Контакт

Македонија

„Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата“, вели ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

„Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата. Жената која чувствуваше исполнетост во спроведувањето политички нарачки преку драконски казни за политичките конкуренти беше најголемиот срам за позицијата претседател на Уставниот суд во неговата историја“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Дојде на функцијата како награда за казните за 27 април, без докази. Со посрамената Рускоска беа двоецот кој ќе биде запишан на црните страници на македонската историја.

Цело време служеше и како судскиот портпарол на СДС и ДУИ.

Таа е првиот и последен Уставен судија избран откако претходно истиот суд пресудил дека прекршиле уставни одредби. Така функционираше пупка судството во кое Кацарска беше еден од главните извршители“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Скопје

За првпат отворена лабораторија за испитување на квалитетот на водата во Општина Илинден

Објавено пред

Од денеска е пуштена во употреба нова лабораторија за контрола на квалитетот на водата за пиење со која ќе раководи ЈКП „Водовод“-Илинден, а се отвора за првпат од основањето на претпријатието.

dobivaj vesti na viber

На отворањето на лабораторијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски и директорот на ЈКП „Водовод“-Илинден, Ивица Трипуновски. Градоначалникот истакна дека лабораторијата е опремена со најсовремена апаратура и технологија за анализирање на физичко хемиските параметри на водата како и контрола на микробиолошките параметри дефинирани во Правилникот за безбедност на водата за пиење донесен од Агенцијата за храна и ветеринарство. Досега претпријатието го контролираше составот на водата преку соработка со надворешни лаборатории, со земање мостри во правилни временски интервали, а од сега тие испитувања ќе ги прави претпријатието пришто ќе бидат заштедени финансиски средства.

Градонацалникот Георгиевски додаде дека големата количина на вода која секојдневно се пласира од системите за водоснабдување ја наметна потребата од се почесто контролирање на составот на водата и итно опремување на една ваква современа лабораторија во која секојдневно ќе бидат анализирани мостри на вода од сите населени места.

Приоритет во работењето на Општина Илинден и во работењето на претрпијатието, е населението да има доволни расположиви количини на вода која е здравствено исправна и безбедна за пиење. Со набавката на опремата и опремување на лабораторијата се достигнува ново ниво во работењето на Општина Илинден и ЈКП Водовод Илинден.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Лефков како папагал повторува лаги, стравот од Филипче во ВМРО-ДПМНЕ е голем

Објавено пред

Очаен е Лефков кој секојдневно добил задача да лаже и измислува за претседателот Венко Филипче. Човекот како папагал во глува соба секојдневно држи прес конференции и ги повотрува истите лаги кои со години ги пласира ДПМНЕ за претседателот Филипче, велат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ништо ново не кажува, ниту нешто од наведените напади кои се повторуваат се вистина. Овие бескрајно повторувани приказни имаат една единствена цел, лагата да ја направат вистина.  Имаме само една порака до Лефков и ВМРО-ДПМНЕ, не глумете опозиција. Повелете докажете, приложете докази, поведете постапки. Во спротивно затворете ја устата и почнете нешто да работите, почетокот на мандатот ви е епски дебакл. Многу брзо граѓаните ќе видат со кој си имаат работа. Веќе тоа за неполн месец го гледаат а разочарувањето кај оние кои гласаа за ВМРО-ДПМНЕ е огромно“, дополнуваат од СДСМ и додаваат:

„Затоа стравот е голем, затоа се обидувате да го оцрните Филипче. Оној кој не може да докаже обивнување за криминал е самиот криминалец и лажго. Оној кој е на власт а не може да поведе постапка е неспособен. ВМРО-ДПМНЕ е неспособно, лаже и живее во страв заради катастрофалниот почеток на својот мандат. Граѓаните да не подлегнуваат на лагите“.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Покажавте голема пожртвуваност и без вас исходот можеше да биде катастрофален за Битола“: Коњановски со иницијатива за доделување награда за пожарникарите

Објавено пред

На првата следна седница на Советот на Општина Битола, градоначалникот Тони Коњановски ќе поднесе иницијатива за доделување награда од страна на Советот на Општина Битола на вработените во Територијалната противпожарна единица за нивното особено залагање и максимално ангажирање во гаснењето на пожарите и справувањето со огнената стихија над градот.

dobivaj vesti na viber

„Од првите кризни моменти на теренот, кога почна пожарот во понеделникот попладне на 15.7.2024 година на ридовите над обиколницата, сите припадници на ТППЕ Битола, максимално, деноноќно, беа постојано на терен и работеа напорно да се стави пожарот под контрола иако временските услови воопшто не беа на нивна страна. Со повеќекратни налети на канадерите испратени како државна помош од страна на Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи, големиот пожар сепак беше ставен под контрола, но пресудно беше присуството на пожарникарите на теренот, кои продолжија да се борат на нови опожарени локации, заедно со постојана поддршка на јавните претпријатија и граѓаните, кои индивидуално и преку разни здруженија максимално помогнаа да се стабилизира состојбата, без да имаме катастрофални последици“, вели Коњановски и додава:

„Кризниот штаб постојано ја следеше состојбата на терен и со заемна координација се дејствуваше во сите можни насоки. Посебна благодарност како градоначалник морам да им упатам на сесрдната поддршка на битолчани. Ви благодарам на вашата големина и на вашата вклученост да помогнете секој на свој начин, сеедно дали тоа беше поддршка на терен во гаснењето на пожарите или донации за луѓето на терен во вода и храна. Голем број компании, меѓу кои Бимилк, Вемилк, заедно со Ротари клуб – Широк сокак, Инервил клуб – Битола, хотел ресторан Бела куќа, хотел ресторан Капри, Пелистерка, фирмата Фреш Кичево, подружница Битола, сендвичарница на Широк сокак и други поединци и граѓани, донираа храна за пожарникарите и другите што го гаснеа огнот, а постојано се надополнуваа донациите и со вода, сокови, јогурт и млеко за луѓето на терен. Волонтерите од доброволните друштва, паралелно со пожарникарите, помагаа на теренот. Тука беа дел од чкембарите, мотокрос-друштва, Доброволното противпожарно друштво Архангел, волонтери, па дури и младиот Митат, кој цела вечер со мотокрос носел вода за пожарникарите и доброволците“, посочи Коњановски.

Млади битолчани, потенцира Коњановски, самоиницијативно со своите теренски возила, помагаа при достава на храна и вода.

„Тука и е битолчанецот Васко Михалчев, кој беше дел од пилотите кои го гаснеа пожарот од воздух. Медиумите, со постојаното следење на состојбата исто така дадоа своја поддршка и беа будното око над градот, известувајќи за секоја теренска новонастаната состојба. И доколку некого изоставив, простете ми, но покажавте голема пожртвуваност и без сите Вас, предводени од нашите пожарникари, навистина исходот можеше да биде катастрофален за Битола и битолчани“, рече градоначалникот Тони Коњановски образложувајќи ја иницијативата за доделување награда на 40-ина вработени во ТППЕ Битола.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија5 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа6 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион6 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет7 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...