Контакт

Македонија

До граѓани стигале лажни покани од МВР за банкарска истрага

Објавено пред

До одредени граѓани и правни лица биле упатени лажни покани во врска со наводна тековна истрага за измама во банка.

Од МВР информираат дека зад поканите стои измамник кој лажно се претставувал во име на МВР, односно во име на државниот секретар Магдалена Несторовска.

„Апелираме до граѓаните да не наседнуваат на ваквите измами“, велат од МВР.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството презема мерки и активности за законско санкционирање на сторителот. Оттука известуваат дека тие не користат електронска пошта за испраќање покани до граѓани во врска со спроведување истраги, туку поканите се испраќаат во хартиена форма, со соодветна процедура. Апелираат до граѓаните воопшто да не ги отворат овие електронски пораки.

Македонија

Aлијанса и Алтернатива: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Објавено пред

Коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива на прес-конференција рекоа дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев околку евентуалното коалицрање. Се одржале неколку неформални, како што велат пријателски средби, но тука немало никави договори и преговори за влез во Владата.

Повторија дека ќе чакаат ДУИ да ги завршат преговорите, па кога ќе добијат покана за средба тие ќе настапат.

„Иако сме легитимни победници на изборите на 15 јули во албанскиот политички камп, ние нема да влеземе во преговори, се додека ДУИ не го исполнува предизборното ветување за премиер да биде Насер Зибери. Дури, како што сме кажале, ако во Собранието на Република Северна Македонија доаѓа предлог Насер Зибери да биде премиер, ние со нашите 12 пратеници ќе гласаме за истиот. Но, ако ДУИ не успее да го реализира ова ветување, за што има легалитет, таа партија нема право да биде дел од идната влада и нејзиното место е во опозиција. Или Насер Зибери премиер или одете во опзиција “, рече Скендер Зејд Реџетпи од Алтернатива, во името на коалцијата.

Како што велат од оваа колација, ДУИ треба да си остане на зборот и премиерот Албанец да има мандат од 4 години како што ветиле на изборите, а не ротирачки модел со учество од една или две години, затоа што според нив тоа е манипулација со гласачкото тело.

На прашањето дали и тие ќе бараат премиер Албанец, велат дека тоа прашање не било дел од нивната платформа.

„Доколку добиеме покана за преговори, ние ќе ги изнесеме нашите барања, а тие се содржани во нашата предизборна платформа. Ние со нашата програма која сакаме да биде дел од програмата на идната влада, бараме подобар живот и оставарување на уставните права на Албанците. Барањето за премиер Албанец беше прелог на ДУИ, кои впрочем немаа програма туку единстевно тоа го понудија“, рече Реџепи.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Објавено пред

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи кризниот штаб. Одлуката важи за Северна Македонија, Хрватска, Бугарија и за Романија, изјави за РТС епидемиологот Дарија Кисиќ-Тепавчевиќ.

Исто така, решено е да се стопираат ограничувањата што важеа за граѓаните на Црна Гора. Сите мерки стапуваат во сила од утре.

ПЦР-тест не е потребен за српските државјани што доаѓаат од земјите во соседството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богоевски: Левицата има повеќе од 30.000 евра во пропаднатата банка Еуростандард

Објавено пред

Поранешниот пратеник во Собранието, Павле Богоевски, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека партијата Левица има повеќе од 30.000 евра во пропаднатата банка Еуростандард, што се гледа од партиската сметка на изборите, која е со кодот на банката.

„Извесно е дека правното лице Политичка партија Левица има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард банка. Партиската сметка за изборите е со код на Еуростандард банка“, вели Богоевски во објавата, која е своевиден одговор на денеска соопштените заложби на лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, за антилихварско законодавство.

„Затоа се изненадив кога димчевистиве со молскавична брзина се потресоа во име на „обесправениот работник и граѓанин“. Профата со 10,00 просек не ги забележал предупредувачките знаци што ги забележале многу други и си ги повлекле средствата. Затоа, и во моментот на пропаѓањето само 74 ентитети имале депозити поголеми од 30.000 евра во Еуростандард банка. Па, сега, уште и пампари со некави реформи за антилихварско банкарство.

Да се разбереме – пропаѓањето на Еуростандард е трагедија што ќе ги влоши и искомплицира животите на голем број граѓани што имаат заштедено во банката и ќе ја загрози ликвидноста на голем број фирми. Дополнително, менаџментот и тимот на Еуростандард во текот на годините има донирано огромни пари во хуманитарни цели и има помогнато на голем број луѓе и ако ништо друго – од тој аспект ми е жал што повеќе нема да бидат на сцената и што броен и професионален кадар ќе треба да си бара нови работни места.

Ама друштво – парите на ВИСТИНСКАТА работничка класа, таа што нема депозити поголеми од 30.000 евра – се заштитени и ќе бидат директно обесштетени. Сретствата ќе може да си ги побараат и другите доверители преку стечајната маса, ама, за жал, тоа ќе оди подолго и потешко. Тоа е реалноста.

Многу ми е криво што ќе му заглават парите на Димче, ама, нели, Левицата беше партија од народот за народот, на која не ѝ требаат тешко заработените пари на граѓаните???

Во меѓувреме, со најавените реформи на банкарскиот сектор Димче ќе може само да се слика и да држи пресови – бидејќи тој текст никогаш нема да биде преточен во закон. И тој го знае тоа, ама не му е важна ниту реформата ниту граѓаните – туку само публицитетот што ќе си го добие пенавејќи се на сметка на „лошите капиталисти“.

А да – очигледно и многу му е гајле за парите на обесправените граѓани сè додека тој лично е „најобесправениот,“ напиша Богоевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Aлијанса и Алтернатива: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива на прес-конференција рекоа дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев околку евентуалното коалицрање....

Македонија3 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ3 часа

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ4 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија5 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија5 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ6 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет6 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет7 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет9 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет18 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет18 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа19 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија21 час

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија21 час

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ23 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија23 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија1 ден

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија1 ден

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие