Контакт

Македонија

Еднаков пристап за сите, психологијата не смее да биде елитна здравствена гранка, порака од конференцијата за подигнување на свеста за менталното здравје

Објавено пред

Менталното здравје не е само индивидуална грижа, тоа е колективна одговорност, која нè засега сите нас. Преку признавање на неговата важност и подигање на свеста можеме да создадеме свет кој има приоритет на менталната благосостојба. Мора да ја скршиме стигмата за менталното здравје, да поттикнеме отворени разговори и да обезбедиме поддршка на оние на кои им е потребна. Ова е пораката од конференцијата за подигнување на свеста за менталното здравје во основните и средните училишта во организација на Либерален институт – Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Почнавме со креирање национална стратегија за ментално здравје, која ќе овозможи, ќе биде еден патоказ за тоа како рано да се детектира кога некој страда од анксиозност или депресија, кому му е потребна психолошка помош и советување. Таа стратегија треба да биде водич понатаму од кој ќе произлезат и измени на законот“, порача пратеничка и претседателка на ЛДП, Моника Зајкова.

Таа додаде дека сè повеќе познати личности и во светот и во Македонија ги споделуваат јавно своите проблеми со менталното здравје, но дека табуата постојат, особено во руралните средини. Зајкова ја потенцира и потребата од повеќе конференции на овие теми, повеќе кампањи, затоа што законот е едно, меѓутоа треба да се имплементира и менува свесноста кај луѓето за темата ментално здравје.

„Менталното здравје не го опфаќа само врсничкото насилство, тоа влијае и врз постпородилниот период кај жените. Исто така, влијае во секојдневните односи, најчесто младите се жалат дека неприфаќањето на нивните врски од страна на родителите, секојдневниот булинг што го имаме во училиштата и што го гледаме на социјалните мрежи, сето тоа се рефлектира на тоа да имаме нарушено ментално здравје кај помладите и тие да почнуваат да размислуваат во негативен контекст, односно да имаме вакви бројки и проценти, кои покажуваат дека одреден број луѓе размислуваат дури и на самоубиство, што навистина е загрижувачко“, вели д-р Андромахи Наумовска, специјалист по медицинска психологија.

Таа додава дека има психолози во училиштата, и во средните и во основните училишта, кои може да ги искористиме за советување и може треба веќе оваа тема меѓу учениците да не биде табу-тема, напротив, малку почесто да ги користиме педагозите и психолозите во образовните институции, односно тие да не бидат папиролози и административни работници.

„Изненадувачки е тоа што децата, можеби и адолесцентите, не се појавуваат на психолог, но мислам дека студентите се позачестени како таргет-група. Имаше едно сведоштво на една девојка што излезе и рече дека целиот свој живот како дете страдала, но конечно тоа престанало кога почнала да студира и имала стипендија со која можела да си дозволи психолог и мислам дека тоа е многу поразително за мене, затоа што, за жал, психологијата е сè уште една елитна здравствена гранка, да ја наречеме и за мене, а се надевам дека ќе постигнеме успех како во Англија. Иако сакаме да мислиме дека сме многу далеку од неа, не сме, имаме права што можеме да ги гарантираме, секоја јавна здравствена установа има итна ординација за ментално здравје кај младите и секој еден млад човек без упат, без посебна причина, може да влезе во болницата, да отиде во таа ординација и да ја добие поддршката што им е потребна. И за мене тоа е една комплетна мерка кон која можеме да се стремиме и да ја исполниме, мислам дека ќе победиме и ќе ја помрднеме стигмата многу“, рече активистката Андреа Угриноска.

Според специјалниот едукатор и рехабилитатор Горан Петрушев, многу е важно да се обрне внимание и на менталното здравје кај децата со попречености. Односно, сите заедно треба да креираат иклузивна клима, пред сè, во училиштата, стручните лица да си ја вршат својата работа, да бидат повеќе со децата, помалку со евиденција и регистрација и секако да се вклучат родителите бидејќи само заеднички во училиштата, родителите и здравствените установи можеме да превенираме и да направиме една благосостојба на учениците и да ги намалиме проблемите во менталното здравје.

