Контакт

Македонија

Заев најави реизбор на судиите (ВИДЕО)

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев по средбата со амбасадорот на ЕУ, Семјуел Жбогар, најави реизбор на судиите порачувајќи дека тие не треба да се плашат од тоа бидејќи станува збор за најчесен процес што го практикуваат и други земји за реформи во судството, што притоа нема да го водат политичари туку експерти. Тој најави исто така дека во овој процес ќе ги следат не само европските практики туку и препораките на Венецијанската комисија.

dobivaj vesti na viber

Заев наедно ги повика сите пратеници да застанат зад она што го потпишаа веќе нивните политички партии околу СЈО, односно да му го продолжат мандатот бидејќи, според него, не е фер да не им се остави да ја завршат и другата половина од работата, откако од ова обвинителство соопштија дека успеале да преслушаат само половина од снимките.
Прашан која ќе биде прва задача на владата, Заев рече дека ќе го остават популизмот во втор план и место тоа денеска ќе ги распределат надлежностите на министрите без ресор, при што ќе им каже што очекува од нив како решенија.
Околу разговорот со Жбогар, Заев изјави дека една од задачите на Владата е да ја тргне условената препорака од Европската комисија и дека за таа цел веќе се договара состанок со еврокомесарот Јоханес Хан и неговиот тим. Еден од условите од кои зависеше таа, според Заев, беа регуларни избори, но очекува сега Хан да ги каже другите обврски од реформите. Тој најави дека владата е целосно оптимистичка и позитивна, и ќе работи на ова прашање во тој дух, и покрај спорот за името со Грција.
Дека се цврсто решени да ги исполнат сите барања за да се отвори европерспективата Заев  потврди со намерата да воспостави систем на сериозни контроли на работата на институциите или, како што рече, систем кој ќе ја чува Македонија и од СДСМ. На крајот тој најави дека ќе работи и на придобивање на опозицијата, односно дека ќе има поголемо разбирање за неа, дека ќе  направи инклузивен политичкиот процес во земјата, па и ќе се обиде „да направи добри луѓе од ВМРО-ДПМНЕ“.
За денеска или најдоцна утре Заеев најави исплата на пензиите, гарантирајќи дека државата ќе биде целосно капацитетна со финансии и ќе ги троши парите пуштајќи ги директно кај граѓаните.
„Немам чувство дека треба да се плашам од нешто“, порача на крајот Заев околу тоа дали очекува мирни сто дена на функцијата.

Евроамбасадорот Жбогар му честиташе на Заев што презел ваква одговорност во овој важен политички момент за Македонија нагласувајќи дека сега имаме функционален Парламент и влада, што ѝ дава доверба на ЕУ дека земјата излегува од кризата. Според него, Брисел гледа со оптимизам на иднината на Македонија, споменувајќи ги во тој контекст и чувствата што ги предизвика вчера победата на Вардар. Сега е време да  се почне со вистинска работа, со спроведување на реформите, рече Жбогар нагласувајќи ја подготвеноста на ЕУ да ѝ даде помош и насоки на власта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Таравари започна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Објавено пред

Новиот министер за здравство Арбен Таравари, најави дека започнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ на кои им е истечен мандатот и дека постапката ќе продолжи и за другите кои вршат ваква функција, но откако ќе се направат потребните законски измени.

dobivaj vesti na viber

Таравари очекува за два месеци повеќе да нема економски директори.

„Денеска ќе бидат разрешени 7-8 директори од вкупно 14, односно оние на кои им е истечен мандатот за в.д. директор. Како ќе им истекува мандатот в.д. и останатите ќе бидат разрешни. Имаме и директори кои се со решение и за нив ќе треба да се направат законски измени. Но, јас очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“, рече Таравари при ги посетата на хируршките сали на Kлиниката за ТОАРИЛУЦ кои беа затворени поради непознат мирис.

Таравари најави дека како министер ќе се зафати прво со овој проблем.

„При денешната посета ми беше кажано дека во одредени хируршки сали нема мирис, а во одредени има. Јас очекувам да добијам извештај од досегашните испитувања и да видиме како најбрзо да го решиме овој проблем. Ми требаат неколку дена за да донесам одлука, дали ќе одиме со решавање на проблемот со отварање на нова набавка и инсталирање на комплетно нов систем или ќе може овој да се поправи. Се надевам дека до петок ќе имаме одлука“, изјави Таравари.

Тој потврди дека на Клиниката за кардиохирургија на директорското место е вратен доктор Марјан Шокаровски, кој беше разрешен од претходниот министер Илир Демири.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сиљановска Давкова го прими словачкиот амбасадор, Хенрик Маркуш: од особен интерес е интензивирањето на билатералниот политички дијалог

Објавено пред

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Словачка, Хенрик Маркуш.

dobivaj vesti na viber

На средбата се разговараше за севкупните билатерални односи и можностите за унапредување на соработката во различни области од заемен интерес.

Претседателката истакна дека билатералните односи се карактеризираат со пријателство и разбирање оценувајќи дека меѓу двете земји постојат силни културни врски поради наследството на светите браќа Кирил и Методиј.

Нагласувајќи дека годинава се одбележуваат 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи со Словачка, претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за принципиелната поддршка од Словачка и од Вишеградската група како традиционален поддржувач на македонските евроинтеграции и посветен партнер во НАТО.

Во насока на продлабочување на соработката во области од заемен интерес, pретседателката истакна дека е видлив растот на трговската размена за којашто постои можност во наредниот период да постигне поголеми резултати со заеднички ангажман од двете страни.

Таа нагласи дека од особен интерес е и интензивирањето на билатералниот политички дијалог.

Прикажи повеќе...

Македонија

Новиот министер Андоновски на средба со младите од ИТ-секторот

Објавено пред

Новиот министер за дигитална трансформација, Стефан Андоновски, на првиот работен ден се сретна со млади луѓе од ИТ-секторот.

dobivaj vesti na viber

„Првата официјална средба како министер за дигитална трансформација ја почнувам заедно со младите. Сите напори и решенија треба да бидат во насока на обезбедување добри услови младите да се развиваат и да ја гледаат и својата иднина во Македонија“.

Тој додава и дека реформите се во фокусот на новата Влада.

,,Реформите во општеството и дигиталната трансформација се и главен акцент на новата Влада, со што ќе им се овозможи и подобар стандард за живеење на младите и намалување на корупцијата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Таравари започна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Новиот министер за здравство Арбен Таравари, најави дека започнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ на...

Македонија1 час

Закани за животот упатени кон судии пријавил претседателот на Уставниот суд во МВР

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за упатени закани за животот и...

Македонија3 часа

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда, ветува враќање на довербата на граѓаните во правосудниот систем

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда. Министерот најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на...

Македонија4 часа

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, му ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател...

Македонија4 часа

Герапетритис: Флагрантно кршење на договорот од Преспа од страна на раководството на Северна Македонија

Одлуката на државното и политичкото раководство на Северна Македонија да не се користи „уставното име на земјата во јавниот дискурс...

Свет4 часа

Борел: Путин се подготвува за долга војна, конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, истакна дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и предупреди на...

Свет5 часа

Бројот на загинати за време на годинешниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на годинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија6 часа

Левицата: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет6 часа

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет6 часа

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод, кој пловел под знамето на Либерија и е во сопственост на Грција, полесно е повреден во...

Македонија6 часа

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два сѐ уште активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија6 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија16 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија16 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија18 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет18 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија18 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија20 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија21 час

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија23 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...