривична пријава за полицаец кој пропуштил патничка на „Табановце“ без да ѝ побара тест за ковид

Објавено пред

Против 28-годишен полициски службеник од Куманово поднесена е кривична пријава, поради злоупотреба на службената положба и овластување.

Вработениот како полицаец во Полициската станица за Граничен премин „Табановце“, на 10 јуни при вршење на пасошка контрола, ѝ дозволил на А.С. влез во земјава, при што не ја завел во електронски систем како патник кој влегува Македонија. Полицаецот не и побарал ниту задолжителен ПСР тест за Ковид -19, односно не постапил согласно мерките кои беа изречени од страна на Владата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев: 40 проценти од новата влада ќе бидат жени

Објавено пред

Четириесет проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, и носител на Изборната единица 3, кој денеска во Свети Николе оствари средба со граѓаните и со партиските активисти.

„Остваривме средба со Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ, која секогаш е со нас рамо до рамо и ја водиме оваа битка против оваа криминално-рекетарска власт. Исто така, сакам да ги поздравам членовите на Унијата на младите сили, нашите најмлади, но и најактивни членови во партијата, кои се секогаш тука заеднички сплотени да се избориме во оваа битка за Македонија. Она што сакам да го соопштам, а што веќе го разговаравме и со членките на Унијата на жените, т.е. она што планираме како ВМРО-ДПМНЕ во следните 4 години, предводејќи ја владата, да го направиме во однос на родовата еднаквост и затоа најавуваме дека 40 проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени“, рече Јанушев.

Тој нагласи дека ќе се борат на секое поле, а посебен акцент ќе биде ставен на семејното насилство, односно искоренување на семејното насилство и донесување на жената на она место што навистина го заслужува во општеството.

„Жената, пред сè, е сестра, мајка, така што мора да продолжиме да работиме на ова поле. Исто така, ќе обрнеме особено внимание на жената земјоделец, кое е многу сериозно прашање, особено во Свети Николе и Светиниколско бидејќи земјоделството е една од главните гранки од кое живее овој наш трудољубив народ. Да не ја заборавиме и поддршката што ќе ја дадеме во спортот. Тука сме, знаеме како, и гласајте за број 14 за 14 пратеници во Изборната единица 3“, додаде Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија1 час

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија1 час

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт5 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија5 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија6 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет7 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет7 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија8 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет8 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија8 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет8 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет8 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет9 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет20 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Досие