Контакт

Македонија

Заев како Груевски, отпишува долгови во пресрет на претседателските избори

Објавено пред

Владата на Зоран Заев со отписот на долговите за струја и исплатата на лозарите посегна по популистички мерки по примерот на владеењето на експремиерот Никола Груевски. Ова е ставот на граѓаните по најавата на премиерот Зоран Заев за отписот на сметките за струја направени до 2006 година и најавата на министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, за покривање на долговите што некои приватни винарници го имаат кон лозарите во пресрет на претседателските избори.

dobivaj vesti na viber

Ставот го оправдуваат споредувајќи го отписот на долгови за струја, за радиодифузија, за кредитни картички и за извршители, што експремиерот Груевски го најави во пресрет на претседателските избори во 2014 година.

Одговор на прашањето зошто токму сега, во пресрет на претседателските избори, се одлучува за отписи на долгови, нема, но министрите со денови објаснуваат дека за долговите нема да се трошат народни пари и дека граѓаните во никој случај нема да бидат оштетени.

Денес, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, објасни дека парите што од буџетот ќе бидат потрошени за исплата на лозарите ќе ги вратат винарниците преку механизмите на државата.

„Не е точно дека со државни пари се покриваат долгови на приватни фирми. Почекајте ја одлуката на Владата, која треба да се донесе в четврток. Се покриваат долговите на лозарите.

Државата не презема долгови на компании, државата директно ги обесштетува лозарите, а бидејќи никој за една работа не може да има двојна исплата, преку постојното законско решение државата го побарува износот што овие винарници или откупувачи треба да им го платат на лозарите и преку финансиски инструменти на УЈП и на платежната агенција тоа се пари што ќе се вратат во буџетот. Работата е што лозарите долго чекаа на решавање на овие проблеми и сметам дека е одговорно да си ги добијат побргу своите средства“, објасни министерот Николовски.

Владата најави дека пред претседателските избори ќе го исплати долгот над 1,5 милион евра што винарниците „Повардарие“ и „Стефанс винарија“ го имаат кон лозарите за земеното, но неплатено грозје во периодот од 2014 година до 2016 година.

Отписот на долговите за струја, пак, вчера го објаснуваше вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Иако премиерот Зоран Заев од трибина во Охрид минатата недела најави дека ќе им биде покриен долгот за струја на речиси 200.000 семејства во износ од 110 милиони евра направен до 2006 година, вицепремиерот Анѓушев рече дека ќе се прави анализа за точната бројка на граѓани, а покривањето на долгот нема да го оштети државниот буџет.

„Премиерот само ја најави мерката како активност. Во моментот течат разговори на таа тема. Не станува збор дека државата ќе одвојува средства од буџетот за да плаќа долгови, туку преговараме со компаниите да бидат отпишани во нивните книги долговите што се генерирани со години претходно“, објасни вицепремиерот Анѓушев.

Иако и во двата случаја се работи за стари долгови, ниту министрите ниту премиерот не објасни зошто одлуките за покривање на долговите ги носат сега во пресрет на претседателските избори.

Во пресрет на последните претседателски избори во 2014 година, тогашниот премиер Никола Груевски вети отпис на долговите за струја, за радиодифузија, за кредитни картички и за извршители. Право на отпис имаа невработени лица, корисници на социјална парична помош и лица што поради болест или смрт на близок член од семејството не можеле да ги намират обврските. Тогаш Груевски отписот на долгови го правдаше со економската криза што многу лошо ја поднеле ранливите категории граѓани. Неколку месеци по најавата, Груевски извести дека биле отпишани долгови на граѓаните во износ од 30 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Жирафата Флопи угиналa како резултат на агресивен карцином кој метастазирал и на белите дробови, соопшти ЗОО Скопје

Објавено пред

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи, од ЗОО Скопје соопштија дека врз основа на патохистолошки наод, и микробиолошкиот и молекуларен наод од Факултетот за ветеринарна медицина е добиен заклучок во кој се констатира дека жирафата Флопи угинала како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови.

dobivaj vesti na viber

„Оваа подмолна болест е една од најфаталните во 21 век, од која како и луѓето, страдаат и голем број животни. Ракот на црниот дроб се смета за „тивок убиец“, а кај Флопи агресивен карцином веќе метастазирал и во белите дробови, кој тешко се дијагностицира во рана фаза.

Се уште сме тажни поради оваа голема загуба, бидејќи во ЗОО Скопје вработените и животните, сите заедно, сме едно големо семејство. Флопи ќе го паметиме по неговата грациозност, специфичните шари на телото, неговата голема љубов кон зоонегувателите и посетителите, како и по мирниот карактер. Еден дел од нашите срца засекогаш ќе остане празен после неговото заминување“, се истакнува во соопштението од ЗОО Скопје.

27.11. 2023 година, како што велат, за нив бил трагичен ден.

„Прво со веста за починувањето на нашиот сакан колега Ристе, а неколку часа подоцна за жал не напушти и жирафата Флопи, и покрај сите напори, грижа и максимална ангажираност на сите вработени во ЗОО Скопје кои деноноќно се грижеа за неа“, се истакнува во информацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првото селфи на слобода, објави Боки 13

Објавено пред

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија од пред Соборниот храм во Скопје.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи напиша дека ова му е прво селфи на слобода по 4 години.

Прво селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ на помош , прво и најважно здравје а потоа се ќе си дојде на свое место“, пишува Боки 13.

Тој неодамна излезе од затвор поради здравствени проблеми.

Беше осуден во предметот Рекет.

Прикажи повеќе...

Сервисни информации

Поради снег, забрана за товарни возила на „Ѓавато“

Објавено пред

Од АМСМ информираат дека поради врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила на превојот „Ѓавато“

dobivaj vesti na viber

„Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, воведена е забрана за движење на ТМВ, се наведува во официјалното соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија9 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија10 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија11 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија12 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија12 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија12 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија12 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија13 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет14 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет15 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија15 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет16 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...