Контакт

Македонија

Државата должи 1,2 милион евра за ДДВ на „Еуроникел“, Синдикатот ги бара за плати на 800 вработени

Објавено пред

Само за август Управата за јавни приходи должи 1,2 милион евра за поврат на ДДВ на кавадаречката фабрика „Еуроникел индустри“, чии 800 вработени сѐ уште немаат земено плата за октомври и покрај тоа што денес истекува законскиот рок за исплата. Миле Ѓорѓиев, претседател на Синдикатот на „Еуроникел“, вели дека државата доцни речиси еден месец со исплатата во услови кога се заканува целосно гасење на печката, која сега работи само на одржлив минимум.

dobivaj vesti na viber

„Доколку сака, државата може многу да помогне за 800 вработени да не останат на улица и наеднаш 800 семејства да не станат социјални случаи. Во овој момент нема друг начин да се исплатат платите. Директорот Димитриос Пасхос побарал од банката повеќе да не се прават плаќања оти се откажува од фирмата. Бев на средба со Хари Костов и наидов на разбирање, рече дека е подготвен да овозможи исплата на платите доколку државата го исплати ДДВ-то. Се работи за поврат на ДДВ за август во износ од 1,2 милион евра, а нашите плати заедно со придонесите се 580.000 евра. Овие пари УЈП требаше да ни ги исплати заклучно со 19 октомври, немаме објаснување зошто се доцни. Бевме и на средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи, му објаснивме дека Владата, доколку сака, може да ни помогне да исплатиме плати, а што е уште поважно – со тие пари ќе обезбедиме и струја, оти снабдувачот ЕДС вечерва на полноќ ќе ни ја изгаси и струјата, го раскинува договорот. Ако се изгаси печката, се запечатува судбината на фабриката оти повторното нејзино ставање во употреба е долг и скап процес“, вели претседателот на Синдикатот, Ѓорѓиев.

За преземање на фабриката, според вработените, има најмалку двајца заинтересирани. Едниот е подготвен да ги задржи вработените, а другиот поставил услов фабриката да оди во стечај, па потоа да ја преземе.

„Немаме официјална потврда, но до нас допре информацијата дека еден од поранешните директори, Константинос Даскалакис, сака да ја преземе. И за тоа разговарав со банката, Костов нема против преземањето доколку се обезбедат сите согласности и доколку новиот сопственик исплати сѐ она што треба да го плати. Синдикатот ја поддржува оваа опција. Не ни е битно името на новиот сопственик, битно е фабриката да работи и сите вработени да останат на работа, да нема стечај“, вели Ѓорѓиев.

Тој денес испрати уште едно писмо со апел до Владата да се исплати ДДВ-то. Пари што ќе помогнат за плати на вработените додека не се донесе одлука за евентуален нов сопственик. Помош на вработените вчера им вети и премиерот Димитар Ковачевски онолку колку што може Владата да помогне во приватна компанија, но сѐ уште нема конкретни чекори иако долгот на државата може да ги покрие платите на вработените.

„Макфакс“ испрати официјални прашања за исплата на ДДВ-то на „Еуроникел“ до Управата за јавни приходи. Од таму најавија одговори откога ќе направат дополнителни проверки за даночниот обврзник.

Раководството на „Еуроникел индустри“ со недели не одговора на прашањата од „Макфакс“ за состојбите во фабриката и за неизвесноста за вработените, кои повторно најавуваат протести и блокирање улици доколку не се најде решение, а подготвуваат и кривична пријава за измама за актуелното раководство.

Македонија

Европскиот сојуз за промени ја напушти лидерската откако излегол и Џафери; „Веќе подготвуваат сценарио за фалсификување на изборите“, оценува Меџити

Објавено пред

Лидерите на Европскиот сојуз за промени, Африм Гаши, Билал Касами и Изет Меџити ја напуштиле лидерската средба која беше свикана денеска а во фокусот се актуелни политички прашања од значење за претстојните редовни претседателски и парламентарни избори, како и од важност за европските перспективи за државата.

dobivaj vesti na viber

На состанокот опозицискиот албански блок ги изнел своите ставови пред присутните, но како што информираше Изет Меџити кога стасале до точката за член на ДИК собранискиот спикер ја напуштил средбата па и тие оцениле дека треба да заминат бидејќи како што рече Меџити немало со кого да ги соочат аргументите.

14 и 28 април се посочуваат како датуми од овој опозициски сојуз за изборниот процес.

„14 и 28 април, значи на 28 да биде вториот круг на престедателски и парламанетарни избори, заедно за да се запазат роковите да не влеземе во ситуација каде што утре, задутре може некој да ги оспори изборите. Во однос на техничката влада нашиот став е дека треба да има, но овој пат министрите треба да бидат од редовите на албанската опозиција, за еднаш, засекогаш да се отстрани режимот и да има услови за фер и демократски избори. Во однос на членот на ДИК цениме дека Џафери ова го одологовлекува и гледаме интенција да не се избере член“, истакна Меџити.

