Контакт

Македонија

ДСЗИ не утврди како починатото бебе од Прилеп се заразило со ешерихија коли: уредни наоди имале и мајката и персоналот во болницата

Објавено пред

Тридневниот вонреден инспекциски надзор од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по смртта на бебето од Прилеп не одговори на прашањето како новороденчето се заразило со бактеријата ешерихија коли. Надзорот потврди дека бебето, третиот ден по раѓањето, било донесено на Клиниката за детски болести во Скопје со бактеријата во дишните патишта, но освен кај него, санитарните инспектори не ја најдоа бактеријата на друго место.

dobivaj vesti na viber

Во извештајот од надзорот на гинеколошкото и неонаталното одделение во прилепската болница ДСЗИ наведува дека и на бебето и на мајката им биле правени биохемиски анализи кои биле со уредни наоди.

„Родилката била донесена на одделение за гинекологија и акушерство на 27.10.2023 година во 06:00 часот со прснат воденик два часа претходно. По извршените неопходни прегледи и подготовка родилката била породена спонтано, бидејќи немало индикации за царски рез. Во 09:15 часот родила жив, машки плод во 38 гестациска недела со тежина 2720 грама (апгар 8/8/10). Родилката е сместена во болничка соба на одделение за гинекологија и акушерство заедно со бебето. Во текот на престојот на одделение, биле извршени биохемиски анализи на крв на родилката во два наврати. Резултатите биле со уреден наод. На 28.10.2023 година на утринска визита била извршена лабораториска анализа на крв и кај новороденчето. Резултатите биле со уреден наод. Во текот на престојот на акушерското одделение, новороденчето било со мајката заради воспоставување на процес на доење. Од страна на мајката немало забелешки по однос на здравјето на бебето“, стои во извештајот на ДСЗИ.

На 29.10.2023 година на утринска визита лекарите констатирале жолтило на кожата на новороденчето. Други симптоми немало и бебето било поставено на 12-часовна фототерапија.

„Извршена е лабораториска анализа на параметри за жолтица (вкупен и индиректен билирубин). Новороденчето било во добра општа состојба, со уреден белодробен наод, добар тонус и се хранело без повраќање .Од овие причини немало сомневање за рана неонатална инфекција“, наведено е во извештајот.

По фототерапијата било вратено кај мајката, но вечерта било однесено во неонатолошкото одделение, како и сите останати бебиња, за дохрана. Ви извештајот стои дека дежурната сестра на неонатологија го нахранила на полноќ и тоа имало добри витални параметри. Во 03 часот одбило да прими храна, други симптоми немало, а во 05.00 часот кога повторно одбило да прими храна била повикана дежурната докторка.

„Докторката – специјалист, педијатар, констатирала дека бебето е млитаво и со површно дишење. Проверена е гликемија,поради ниски вредности (2.1) дадена гликоза, кислородна поддршка и поради лоша клиничка слика и сомнеж за перинатална инфекција била дадена двојна антибиотска терапија, дексазон, инфузија со гликоза и ставено во инкубатор. Извршена лабораториска анализа на крв, ацидобазен статус, ЦРП. По консултација со доктор од Клиника за детски болести во Скопје новороденчето со мајката во 07:00 часот наутро со возило и екипа на Итна медицинска помош било трансферирано во ЈЗУ Клиника за детски болести во Скопје за понатамошно лекување. При надзорот ивршен е увид и во документацијата која се однесува на превземени превентивни мерки за спречување на појава на интрахоспитална инфекција ( биолошка контрола на стерилизација, редовен бактериолошки мониторинг, превентивна ДДД, здравствено хигиенски прегледи на вработениот персонал, редовни состаноци на Комисијата за заштита од ИХИ). Не се констатирани забелешки“, констатирале инспекторите од ДСЗИ.

Вонредниот надзор кај матичниот гинеколог на мајката покажал дека бременоста била уредно водена, а надзорот пак на Детска клинка потврди дека кај бебето при приемот во дишните патишта била откриена бактеријата ешерихија коли.

„При прием детето било во исклучително тешка општа состојба, хипотонично без реакција на длабока дразба, со ирегуларно дишење проследено со апнеи и акрилна цијаноза, па поставено на Б-ЦПАП. При прием со лабораторидска потврда за пораст на инфламаторни маркери веднаш била вклучена антибиотска терапија. Земена е стартна хемокултура и материјал од трахеален аспират – добиен резултат од ЈЗУ ИЈЗ на РСМ со наод за присуство на Escherichia colli во трахеален аспират, а хемокултура негативна. По добиениот позитивен наод од трахеален аспират антибиотската терапија е давана соодветно на антибиограмот. Повторно била земена хемокултура на 01.11.2023 г. и на 02.11.2023 г. со негативни наоди . Во вечерните часови (22,00ч.) на 30.10.2023г. поради влошување на состојбата било поставено на механичка вентилација. Третиот ден од престој се јавила олигоанурија. На 05.11.2023г.во 14,40ч. настанал Сardiac arrest па детето е реанимирано; во 20,15 ч. повторно настапува Cardiac arrest но без одговор и настанала смрт во 20,35ч.“, стои во извештајот.

