Контакт

Македонија

Заев: Очекувам до средината на декември да добиеме позитивна одлука за влез во ЕУ

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, денес, по повторно искажаната поддршка на влез на Македонија во ЕУ, на крајот од самитот во Брдо, Словенија, рече дека следен рок во кој се надева на позитивна одлука е средината на декември. Иако видно разочаран од ставот на Бугарија и на овој самит, премиерот Заев е уверен дека има можност до крајот на годината да се одржи и првата меѓувладина конференција.

dobivaj vesti na viber

„Времето е пред нас. Рековме дека одлуките за проширувањето, односно за нас конкретно, за првата меѓувладина конференција, првиот момент е средината на декември. Тогаш ќе бидат завршени изборите кај нас, ќе бидат завршени изборите во Бугарија и тоа ми дава надеж на вака силни декларации од страна на Европската Унија, како што се испорачаа денеска, и тоа многу прецизни, верувам вака прецизни дури по 2003 година од самитот во Солун, треба да бидат некое охрабрување за нас да продолжиме да бараме решение. Времето е пред нас. Јас останувам во исчекување дека до крајот на годината тоа е средината на декември, можеме да ја добиеме позитивната одука, односно до крајот на годината да ја одржиме и првата меѓувладина конференција“, рече премиерот Заев.

За него, овој самит е само уште една потврда, овој пат со декларација на заложбите на Европската Унија за проширувањето и за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ. Вели дека фокусот е на Македонија затоа што билатерланото прашање со Бугарија влијае на сите други земји кандидати.

„Влијае и на Албанија, директно, затоа што се врзани со нас, но влијае во мотивацијата или демотивацијата на Србија и Црна Гора, на Косово и на Босна и Херцеговина, и тоа е јасно“, вели премиерот Заев.

Тој утрово имаше две средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев. Првин беше на заедничи појадок со Радев со премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи. На појадокот премиерот Заев укажа дека народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела и ако ЕУ не дејствува, разочарувањето кај народите од регионот ќе биде непоправливо и на огромна штета на големата европска идеја за заедништво и соработка.
Премиерот Заев и заменик-претседателот за европски прашања, Никола Димитров, заедно со Радев, имаа средба и со претседателот на Франција, Емануел Макрон, и канцеларката на Германија, Ангела Меркел, на која изразиле заедничка подготвеност и интерес од Северна Македонија и Бугарија да го продолжат дијалогот за да се дојде до решение на спорните прашања меѓу двете земји.

По овие две средби, пред почетокот на самитот, претседателот Радев, во изјава за медиумите, рече дека Бугарија не може да каже „да“ за влезот на Македонија во ЕУ сѐ додека неговите сонародници кај нас подлежат на суптилна асимилација, се потиснуваат и нивните права не се целосно интегрирани и додека не се искорени јазикот на омразата, не се смени толкувањето за Бугарија во учебниците, спомениците и државната политика. Тој побара Бугарите во земјата да бидат вброени во пописот и „како што беше призната историската вистина во односите на Северна Македонија со Грција, така да биде призната и историската вистина во односите со Бугарија“.

За премиерот Заев, чекорите и блокадите што Радев ги презема во име на Бугарија се навреда за македонскиот народ. Рече дека ниту една ниту една земја членка на ЕУ нема забелешки за реформите што се направени кај нас, од кои зависи напредокот. Нагласи дека по изборите кај нас и во Бугарија, треба да продолжи дијалогот со преземање одлучни чекори за решавање на отворените прашања, но македонскиот идентитет не може да биде тема за преговарање.

Македонија

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

Објавено пред

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска треба да ги објасни причините за смената на докторото Сашко Јовев.

dobivaj vesti na viber

Меџити предупреди дека нема да дозволи нерегуларности и неработење од страна на директорите на клиниките. Најави дека ќе има и други смени.

„За секој што ќе згреши пред здравствените закони, ќе има одговорност, бескомпромисно. Ова здравство не функционира, јас сум автокритичен. Вложивме многу труд и напор, правиме сѐ за да ги подобриме условите“, вели министерот Меџити.

Докторот Јовев вчера изјави дека целата работа не тргнала како политички реваншизам. Почнало како суета, но за Јовев е очекувано да се претвори во политички пазар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време, попладне со изолирана појава на пороен дожд и грмежи

Објавено пред

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд проследен со грмежи.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 29 степени, велат од УХМР.

Во Скопје претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Во следните денови се очекува во попладневните часови на повеќе места да биде нестабилно со дожд и грмежи и локална појава на поинтензивни процеси во вид на невреме. Температурите ќе бидат без поголема промена.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија од владината прес-служба, на средбата ќе се разговара пред сѐ за уставните измени со цел продолжување на европската интеграција, како и за пристапот на државата, институциите и сите политички чинители во насока на градење и одржување на добрососедски односи со сите наши соседи.

По завршувањето на средбата, предвидени се изјави за медиумите.

Претходно неделава, Мицкоски го повтори партискиот став дека нема да поддржи уставни измени по бугарски диктат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска треба да ги објасни причините за смената на докторото Сашко Јовев. Меџити предупреди дека...

Свет14 минути

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган. „Најголемиот проблем во моментов не е...

Свет23 минути

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и...

Македонија2 часа

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет12 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија14 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија14 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија16 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ16 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија18 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ20 часа

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија21 час

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија22 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија22 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет24 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион1 ден

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет1 ден

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...