Упатуваат апел до Џафери да прекине со неговата пракса, оти како што велат, тоа ќе го оценат како обид за фалсификат на наредните парламентарни избори.

„Цениме дека збориме за наредните избори, збориме за европски вредности, а ако на првиот чекор има вакво сопнување, ова ни кажува дека веќе спремаат сценарио за фалсификување на изборите“, рече Меџити.

Тој изрази и сочувство до семејството на трагично загинатата Вања Ѓорчевска, и во врска со овој случај ценат дека владата споро делувала.

Прикажи повеќе...

Македонија

Павле Трајанов: Избори без техничка влада

Објавено пред

Пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз објави дека на денешната лидерска средба се залагал за избори без техничка влада, Македонија да биде една изборна единица, а вториот круг од претседателските и парламентарните избори да се одржат во исти ден.

dobivaj vesti na viber

„Прво, евроинтеграциските процеси на Македонија се во сериозен застој поради тоа што во изминатите седум години СДСМ и ДУИ не спроведоа темелни реформи во ниту една област, не воспоставија систем на владеење на правото, ја криминализираа државата, а ги партизираа сите институции, почнувајќи од Уставниот суд, па се до најниско ниво. Секојдневно медиумите, невладиниот сектор и политичките партии, објавуваат криминални афери, а надлежните институции ниту еден крупен случај не открија затоа што се блокирани од партиите на власт.

Со измените на Кривичниот законик, ДУИ и СДСМ, го урнисаа правниот систем и обезбедија амнестија за актуелните и поранешни носители на високи функции. Овде покрај партиските интереси, треба да се проучат и коруптивните елементи. Уставните измени со кои се предлага Бугарите да бидат внесени во Уставот, веќе година и шест месеци се користат за манипулација на јавноста и дискредитација на политичките опозициони партии пред меѓународниот фактор.

Во оваа насока без да се менува Преговарачката рамка, предлагам сите партии да побараме од Европската унија, со заклучок на Советот на Европската унија, Македонскиот јазик да биде официјален по приемот на Македонија во ЕУ, билатералните прашања вградени во Преговарачката рамка да не можат да бидат основа за блокада на евроинтеграциите на Македонија и да се задолжи Бугарија да ги имплементира одлуките на Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур во врска со правата на Македонците во Бугарија на здружување и формирање на културни домови, здруженија и политички партии.

Само со вакви гаранции и реципроцитет можеме да ги заштитиме нашите национални и стратешки интереси. Мораме како народ да покажеме цврстина и единство.

Второ, потребни се коренити реформи на изборните правила и создавање на услови за рамноправен политички натпревар. Македонија да биде една изборна единица како темелна основа за промени и демократизација на државата. Измените на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица, во јуни месец во првата фаза ги гласаа “за” сите партии, што значи има целосен консензус, но сега повторно овие измени се блокирани од ДУИ. Да ги изгласаме овие измени, како и измените предложени од ОБСЕ и ОДХР и да одиме на избори.

Трето, вториот круг од претседателските и парламентарните избори да се одржат во исти ден, сѐ со цел да не се создадат политички и безбедносни проблеми. Техничката (Пржинска) Влада е непотребна и само на власта ѝ одговара да ја релативизира одговорноста за катастрофалните состојби во државата, колапсот на институциите и секојдневниот грабеж на народот.

Инаку, со актуелниот состав на Владата, прекршен е Охридскиот рамковен договор и Уставот на Македонија, за соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници и со технички премиер од редовите на ДУИ, дополнително ќе се наруши етничкиот баланс, што ќе се рефлектира и на меѓуетничките односи.

Мој предлог е оваа Влада, во овој состав, до продолжи со работа до парламентарните избори“, вели Трајанов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна лидерската средба

Објавено пред

Почна лидерската средба, која се одржува на покана на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во Собранието.

dobivaj vesti na viber

На средбата присуствуваат претседателот на Собранието, Талат Џафери, и претседатели на политички партии застапени во парламентот.

Тема на средбата се актуелни политички прашања од значење за претстојните редовни претседателски и парламентарни избори, како и од важност за европските перспективи на Република Северна Македонија.

Премиерот Ковачевски очекува одговорен пристап од сите политички лидери и субјекти и заеднички политички одлуки, кои се од суштинска важност за сегашноста и за иднината на граѓаните, а кои се очекување и на граѓаните на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија3 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија3 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија3 часа

Спасовски: Во вреќа за спиење и со врзани раце и нозе ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија4 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија4 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија5 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија5 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија5 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија5 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија14 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија14 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија16 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...