Врз основа на наодите ДСЗИ заклучува дека не се констатирани недостатоци кои се во надлежност на Инспекторатот, па за стручниот дел од работата иницира стручен надзор за кој министерот за здравство може да формира посебна комисија.

Македонија

(Видео) Филипче од Гевгелија: Како пратеник ќе останам достапен за грижите, но и за идеите на граѓаните,

Објавено пред

Дочекан со аплаузи и овации, носителот на листа на Изборна единица 4, д-р Венко Филипче го отвори централниот караван за парламентарните избори на СДСМ и Коалицијата за европска иднина кој попладнево започна во Демир Капија и Гевгелија.

dobivaj vesti na viber

Во своето вечерно обраќање во Гевгелија д-р Филипче говореше за своите лични заложби како пратеник во Собранието и вети дека како претставник на граѓаните во идното Собрание ќе остане достапен за нив, за нивните грижи, маки, но и идеи и предлози.

„Јас како лекар и неврохируг знам колку е важно да им бидеш достапен на граѓаните кога им треба. А така треба да биде и во политиката. Контактот со граѓаните и грижата за нивните проблеми не смее да заврши на денот кога ќе завршат изборите“, рече Филипче.

Тој додаде и дека како лекар не прави разлика меѓу луѓето од различна етничка, религиозна или политичка припадност, а така ќе се однесува и во политиката. „Бидејќи пред сè сме луѓе, па потоа сè друго“, потенцираше д-р Филипче.

Тој пред присутните граѓани и симпатизери се осврна и на сработеното во последните 7 години и рече дека политиките кои ги водеше СДСМ се дефиниција за лидерство и патриотизам.

„Го вложивме секој денар за да ги поддржиме семејствата и компаниите во економската криза. Го вложивме секој атом енергија да ги лечиме и спасуваме луѓето во Ковид кризата. Ги донесовме сите мерки да ги намалиме трошоците на родителите да имаат повеќе за своите деца. Ние со дигната глава можеме да кажеме дека СДСМ водеше исправни политики во интерес на сите граѓани во услови на светска дестабилизација. Тоа е дефиниција за лидерство и патриотизам.“, порача Филипче.

На крајот од своето обраќање носителот на Изборна единица 4 Венко Филипче истакна и дека СДСМ има чесна понуда и нуди јасна визија за иднината во која Македонија економски расте во Европската унија и иднина во која оние кои заминаа ќе сакаат да се вратат во оваа држава која ќе нуди еднакви услови како развиените земји.

„На сите оние кои можеби решиле да се пасивизираат или се незадоволни. Сега е време за размислување со ладна глава, бидејќи одлуките денес имаат големи последици на иднината. СДСМ е партијата која секогаш е на вистинската страна на историјата, која и кога греши не скршнува од вистинскиот пат. Затоа повикувам на масовно обединување кое значи само подобра иднина и сигурен пат напред. А јас, Венко Филипче, лично ветувам дека во мене секогаш ќе имате партнер и другар а мојата врата ќе биде отворена за сите“, заклучи Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачевски: Гарантираме европски животен стандард

Објавено пред

СДСМ има јасен план и визија до 2030 година државата да стане земја членка на ЕУ, просперитетна држава, дом за сите и гарантираме европски животен стандард, рече претседателот Димитар Ковачевски на митингот на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Гевгелија.

dobivaj vesti na viber

-Гарантираме европски животен стандард, просечна плата од 1.100 евра и минимална плата од 600 евра. За младите обезбедуваме по 200 евра за прво вработување за млади до 26 години, а ќе воведеме Програма со субвенции и поволни цени за купување сопствен дом за млади до 29 години, како и гарантирана плата за млади, и грантови за отпочнување на сопствен бизнис за млади, сега зголемен на 8.000 евра. Невработеноста ќе биде 7% до крај на мандатот. Компаниите ќе добијат нови 180 милиони евра директна финансиска поддршка, А финансиската поддршка за земјоделците ќе е во висина од 1,35 милијарди евра., рече Ковачевски.

Ветуваме драстично зголемување на платите на медицинскиот персонал, потенцираше Ковачевски.

-Специјалистите ќе имаат до 180.000 денари плата, општите доктори, до 120.000 денари. Медицинските сестри, до 90.000 денари. Воедно јавното здравство ќе биде бесплатно за сите осигуреници, додаде Ковачевски.

СДСМ се соочи со голема економска и енергетска криза и со КОВИД пандемија. Како вистински социјалдемократи бевме рамо до рамо со граѓаните, никој не беше оставен сам да се бори со проблемите и предизвиците, потсети Ковачевски.

