Контакт

Македонија

Интензивно чистење на улиците во Карпош

Објавено пред

Утринава цистерните на локалната самоуправа ги миеја локалните улици низ Карпош 3, а се чистеше и околу контејнерите, со машините под висок притисок т.н. вапови. Овие активности се интензивирани како резултат на ширењето на ковид-19 (коронавирус), со цел да се обезбедат почисти улици и населби.

Сепак, активностите за редовно миење на улиците продолжуваат и во претстојниот период, откако Општина Карпош набави две цистерни, со грант од Светска банка (Министерство за финансии).

При денешниот теренски увид, градоначалникот Стефан Богоев истакна дека Општината продолжува со следење на ситуацијата со коронавирусот на локално ниво, а се преземаат и дополнителни мерки:

„Следува вонредна дезинфекција на училиштата и градинките, која ќе се темпира пред почетокот на наставата. Веќе два дена се поставуваат постери на фреквентни места со препораки од властите, со цел да се обезбеди поголема информираност на карпошани. Укинати се приемните денови во административните простории, но комуникацијата ја продолжуваме по електронски пат. На овој начин можат да се извадат и потврди за редовен ученик или одење во градинка“, рече Богоев.

Градоначалникот упати апел и до младите, но и до сите граѓани, да се придржуваат до препораките, со цел да се спречи ширење на вирусот, кој е активен на глобално ниво.

Богоев истакна дека овој пат институциите покажуваат подготовеност и дека од оваа криза може да научиме и системски трајно да се подобриме во работењето.

„Сега, не е време за политички надмудрувања, затоа што јавното здравје нè засега сите. Тоа не познава партија, религија ниту националност! Мојата порака до младите е дека кафето можат да го испијат дома, а на ‘Нетфликс’ сигурно имате неизгледана серија! Да бидеме солидарни! Со нашата дисциплина да му помогнеме на медицинскиот персонал и на здравствените власти, кои периодов се жртвуваат за нашето здравје. Сме поминале многу кризи, но малку сме научиле! Овој пат имаме шанса СИСТЕМСКИ ДА СЕ ПОДОБРИМЕ, да поставиме нови практики, и во политиките, но и во начинот на размислување кај сите нас!

Македонија

Царовска на средба со основниците кои освоија медали на Балканската олимпијада по математика: Вие сте наша гордост

Објавено пред

Младите математичари се наша гордост. Медалите се заслужена награда за нивното посветено учење и желбата секој ден да откриваат се повеќе од чудесниот свет на математиката. Тоа ве вброи меѓу најдобрите на Балканот, сите се радуваме со вашиот успех, рече министерката за образование и наука Мила Царовска на средбата со учениците кои освоија златен, средбрен и два бронзени медали на Јуниорската балканска математичка олимпијада.

„Државите кои имаат вакви умови треба да се горди, но истовремено и да вложуваат во нивниот развој, затоа што младите научници се тие што државата ја движат напред. Ги охрабруваме сите ученици да вложуваат во себе и во своето знаење, затоа што времиња како ова сега, ја покажуваат важноста на науката. Како Министерство за образование и наука ќе направиме се да им помогнеме на младите во остварувањето на нивните цели“, им рече Царовска.

Младите натпреварувачи од нашата земја учествуваа на олимпијадата за ученици до 15,5 години, каде виртуелен домаќин беше Грција, односно Грчкото математичко друштво.

Нашата екипа беше избрана преку систем на натпревари, кои секоја година ги реализира Сојузот на математичари на Македонија.

Во македонската екипа беа Дамјан Давков ученик од VII одделение при ООУ „Ванчо Прке“-Штип, Никола Спировски ученик од IX одделение при ОУ „Ј. Х. Песталоци“-Скопје, Марија Атанасова ученичка од IX одделение при ООУ „11 Октомври“-Скопје, Матеј Гелев ученик од IX одделение при ООУ „Блаже Конески“-Велес, Никола Цветаноски ученик од IX одделение при ООУ „Ѓорѓија Пулевски“-Скопје и Емилија Николовска ученичка од IX одделение при ООУ „Григор Прличев“-Охрид. Водач беше Делчо Лешковски, а заменик водач Борче Јошевски.

Освојувачи на медалите во конкуренција на ученици од 10 балкански држави и 8 други држави-гости, се: Никола Спировски-златен медал, Дамјан Давков-сребрен медал, Никола Цветаноски-бронзен медал и Марија Атанасова-бронзен медал.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски попладнево ќе се обрати на 75. Генерално Собрание на ОН

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски, денеска преку видео-порака ќе се обрати на Генералната дебата во рамки на 75. Генерално Собрание на Обединетите Нации.

Поради пандемијата од Ковид-19, годинава Генералното Собрание се одвива без физичко присуство на светските лидери во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк.

Видео-пораката ќе биде емитувана во салата на Генералното Собрание на ОН, кадешто ќе бидат присутни претставници на секоја од земјите-членки.

Предвидено е обраќањето на претседателот Пендаровски да биде емитувано на сесијата што започнува во 15:00 часот по средноевропско време.

Темата на 75. сесија на Генералното Собрание на ОН е „Иднината што ја сакаме, Обединетите Нации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност на мултилатерализмот – соочување со Ковид-19 преку ефективна мултилатерална акција“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески: Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ

Објавено пред

Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ, обвини Петар Богојески од Македонски концепт.

„Ако утрото по денот се познава, тогаш сме сигурни дека оваа Влада е на погрешен антиевропски пат. Од една страна е противуставна и не го почитува амандманот 6 од Уставот на Република Македонија, не се грижи за правична застапеност на граѓаните, а од друга страна наметнува услови за работа на приватниот сектор, односно наметнува етнички клуч врз приватниот сектор со субвенционирање на етнички вработувања или сега по ново и наметнување на двојазичност. Ова е класично насилство, суспендирање на светоста на приватната сопственост. Ова е апартхејд во 21 век“, вели тој.

Ова насилство од власта, додава Богојески, директно ја води државата кон судири по етнички основ.

„Ова не е едно општество за сите, ова е општество против сите. Приватните компании се оневозможени да работат по сопствено видување и убедување. Редно време е стопанските комори во земјава да го организираат отпорот на менаџерите и стопанствениците, особено на малите и средни претпријатија“, вели Богојески.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет1 час

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија1 час

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија2 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија15 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија16 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија16 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет17 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија21 час

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија23 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија23 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет24 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 ден

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет1 ден

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија1 ден

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Досие