„Ние како педагози секојдневно работиме со ученици, одиме и на обуки и често нè прашуваат: ‘Што правите вие за вашето ментално здравје’. И ние се справуваме на свој начин, понекогаш разговараме со психолог бидејќи за да им дадеме вистински совет на учениците, мора и ние самите да се грижиме за нашето ментално здравје“, појаснува педагогот Маја Затуроска.

Скопје

Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст, известува ЈСП

Објавено пред

ЈСП Скопје ги информира средношколците кои ги исполнуваат условите за користење на бесплатен јавен превоз, дека и оваа година имаат право бесплатно да се возат за време на летниот распуст.

dobivaj vesti na viber

– Правото на бесплатен превоз за време на летниот распуст е согласно со Програмата за активностите на Град Скопје од областа на средното образование во 2024 година која, меѓудругото, вели „со почетокот на 2024 година учениците од средните училишта на Град Скопје ќе имаат можност да користат бесплатен превоз и за време на зимскиот и летниот распуст и на овој начин непречено да ги извршуваат своите училишни обврски за посетување феријална пракса и практикантска обука…“, соопшти ЈСП.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Со изборот на нов Генерален секретар на РСС го сочувавме кредибилитетот на регионалната сопственост, лидерството и стабилноста

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во својство на Претседавач со Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), денеска се обрати на Годишниот состанок на Советот за Регионална соработка (РСС), нагласувајќи дека постигнувањето консензус за избор на нов Генерален секретар на РСС претставува уште еден значаен успех и потврда на меѓународната позиција на земјава.

dobivaj vesti na viber

„Задоволство ми е што успеавме да постигнеме консензус и го номиниравме Амер Капетановиќ за нов Генерален секретар на РСC. Како претседавачи со Процесот сме особено горди на ова постигнување. Со овој чин, ние – учесниците во Процесот, покажавме дека сме способни да го сочуваме кредибилитетот на регионалната сопственост и лидерството кои ги градевме и надградувавме низ годините наназад преку оваа значајна регионална иницијатива“, нагласи Османи.

Според Османи, регионалната соработка беше и ќе остане високо на агендата на нашата надворешна политика како пред, така и по претседавањето со ПСЈИЕ.

„Нашето учество во различни регионални иницијативи и фактот што претседаваме по трет пат, со една од најстарите, ја покажува нашата посветеност на тој план. Континуирано вложуваме големи напори во градењето добрососедски односи засновани на меѓусебно пријателство и доверба, придонесувајќи притоа за долгорочната стабилност и просперитет на нашиот регион“, рече меѓу другото.

Османи заклучи дека соработката во рамки на ПСЈИЕ и РСС ги збогатува односите и ги промовира европските вредности меѓу учесниците. РСС e уникатна платформа за продлабочување на регионалната соработка и поттикнување на добрососедските односи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Претседателката Сиљановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Објавено пред

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, утре – 13 јуни 2024 година, четврток, ќе биде домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), како завршна активност во рамки на македонското претседавање со Процесот под мотото „Премостување на поделбите, градење доверба“.

dobivaj vesti na viber

Во рамки на Самитот е предвиден пленарен состанок на шефовите на делегациите по што ќе следува заедничка прес-конференција на актуелниот, претходниот и идниот претседавач со Процесот за соработка во Југоисточна Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија13 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија15 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија15 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија17 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија18 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија19 часа

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија20 часа

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија20 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион21 час

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...

Скопје2 дена

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се...

Регион2 дена

(Видео) Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската влада

Околу 9.40 часот пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската влада, непознато...

Регион2 дена

Неколку земјотреси го погодија Крит, најсилниот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го...

Македонија2 дена

20-годишник тешко повреден во сообраќајна несреќа синоќа на булеварот Србија

Синоќа се случи тeшка сообраќајна незгода на булевар Србија. „На 10.06.2024 околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на...

Свет2 дена

Стотици животни загинаа во пожар на познат тајландски пазар

Неколку стотици животни во кафези загинаа во пожар на пазарот Чатучак во Бангкок, еден од најпознатите пазари во Тајланд, соопштија...

Регион2 дена

Осум лица се повредени кога автобус излетал од патот во општина Лазаревац

Осум лица се повредени кога автобусот на Ласта излетал од патот на територијата на општина Лазаревац, соопштија за Танјуг во...