Во тој период успеавме да спасиме 80.000 работни места и да ги зголемиме и платите и пензиите. Ако ги споредиме само пензиите во однос на 2016, тие се зголемени за 55%. Минималната плата е зголемена за три пати во однос на 2016. Просечната плата е зголемена двојно во однос на 2016. Платите во образованието се двојно поголеми, во здравството се двојно поголеми. Дали е тоа доволно? Не е, треба уште повеќе, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во Гевгелија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тренчевска: Европска иднина е иднината на нашата држава

Објавено пред

Коносителката на листата за пратеници во изборна единица 4, Јованка Тренчевска на граѓанскиот митинг во општина Гевгелија зборуваше за детската заштита и опфатот на децата во градинките.

dobivaj vesti na viber

„Во 2016 година затекнавме детска заштита со опфат на деца во градинките од само 25%, куп лажни ветувања и сон за брза изградба на 100 градинки од нашиот бегалец во Будимпешта. Од 2017 година до денес, владата предводена од Социјал-демократскиот сојуз отвори 84 нови градинки и опфатот на деца го зголеми на 48%! Вие сте сведоци сте нашето вложување во доградбата на детската градинка „Сончогледи“ во Општина Гевгелија со капацитет од 135 деца, но и на една од најубавите сензорни соби во нашата држава токму во оваа градинка, за обезбедување инклузивност и грижа за секое наше дете. Вложивме и во објектот „Развигорче“ во село Прдејци и овозможивме предучилишно образование за 20 деца. Тоа е нашата посветеност“, изјави Тренчевска.

Таа посочи дека СДСМ во наредниот мандат се обврзува опфатот на деца во градинките да го зголеми на 70%. И посочи дека чекор кон тоа ќе бидат 14 нови градинки кои ќе бидат отворени во 2024 година.

„Нема откажување од иднината, продолжуваме заедно и непоколебливо до членство во Европската Унија во 2030 година!“ истакна Тренчевска на крај од нејзиното обраќање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) „Мицкоски на чист бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот“, рече Пендаровски во Виница

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на...

Македонија5 часа

Министерството за здравство за приватните специјализанти: Решение ќе има после изборите

„Министерството за здравство секогаш се залага за подобрување на условите за работа на здравствените работници и соработници, кои меѓу нив...

Македонија8 часа

Ќе го оставиме срцето на терен за интересот на Македонија, рече Мицкоски и најави позитивна кампања

Ние водиме позитивна кампања, кампања на проекти, кампања на надеж, кампања која ќе ја врати довербата во институциите по шест...

Македонија9 часа

(Видео) „Нема откажување од иднината“ – СДСМ и коалицијата „За европска иднина“ го означија почетокот на кампањата за парламентарните избори

Со настан во Музејот на современа уметност, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Kоалицијата за европска иднина, го означија почетокот на...

Македонија9 часа

Наместо покачена 12 отсто, вработените во културата не добија никаква плата, од утре излегуваат на протести

Доколку до крајот на денот не им биде исплатена платата за март на 3.000 вработени во културата, од утре тие...

Македонија9 часа

Сексизам, дискриминација, навреди и говор на омраза од Пендаровски и лица вклучени во неговата кампања: Силјановска-Давкова со нова претставка

Гордана Силјановска-Давкова денеска поднесе нова претставка до Државната изборна комисија, Комисијата за заштита од дискриминација, ОБСЕ – Организација за безбедност...

Македонија10 часа

ДУИ симулира седница на која Бугарите влегоа во Уставот, Села е претседател на Собранието, а Османи на државата

„Европскиот фронт“ предводен од Демократската Унија за интеграција симулираше конститутивна седница на Собранието, со тоа, сликовито прикажувајќи што би се...

Македонија13 часа

Пендаровски: Ја вративме слободата, изградивме еднакво општество, имаме силна поддршка од најмоќните демократски држави

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски вчерашниот ден од изборната кампања го заокружи со граѓански митинг во Гостивар. Пред присутните Пендаровски...

Свет14 часа

ЕУ воведе нови санкции за Иран

Лидерите на Европската унија вчера одлучија да ги зголемат санкциите против Техеран додека светските сили се обидуваат да спречат поширок...

Свет14 часа

Украина предупредува на трета светска војна пред клучната одлука во Америка

Украинскиот премиер изјави за Би-Би-Си дека ќе има трета светска војна доколку Украина ја загуби војната со Русија, апелирајќи до...

Македонија24 часа

Мицкоски: Пендаровски не ги критикува ДУИ и Ахмети, што значи дека е нивен привезок и втор кандидат за претседател

Народот знае дека гласот за Стево е глас за ДУИ, Али Ахмети и Артан Груби. Гласот за Стево е глас...

Топ1 ден

Обид за убиство во прилепскиот затвор: со нож избоден осуденик

Полицијата поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради убиство во обид. Од МВР информираа дека инцидентот...

Македонија1 ден

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ1 ден

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија1 ден

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија1 ден

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија1 ден

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија1 ден

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион2 дена

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет2 дена

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...